Meyer aus Berlin (1919)

Sally Meyer je simulant a neškodný záletník, který se vydal do Tyrolských Alp za svěžím vzduchem a ženskými sukněmi. Lehce nadstandardní, příjemně lehkovážná komedie s výborným Ernstem Lubitschem.

The Secret Game (1917)

Špionážní drama klasického střihu, kterých se po vstupu USA do Světové války natočilo v Hollywoodu spoustu. A můžu napsat, že z těch co jsem viděl, jde o jedno z nejpovedenějších. Kostra příběhu je lehce srozumitelná a nepůsobí fádně, přestože je hned z počátku jasné kudy se děj bude vyvíjet. Každá z postav má ve filmu své místo a jsou ztvárněny typologicky výbornými herci. Za tahouna je tu opět Sessue Hayakawa, jenž se v Hollywoodu té doby těšil výsadnímu postavení exotické hvězdy. Potěší, že japonci ani němci zde nejsou nijak karikováni či dehonestováni. Samozřejmě, co Němec to zločinec, přes to nejede vlak. Vykoupit vás může pouze a jen láska ke správnému muži, o čemž se přesvědčí fräulein Kitty v podání krásné Florence Vidor. Od Williama C. de Millea, staršího bratra mnohem slavnějšího Cecila, jsem zatím nic neviděl, ovšem jeho "The Secret Game" naznačuje, že talentem byli obdařeni oba bratři.

Malombra (1917)

Lyda Borelli v roli psychicky labilní Mariny, jež se nastěhuje ke svému bohatému strýci na zámek. Vybere si zde pokoj s vyhlídkou na moře, který kdysi patřil její tragicky zesnulé tetě Cecilii. Poté co nalezne skrytý dopis, propadne trýznivému pocitu, že se jí zmocnila ztrápená duše její předkyně. Film je technicky velmi dobře zpracovaný, líbila se mi hlavně kamera a práce s prostorem. Kostýmy a výprava jsou rovněž nadprůměrné. Slabinou mysteriózního melodramatu je scénář, kdy se děj odevzdaně vlače od jednoho hysterického výlevu k druhému a příliš si neláme hlavu s představováním a vysvětlováním motivací postav. Excentrický herecký výkon Lydy Borelli mi nevadil, právě naopak, protože k těmhle italským filmům bytostně patří. Přesto je zajímavé srovnání herectví Borelli s jistou Consuelou Spada, jež zde ztrárnila zcela civilním způsobem vedlejší roli Edith.

A tolonc (1915)

Betty se její otec na smrtelné posteli dramaticky svěří, že není její otec a že její matka trčí v kriminále, pokud už tedy neleží přímo na krchově. Betty smířená s rozmary osudu nastoupí jako služebná k paní Kontra-yové, jež má záletného muže a spořádaného syna. Hledání, shledání, láska, křivda, odpuštění. Následuje klasický dobový spletenec osudů, jenž provází velká gesta. Budoucí hollywoodská legenda Michael Curtiz, zde ještě jako Manó "Miska" Kaminer, režíruje zručně. Film je to statický, snímán téměř výhradně ve velkých celcích. Zdobí ho plynulé tempo. Herecká sestava divadelní a spolehlivá. Film prošel povedenou restaurací a provází ho přiléhavá hudba. Lehký nadprůměr.

Trilby (1915)

"Trilby" je, či spíše byla, veleúspěšná novela George du Mauriera, jež se dočkala řady nejen filmových adaptací. Děj je zasazen do bohémské Paříže konce devatenáctého století, kde se to umělci jen hemží. Středobodem příběhu je titulní Trilby v podání dobové hvězdy Clary Kimball Young, jež se živí jako modelka. O její srdce stojí mladý malíř Billy, ovšem v cestě mu stojí proradný židovský kouzelník Svengali, jenž na Trilby použije hypnózu aby ji získal pro své nekalé plány. Postava démonického Svengaliho si posléze získala jistou proslulost a stala se synonymem pro manipulátory a svůdce, se zjevnými kořeny v antisemitismu. Režiséru Maurici Tourneurmu se výborně daří zachytit nevázané prostředí živelné Paříže. Rovněž casting je velmi podařený. Jednorozměrný příběh je z dnešního pohledu hodně naivní, ale pokud nad ním divák přivře oči, dočká se svižného filmu v nestrojených kulisách.

Stavitel chrámu (1919)

Zřejmě nejlepší film z našich luhů a hájů natočený zde v desátých letech, který jsem měl tu čest zhlédnout. Obrazově velmi zajímavý, s kvalitní výpravou.

Den flyvende cirkus (1912)

Starostova dcera se zakouká do cirkusového artisty. Láska, chtíč, žárlivost... Na rok vzniku slušně vystavěné drama s dobrou kamerou. Hvězdami filmu jsou Lili Beck v roli horkokrevné cigánky a její had, jenž se postará o vzrůšo na konec. Lili nejspíš musela být divoká i v civilním životě, jelikož byla čtyřikrát vdaná, a to i za slavného Victora Sjöströma. Film má poměrně ležérní tempo, ale nikdy nenudí. Vrcholem filmu je dramaticky působivě podaná záchrana z hořícího domu.

I livets vår (1912)

Děj mapuje osudy malé Gerty, počínaje smrtí její matky, až do její dospělosti, kdy řekne své Ano jejímu vyvolenému. Melodramatický příběh je jedna velká růžová knihovna, kde je vše řízeno dílem náhody a šokujících odhalení à la "kakaová skvrna velikosti mexického dolaru". Ovšem na svou dobu je film řemeslně celkem slušně zvládnutý a patří mezi první vlaštovky délehrajících filmů. Také se před kamerou může v mužských rolích pochlubit dvěma ikonami švédského filmu -  Mauritzem Stillerem a Victorem Sjöströmem. PS: chyba ve zdejším názvu filmu. Správně je "I lifvets vår".

Hans nåds testamente (1919)

Jeho lordstvo baron Roger Bernhusen de Sars se v den svých pětašedesátých narozenin rozhodne předložit svým příbuzným svou poslední vůli, čímž ke svému velkému pobavení rozčeří stojaté vody na jeho rozlehlém panství. Jde údajně o jedinou dochovanou komedii z dílny Victora Sjöströma. Situační komedie plná pitvoření se a živelného skotačení je vhodně prokládaná chytrými a sebeshazovačnými mezititulky. Příjemná záležitost, která sice není pro každého, ale jako zručná ukázka komického protipólu dobovým groteskám poslouží na výbornou.

Nerven (1919)

Velmi ambiciózní, vpravdě artový počin. Věrný svému názvu poměrně nervní a roztěkaný. Výrazově značně expresivní, efektně stírající rozdíly mezi bludy mysli a realitou. Rovněž i fakt, že se film nedochoval celý nahrává jeho vypravěčské rozpolcenosti. Přesto je natolik zajímavý a filmařsky nápaditý, že stojí za pozornost. Erna Morena překrásná, taková ženská dokáže chlapa ztrhat na duši.