2001: Vesmírná odysea (1968)

film má len 2 chybičky : už neadekvátní dátum ( to má ale na svedomí trochu unáhlený Clarkov technický vývoj na podklade knihy, i keď idúc tempom rusko-americkej "studenej vojnovej súťaže" sme mohli byť v kosme ďalej ) a nie úplne vysvetlený záver s premenou po prechode časobránou. To druhé ale pre pozorného a uvedomelého diváka je skôr devízou. Ale inak míľnik a pre každého čo i len trochu technicky či vesmírne ladeného nevyhnutnosť vidieť, minimálne 3 razy v živote. ( prípadne i čítať a i druhý diel je ešte výborný aj filmovo i knižne ). Z môjho pohľadu ideálny film ako posledný pred normálnou smrťou. Teda ak nemáte ženu :-) a neobľubujete kostolné filmy.

Občan Kane (1941)

na svoju dobu možno za 5, ale reálne 4,5 a prikláňam sa k 4. film o amerikanizácii, demokracii, voľnomyšlienkárstve formou slobody, ekonomickom boome aj páde, číra "hollywoodska podstata" a slávna epocha ameriky z výstavby mrakodrapov, magnátov, ale pritom hlavná postava neberie veci príliš vážne, lebo si to "môže dovoliť". A taký je celý kolobeh života a filmu ako otočenie slovnej hračky aj tej ručnej vypadnutej z ruky umierajúceho. Herecky, strihovo a námetom výborné, trochu miestami príliš na môj vkus pompézne a mierne nevyvážené v glorifikácii hlavného hrdinu ( má povahu rozhadzovacieho melancholika a kandiduje na vysokú politiku - čo je aj následkom škandálu mariacemu jeho snahu a po neúspechu znovu neberie život vážne a uspeje i keď sa nevyhne pádom napr. v osobnom živote ), je to ako honba za nekonečný opojením užívania si a úspechu, trochu naivné a priamočiare. Ale taká bola doba a s peniazmi si každý urobí život po svojom. Vážim si odvahu a nadanie niečo také natočiť v dobe vzniku, ide o "prequel" pre Vlka z Wall Street pre tých pozornejších filmšmajkerov.

Duch ve stroji (2017)

nie je to zlé, ale chýba tomu tá konečná vrstva či ingrediencia, aby sa z toho stal výborný film, skôr to pôsobí ako kvalitné béčko, má to fajn efekty a atmosféru kyberpunku a možnej budúcnosti s akým takým prijateľným dejom a Scarlet tiež odovzdala štandard, no tá "podstata ľudskosti či hranice medzi človekom a jeho kyborgolizáciou" je vykreslená skôr násilne a povrchne, niečo ako 2,5-tý Matrix. A tiež mi vadila tá scéna "výškového skoku do akcie", ako keby bol kyborg nerozbitný.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

4,5 a kde sú nedostatky v inak veľmi podarenom filme ? no na svoju dobu výborný súdny proces po procese, s porotou tvorenou rôznymi typmi a inteligenciami, k tomu nedokonalá podstata ľudí, kde i tým chytrejším ujdú niektoré fakty ( alebo si na nich spomenú neskôr a po istých podnetoch ), čím sa skladačka pochybností a faktov pochybných proti tvrdeniam pochybných svedkov dostávajú do negatívneho konca. Tým nedostatkom je možno pár úvodných minút naživo so súdnej siene, kde v krátkosti mohol byť zhrnutý proces s výpoveďami svedkom a neadekvátnou či chabou kontra málo-invazívnou "hrou" obhajoba vs. obžaloba. Síce sa potom veci riešia a vyriešia, ale tých nedostatkov vyplývajúcich zo samotného súdneho procesu postaveného na zahmlených 2 svedectvách je neúrekom a divák sa k nim nevie vyjadriť či "dostať" práve z chýbajúceho detailného procesu. Ale to bol možno zámer a práve to svojím spôsobom pre zmenu robí postprocesnú debatu či roztržku tak zaujímavou. Takže to je môj dôvod ubratia tých 0,5 z 5 ale inak dlhodobá spokojnosť, že to mám v domácej zbierke top mojich filmov.

Spojenec (2006)

len ťažko som sa rozhodoval, či neísť k 5,ale nakoniec ostávam na silných 4. inteligentné a prekvapivo miestami vtipné , inokedy drsné ( naoko ako záštita, práve tak ako humorne to bolo celé preklenuté spôsobom drámy ) , niekoľko sviežich a pamätných trikov a zvratov, no a v závere si "odnesú" zúčastnení to, čo im čestne ( a bez súdu ) náleží, pričom zdanlivo "zlí" a "mocní" sa zamenia a i nestranní ( a možno meškajúci ) vyšetrovatelia sa vyhnú faux-pas z prípadu. dostať také niečo aj v živote pri nespravodlivosti ( prachy a moc často dlho vládnu, ale nie vždy finálne víťazia ), no niekedy si treba počkať na kľúčové finty a šťastie do konca.

