Třetí hvězda (2010)

Jednoducho natočený film, ktorý snáď zložitejšiu myšlienku ani nemohol mať. Krásne scény, morbídne, no neskutočne vtipné dialógy, že sa až sami budete čudovať, na akej strašnej veci sa to smejete, výborné a úplne prirodzené herecké výkony. Počas filmu sa smejete, divíte, nechápete a pochopíte, plačete a na koniec dlho premýšľate. Third star je dôkazom, že na odovzdanie silnej myšlienky, na podnietenie zmeniť svoj život, či iba spôsob, akým ho vnímame netreba veľkolepé výpravy, drahé kostýmy a najznámejší (v dobe natáčania) herci, stačí iba dať do filmu svoju dušu. Krásny film, ktorý vo vás určite zanechá niečo... niečo veľké a významné.

Jak jsem přežil (2009) (seriál)

Mne sa myšlienka tohoto seriálu páči - a či je príliš depresívny? Mne tak neprišiel, odzrkadloval skutočné udalosti v živote, zúfalstvo, no aj malé životné radosti a mal aj viac-menej šťastné konce. Herecké výkony sú kolísavé - sú tam aj umelé hviezdičky Slovenska, i dobrý herci. Škoda, že ich ľudia často nevedia správne zatriediť. Ak ho mám porovnať s ostatnými "skvostami" našej výroby, je to veľmi dobre urobený seriál.

Little Favour (2013)

Pekné zábery, zaujímavo natočené... ale dej. Určite sú ľudia, ktorí tomu naplno pochopia, ale mne to unikalo. Jednoducho to nemalo ucelenú myšlienku, videla som len krvavého Cumberbatcha, ktorý sa síce snažil, ale v sedemnástich minútach to jednoducho nezvládol vylepšiť svojím výkonom. Určite to nebude zahodených sedemnásť minút, ale tento režisérsky pokus po stránke scenára trochu nevyšiel.

Smrt panen (1999)

Čítala som knihu, potom videla film. Sofia je určite zvláštnou režisérkou a Smrť panien pojala v jemnom opare mladosti, tepla mladých dievčenských tiel, túžbe - až posadnutosti chlapcov. Kniha od Eugenida je určite výnimočná a potrebovala aj výnimočné spracovanie, ktorého sa dočkala. Mnohí (tak nás vychovala televízia) čakali asi odhalenie, veľké vysvetlenie, prečo. Ale ani v živote to tak nechodí a to zatiaľ svet filmu veľmi neakceptuje. Aj my pri životoch plných stále neukončených, nevysvetlených vecí, otáznikov asi túžime po dramatických odhaleniach, tento film vám ich ale nedá. Sú to len bledé spomienky, z ktorých sa časom vytráca všetka vôňa, farba i cit, na 5 (4, ak nerátame Cecíliu) krásnych a obdivovaných dievčat Lisbonovcov. Čo je zaujímavé, tento film vo mne nezanechal žiadnu silnú emóciu, ako u mňa filmy zvyknú, iba som mala pocit, akoby som sa sama prehrabávala v kartotéke mojich takmer zabudnutých spomienok.

3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové (2013)

Tento film si znova určite nepozriem. Čo môžem ale pochváliť, je vykreslenie zvláštneho, psycho a chorého vzťahu Wolfganga k nej. Aj tak to bol veľmi veľmi ťažký film a čo je smutnejšie, nedávna správa o jej pokuse o samovraždu hovorí o tom, že to rozhodne nemalo happy end, ako sa možno trochu zdalo. Ale filmári to ako-tak zvládli, určite to musela byť veľká bitka - táto téma

Kráska a zvíře (2014)

Sklamala som sa. Čakala som totižto, že dnešné spracovanie tohoto silného a pritom rozprávkového príbehu bude veľmi dobré a nebolo to ono. Sklamal ma najmä spôsob, ako spracovali (vlastne ako nespracovali) vzťah medzi Kráskou a Zvieraťom. To niečo výnimočné a veľmi zložité, čo medzi nimi vzniklo, ten krásny a krehko-pevný vzťah zahodili. Vôbec sa mu nevenovali. 3 hviezdičky však dávam za pekné spracovanie (i keď len škrabnutie po povrchu), za efekty, za Léu Seydoux a za spracovanie nanovo niečoho starého a vzácneho. A ešte niečo, tie malé stvorenia ako myšky, mi tam rušili celý príbeh a vôbec to tam vlastne nemali dávať. Urobilo to z toho čisté fantasy. Ale ak chcete deťom ukázať klasický príbeh, myslím že nenáročným sledovateľom postačí.

