Děti velké revoluce (1921)

Období Velké francouzské revoluce poskytlo Griffithovi ideální prostředí pro rozehrání jeho výpravného příběhu; s patřičnou dávkou patosu, sentimentality, protivenství a heroismu. Přesně jak to měly masy jeho diváků rády. Snad nikdo v období němého filmu neuměl takhle prvoplánově, a přitom do detailu přesně a účelně, pracovat s diváckými pudy a emocemi. A nikde nepřinášela finální katarze větší pocit zadostiučinění, než v jeho efektně nasnímaných filmech.

The Soul of Youth (1920)

Dospívající Ed má příšerné dětství. Máma se ho zbavila hned po porodu. Přes jednu flandru, která si ho chtěla nejprve osvojit a poté ji přišel zbytečný, pak putoval přímo do sirotčince. A ze sirotčince, kde se k němu chovali jako ke kusu hadru, poté Ed zdrhl na ulici, kde se živil jak mohl. Souběžně s Edovým příběhem sledujeme i politický boj o místo starosty města, a rodinný život jednoho z kandidátů. "The Soul of Youth" chybí pevná dějová kostra. Jde spíše o paralelní skládačku, kdy do sebe na konci vše ucházejícím způsobem naštěstí zapadne. Vše je samozřejmě hodně postaveno na náhodě a dobrovůli scenáristky. Poněvadž v příběhu hrají velkou roli děti, nevyvaruje se film jisté míře patetických a sentimentálních scén. Ale to bylo v téhle době v souvislosti s přítomností dětí naprosto normální. Film má výborné tempo a skvělou režii, s velkým smyslem pro detail. Drama se díky tomu nejeví jako konstrukt, ale žije si svým vnitřním životem. Působí přirozeně, opravdově, a dokáže diváka emocionálně zaangažovat.

The Round Up (1920)

Hned z kraje je nutno napsat, že přestože je Fatty prezentován jako hlavní hvězda "The Round-up", ve filmu má jen vedlejší roli, i když podstatnou. A navíc jde o roli seriózní, a nikoliv komediální! I přesto si v ní ale ze sebe umí občas vystřelit. Paramount Pictures si spočítalo, že Fatty na plakátech westernu skvěle zafunguje jako komerční vějička na diváky, což se posléze taky potvrdilo. Film má prvotřídní produkci a vypadá opravdu nádherně. Kamera se s epickými exteriéry divokého západu vyloženě mazlí. Problém filmu je v lehce překombinované zápletce, jež honí několik zajíců najednou. Dva chlapi stojí o jednu ženu. Indiáni. Záporák a vyloupení banky. Mladý kluk na rozcestí. Návrat z "mrtvých". Fatty jako šerif bourák, co se snaží udržet pořádek ve městě a zalíbit se dívce. No je toho na jednu kovbojku docela dost. Naštěstí herci jsou fajn, výprava na úrovni, a tempo filmu obstojné. Na polozapomenutý western víc než by jeden čekal. PS: Buster Keaton je ve filmu jen jako bezejmenný kompars v roli indiána a ani si ho nevšimnete.

Hrdina smutné postavy (1920)

Richard Marshall pochází z dlouhého rodu neotesaných pravověrných američanů, ovšem sám už dlouhá léta v Americe nebyl a stal se z něj zušlechtěný pravověrný evropan. Když se v přímořském Monte Carlu potká s krajany z daleké domoviny, nechá se jimi zlákat k návratu domů. Netuší ale, že se stal trnem v oku bídáckému překupníku s diamanty, který ho považujuje za tajného agenta, jenž je mu v patách. "The Mollycoddle" vznikl ve stejný rok jako  Fairbanksův slavný "The Mark of Zorro" a je tedy tak trochu neprávem skryt v jeho impozantní záři. Je to ale možná i proto, že "The Mollycoddle" svým způsobem pomalu uzavírá Dougovu ztřeštěnou komediální éru z let desátých. Zatímco romantický "Zorro" odstaroval Dougovu éru chvástavě dobrodružných velkofilmů let dvacátých, jež je z dnešního úhlu pohledu pochopitelně nepoměrně známější. Byla by přitom škoda ""The Mollycoddle"" přehlížet. V režii Victora Fleminga se totiž jedná o prvotřídní a štědře výpravnou dobovou zábavu. Vedle Douga filmu vévodí i charismatický Wallace Beery, v roli proradného Von Holkara. Zaujme i krátká animovaná (!) sekvence, jež přehledně osvětlí záporákův důmyslný zločinecký aparát.

Super Mario Bros. ve filmu (2023)

Tak konečně. Po patnácti letech stačilo. Dominantní éře komiksů můžeme udělat pápá a uvítejme novou éru videoherních adaptací. Symbolicky ji v plné parádě odstartoval film pro tu nejmladší generaci. Money talks.

Uprchlík (1920)

Podmanivé atmosferické drama z bouřlivého bretaňského pobřeží. Film je technicky velmi slušně zvládnutý. Líbilo se mi působivé barevné tónování, kamera, střih a celkově ladné tempo snímku. Herecké výkony jsou lehce teatrální, ale neřekl bych, že to výslednému dojmu z filmu nějak škodí. Zaujme i šikovně pojmutá narativní konstrukce filmu. Trochu mě překvapil samotný závěr "Muže z moře", a z dostupných informací se mi nezdá, že by se shodoval s hořkým vyzněním "Drama u moře" z pera Honoré de Balzaca.

Bujná fantazie (1920)

Mary Pickford v netradiční roli prosté ušmudlané pradlenky, která hledí vysoko a fantazíruje o pohádkovém štěstí, přestože se ji ta pravá partie producíruje přímo před očima. Filmy Mary Pickford byly áčkovou produkcí a na výpravě a kostýmech je to vidět. Pot a dřina londýnské spodiny je zde znát a cítit v každém záběru. Příběh o hledání osobního štěstí malé šmudly není nijak nápaditý, ovšem v podání Mary Pickford jde o neodolatelně půvabnou podívanou. Budu se opakovat, ale Mary byla famózní herečka. Přestože byla většina jejích rolí postavena na jejím přirozeném komediálním talentu, tak často prokazovala velkou hereckou tvárnost a široký výrazový potenciál. Její uťápnutá a přece duchem plná pradlenka je toho nejlepším příkladem. Nenechte se zmást zdejším nízkým hodnocením. "Suds" patří s přehledem mezi tu lepší polovinu bohaté filmografie největší ženské hvězdy němého filmu.

Dcerušky pana Zajíčka (1920)

Lubitschova vysokohorská variace na Shakespeareovu hru Zkrocení zlé ženy. Líbila se mi malebná atmosféra bavorské vesnice a hlavně skvělí herci v čele s Henny Porten, která se v dvojroli Lízy a Gretel ukázkově vyblba. Bezvadně švihlá a svižná komedie.

Tajemství kláštera (1920)

Intenzivní vztahové drama v působivých gotických kulisách pozdního středověku. S postavou ztrápeného hraběte Starschenskyho jsem cítil, i když jsem chápal i pohnutky jeho proradné ženy, a finální katarze tak na mě měla svůj patřičný účinek. Rovněž se mi líbila ponurá nálada filmu a neidealizované prostředí středověkého hradu.

Just Pals (1920)

Malý příjemný film o přátelství odrostlého pobudy s dítětem z ulice. Fordovi se ve filmu podařilo skvěle zachytit prostředí ospalého maloměsta. Mezi nečekanou ústřední dvojicí panuje slušná chemie a film velmi dobře funguje i z dramaturgické stránky, přestože je očividné jakým směrem se příběh všech postav bude vyvíjet.