Vetřelec: Covenant (2017)

6.šichta pre sériu a 3. pre Ridleyho. Ako to dopadlo ? No ono to nedopadlo úplne. Ako odborník a fanda sci-fi a tým aj tejto ságy si vyhraňujem právo, že ak to neberiete až tak srdcovo a žáner nie je váš obľúbený, uberte si 1* z môjho hodnotenia. Totiž k veci, na Votrelecké filmy sa začali podľa mňa pozerať ľudia ako na albumy Metallicy (nie presne chronologicky,len významovo). Po šokujúcej,prevratnej prvej Ridleyho sci-fi horrorovej kultovky prišla technicky na svoju dobu namakaná Aliens,následne atmosferická a náročná,no funkčná Alien3 a neskôr priemerná 4. K tomu odpad (á la Load/Reload) miešanín s Predátorom a po dlhom čakaní 2 nové prequely. Kým Prometheus mal (viď moju recenziu) fascinujúci úvod a efekty, druhá časť filmu bola akčný priemer s množstvom chybných a uponáhľaných rezultov či riešení (Death magnetic). A tak každý dychtiaci po podobnej kópii úvodných dielov sa ani tu nedočká. Ale dostane novinku (Hardwired ...), ktorá môže a nemusí byť po chuti. Ako to Ridley zvládol ? Zobral to mixovo a doplnil alebo udržal technickovizuálnu kvalitu Promethea, no účelnejšie. Je tu závan prvého dielu (vo finále v lodi ako aj nostalgia na mnohých miestach, ale to je samozrejmé pri prequeli), ešte viac to berie z druhého high-tech akčného dielu ( prepojenie akcie z planéty do kolonizačnej lode ) a je tu minimálny pokus o návnadu na chytenie z 3.dielu, i keď veľmi málo. A je tu aj niečo z priemeru 4.dielu a vytváraniu kópií a génového,mutačného inžinierstva. Ako ten celok pokope funguje ? No pre mňa skoro výborne. Herci síce "hrajú" len obetných baránkov s minimom osobných čŕt a psychika nestíha za akciou (až na Fassbenderov a trošku "vdovu" po uhorenom kapitánovi),no akcia a dej až na 2-3 hluché časti ma držali v napätí a očakávaní. Iste, chýba tomu bezútešnosť a situačná šokovosť 1. či 3.dielu (len pár momentov),no tento zlepenec je už fakt veľmi pozerateľný. KLADY : Máme tu odpovede na vznesené otázky Promethea (a i keď s niektorými nemusíme byť úplne fit s a tak narýchlo vyriešenými úplne spokojní),niektoré pekne zapadajú a príjemne prekvapia. Akcia a triky sú fajn (nie sú až tak podmanivé ako v Prometheovi,ale robia skvelé pozadie pre akciu,kolonizačná loď a planéta bez "fauny" boli oku lahodiace),dočkáme sa aj kráľovninej prítomnosti,shotov eye-to-eye alienovi, dej umne vie akčne zabrať a rozbehnúť aj po pomalších častiach mierených na príbeh a skladačku udalostí a (i keď možno pridivoké) likvidovanie na odlietajúcej lodi a konečná časť s off-board aliena do vesmíru sú už ukážkou myslenia a nie len paniky posádky(možno trochu prirýchle,no to sú aj tie potvory). A i keď nič nové svetoborné film neprináša a skôr replikuje predošlé diely čo do akcie a významu, ako skladačka to bolo umne aj réžiou remeselne zvládnuté. A reflexne,je možné ešte ide v tejto ságe s niečím prevratným prísť? Ak jedine tak Alien 5,ktorý je momentálne orbitálne umrznutý pri zemskej atmosfére,no už tu vidíme na malú chvíľu čoho je Alien schopný v open planéte i keď bez fauny, ak nepočítam ľudí a androidov :-) (velociraptor ma napadol). A "nedopadlo to", lebo záver núka a i žiada ešte nový prequel 0.3 na dotiahnutie. A ja som naň zvedavý, lebo mi Alien vážne zachutil po predjedle Promethea. ZÁPORY: je tu už len minimum nelogickostí (znovu zlyhanie ľudského faktora pri nakazených a karanténa sa nekoná,no nie je to vzhľadom na omylnosť a šokové riešenia vyslovene do očí bijúce), robotí faktor sa už očakával po minulých dieloch,no tá trochu pridlhá humanisticko-robotická epizóda a väzba v úvode na Promethea (s ponurosťou ako z AI Spielberga) a neskôr medzi 2 robotmi, tie boli trochu sentimentálne a nesadli mi tam úplne,no rezultovali do trochu neočákavaného a prekvapivého ukončenia (kde falošný Fassbender pomáha s likvidáciou,no zároveň podporí nevymretie vražedného druhu) a tiež ľahká likvidácia pôvodných obrých tvorcov a obyvateľov. Tieto nedostatky tvoriace cca 15-20 min. mohli byť skrátené a nahradené lepšou psychickou a horrorovou fázou niektorých svižných súbojov s Alienom a preto dávam za 4. Takže cca 4 naj diel,ale určite nie sklamanie a pliaga môže pokračovať. P.S : nečítať pred pozretím, ak sa nechcete nechať prekvapiť dejovými zlomami a skladačkou udalostí.