Jih proti Severu (1939)

Ja teda dávam hviezdičiek päť. Prečo? Je to filmová klasika, jeden z najkrajších prvých farebných filmov, Vivien Leigh s jej večne nadvihnutým obočím a Clark Gable sú spolu vynikajúci, knižná predloha je výborná (jediné dielo Margaret Mitchellovej, potom údajne nechcela nič iné napísať, pretože sa bála, že jej druhé dielo bude horšie ako Odviate vetrom, ktoré zožalo nečakanú slávu). Trochu ma z príbehu vyhadzovali časti s textom o postupe americkej občianskej vojny, mohli ich skrátiť, ale na tú dobu lahôdka medzi všetkými filmami. Leigh sa od premiéry tohoto diela z rúk Fleminga stala najžiadanejšou herečkou vo Veľkej Británií a ak si pozriete, musíte uznať, že rola Scarlett jej sadla ako uliata. Normálne začnete rozmýšľať, či Leigh taká sama nie je. A je, pretože ona sama vyhlásila, že sa na Scarlett vo všetkom ponáša, iba má veľký zmysel pre humor, čo Scarlett nemá. A čerešnička na torte: Vivien po prečítaní knihy Odviate vetrom niekoľko rokov pred natáčaním filmu prehlásila, že ona musí byť Scarlett a aj ňou bude. A všetci sa na nej smiali, veď bola úplne neznámou herečkou, či vlastne ani herečkou ešte poriadne nebola. No, iste sa po premiére schuti zasmiala ona. A po získaní Oscara znova. Možno by som kritizovala veľké množstvo krátkych scén, čo bolo rušivé, no napokon, ako inak to mohli urobiť, keď dielo zaznamenáva tak veľké časové obdobie? Zaraďujem medzi must-see filmy a tento film vám nepomenovateľné "niečo" nasadí do hlavy a potom nad ním dlho premýšľate. A to ja na filmoch milujem.

Božský Bruce (2003)

Jednoduchá komédia, keď potrebujete "vypnúť" a oddýchnuť si. Jim Carrey je veľmi výrazným hercom, niekedy mi to až žily trhalo, ako skákal, škeril sa a kričal. Aj tak musím povedať, že som sa schuti zasmiala na scéne s Bohom a jeho siedmymi prstami, či keď jeho nenávidený kolega začal do živého vysielania bľabotať, pískať a škriekať. Čo sa mi nepáčilo, bola veľmi umelá a zle urobená "roztúžená" scéna medzi Jimom a Jennifer Aniston. A Morgan Freeman? Ten je dobrý snáď všade s tým jeho pokojným a naozaj až božským výrazom tváre. Komédia, ktorú si pozriete jeden krát a zasmejete sa, avšak nič vám nedá a znovu si ju pozrieť má význam asi až vtedy, keď zabudnete na všetky vtipné scény.

Konec přehlídky (2012) (seriál)

Myslím si, že tento seriál svojím kvalitným spracovaním a duchaplnou témou by mohol byť zástupcom anglickej filmografie. Cumberbatch opäť preukázal svoje excelentné herecké schopnosti a Rebecca Hall za ním vôbec nezaostávala. Zhrnula by som: kvalitná téma, krásne scény, kostýmy, hlboké (niekedy až príliš) dialógy a herecké talenty sa spojili a vytvorili zaujímavý miniseriál, ktorý rozhodne nie je rozvláčny a možno aj čo-to pochytíte ohľadom pohľadu Angličanov na 1. svetovú vojnu. Odporúčam si pozrieť, stojí za to aj keď pre niekoho možno priveľmi premýšľavý a hlboký námet, pre mňa ale tá pravá šálka kávy (alebo čaju o piatej?).

Předčítač (2008)

Začala by som tým, že určite to nie je film vhodný pre mladších, či príliš konzervatívnych ľudí. Kate Winslet, David Kross a Ralph Fiennes podali dobré herecké výkony, Kate bola naozaj veľmi presvedčivá, režisér nepotreboval jej postavu idealizovať, očistiť viny a hodiť na ňu bremeno výčitiek, čo vytvorilo veľmi, jednoducho povedané, zaujímavú ženu. Ďalej musím napísať, že mi takmer tiekli slzy, keď som sa dozvedela, že za to, čo urobila, (takmer) nemôže a predsa sa nechce nechať zbaviť viny a zmeniť svoj trest. Ostatní to, bohužiaľ, využili. Čiže, silný a krásny príbeh odohrávajúci sa v povojnovom Nemecku, len ho prosím nevypínajte po 40 minútach s tým, že sa začiatok ponáša viac na pornografiu, ako na dobrý a kvalitný film, vydržte a Predčítač vás určite nesklame.