Dokonalý trik (2006)

4,5 výborný herci a herečky, výprava, dej neustále nútiaci pozornosť diváka s preklenutými úsekmi života, i keď je toho možno až priveľa a niekedy to ide fakt freneticky rýchlo a je problém stíhať, lenže ono aj tak je to až cez 2 hodinky okresané finálne. Jediným nedostatkom je bezdrôtové zhmotenie či elektrina, tu už mala byť skôr nejaká finta, lebo to bolo aj na súčasnú dobu pritiahnuté za vlasy (aj keď máme bezdrôtové nabíjačky). A máličko "obetovací záver", kde to mohlo byť dvojnásobné víťazstvo a bez popravy, ale s uväznením nepravého - to je dôvod na 4,5. Lenže ak vyrobíte kópie kúzelníkov, niektoré vám musia v takej hra padnúť v takom type "hry". Ale typovo unikátny, kúzelný a výborný film.

Čínská čtvrť (1974)

co napsat, když už je to rozebráno ze všech směru ? viděl jsem i zamotanější a "udělanejší" motanice v krimi, i když ta profackaná Faye vážně překvapila, herecké výkony jsou fakt elegantne skvostné a noir bezchybné jako Polanského ostrý a varující nuž, ale mé rozhodnutí či 4 nebo 5 zaváži k 5 až právě atmosféra filmu - viď úvodní nastrčená falešná Faye, ty ponuré Jackovi sledovačky při vodě a pod mostem a jeho nedotčený styl "vyšetřovaní", jezírko s tajemstvím a závěřečná depresívní moc prachu ( nebo peněz, vyberte co vám sedne ) v rukách mocných, která se už dotkne i Jacka a taky diváka. Tak 5.

Na sever Severozápadní linkou (1959)

i keď sa nájdu chybné maličkosti vyplývajúce z doby natočenia, film "ide". A ide o "Hitchhockovsky" podanú podobu studenej vojny a z nej rezultujúcu kontrašpionáž (síce nie presnú internacionálnu, satirickú ako u napr. ďalšieho velikána Kubricka a jeho Dr.Divnolásky), skôr tu ide o zameranie do intra človeka ocitnuvšieho sa v bezprecedentnej situácii a machinácie vtedajších tajných služieb (bez mobilov a vyspelej techniky). Do toho typické Hitchhockove postavy odnikiaľ, z ktorých sa postupne a hlavne v závere stanú kľúčové figúrky na šachovnici, niekoľko "amerikovanizovaných" kulís ako kamenní prezidenti, tajné služby, pár scén na pokraji smrti ( opitá jazda, lezenie po uvedených vytesaných prezidentoch, stopovanie autobusu na odľahlej diaľnici - táto scéna sa mi zdala trochu nelogická s následným efektným, no nepochopeným nezvládnutím riadenia lietadla, no vznikla scéna pre oči divákov á la Hitchhockove finty ohromovania ). Do toho zaujímavé uvedené hlavné postavy preskakujúce po stranách "zlých a dobrých" ako režisér naordinuje a odkiaľ fúka vietor. A to robí film unikátne zamotaným, i keď každý ma svoje dôvody a podľa nich "skáče". Je to ale funkčne príjemné a je z toho taký neokrôchaný Bond "z normálneho človeka" aj s napätím pre oči diváka. 4,5 prikláňam sa k 5.

Next (2007)

sahal jsem na 4* v hodnocení, no přece je znát, že jde o interpretaci krátké povídky PKD, která nebyla až tak úspěšně rozvinutá, třeba co do postav se týče. je to fajn, pěkně se na to kouká, zvlášť pro scifi fandu, pěkná ( pouze to a k tomu hloupá ) je detektivka Mooreová a úžasná je Jessica ( ta neni hloupá , ale obětí časové smyčky lovu na Nicka ). A to je medziděj, který vede k jednoduchému rozuzlení na základě množstva akce a interakce medzi skutečností a její alternatívami cez Nickovi schopnosti. A to finále je v tom, že rozumně člověka s takovými danostmi nelze logicky chytit, protože vždy muže svolit jinou alternativu na prožití, když už to umí. A tak snaha ho chytit je prázdná, zatím co spíš je otázkou zda-li to hledání konečného řešení zvládne anebo jak dlouho ho vydrží s ním hledat ( v tom případe Jessica ) jeho zakletá láska či princezna. Oddechovka, pri které si oddechnete ( očně ) s Jessicou, ale musíte "pokračovat" s Nicolasem.