Valerian a město tisíce planet (2017)

úvod, síce rýchlo kmitajúci v kontraste s trochu nepotrebne dlhou ale príjemnou kľudnou plážovou scénou mi dvihol náladu, že to bude Bessonov opravný mládežnicko-divoký mix sci-fi fantasy, kde ak už nie až tak logika, tak efekty a chytľavý dej zaberú. Mýlil som sa, dopadlo to ako 5ty element, prostredná časť je vernou kópiu chaosu akcie, dobrodružstva s minimom logiky a ešte menej uveriteľným systémom vojenského fanatizmu a celé sa to tvári ako moderné Hviezdne vojny číslo xxx. Aj keď niektoré vychytávky usmiali a pompéznosť je podobná ako u Elementu, je to sklamanie a nevyužitý potenciál. Bessonovi žánre sci-fi,fantasy,horror nejdú ako krimi či drámy, jednoducho sa stráca v šialenej zmesi nápadov, efektov, akcie - ale bez efektivity. Dá sa to pozrieť, ale spokojný možno budú len diváci pre ktorých je to vekovo naaranžované. Škoda, lebo to vyzeralo v úvode nádejne a bez pátosu či komerčne vtipne. obstojné 3.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

na mori nič nové. No, pár nových hercov(herečiek), noví a staronoví zloduchovia (Bardem tam hraje alebo ide len o expozíciu jeho trikového stvárnenia ?), dej v zabehaných koľajách - Jack v problémoch ( väzeň, odsúdenec a podobne ), s únikovou scénou a plavba za novým cieľom môže začať. Do toho epizódka vedúca k zakliatiu určitej bandy pirátov alebo ich vodcu, všetko efektne a trikovo na úrovni. Nič nové mimo to film neprináša, no trochu drží mierne oživenú laťku rastúcu od 3.dielu - ale len trochu, fakticky ani neprekonáva diel predošlý, možno trochu ucelenejšou dejovou skladačkou a nemá toľko hluchých púťových minút. A scéna so žralokmi niekoho rozosmeje, no mne pripadala ako už nehorázne prehnaná aj na pomery šialeného sveta pirátov. Pozitívom bol len typický podrazácky Barbossa súperiaci so Salazarom o vládu nad mormi, ktorú stiahli do zaslúženého odpočinku. Záver romantický až dvojmo a prísľub nového partu, ktorý ťažko niečím prekvapí ale ako oddychovka ( a výnosná ) môže byť. V porovnaní s niektorými komiksmi a Supermansko-spidermanmi je to aspoň dobrodružné. Recenzie nútili zaujať, no aj napriek peknému "divadlu" to na 4 nestačí u mňa, len 3,5.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

niekedy mi je až úsmevné porovnať komentáre prvých a "kritickejších" dielov Pirátskej ságy, aj keď až taký extra rozdiel medzi nimi nie je, výprava a herci o tom istom, len spočiatku to diváci žrali a potom sa im to "otočilo" a znudilo, moment ohúrenia pominul. alebo nie ? no každopádne prvé 2 diely zabávali, tretí bol len vizuálne ťažiaci a zarábajúci, tento je niekde medzi, dej má trochu logiky i spád, potešila scéna s útokom morských panien a noví herci ( a zloduchovia ) osviežili stereotyp, ale už to nebolo ono. 3,5

Thor: Ragnarok (2017)

inštruktáž "modernej zábavy pre dospievajúcich" á la Hollywood, miešajú komiksy sólo, medzi sebou a do toho všetky možné až nemožné technotrikové efekty a aj žánre - nielen mytologické fantasy ,ale aj sc-fi prvky bez reálnej odozvy možnosti takého sveta pre trochu vnímavého a náročnejšieho diváka , ale veď vizuál je okulahodiaci a do kina chodia hlavne mladí. Ale do určitej miery to tak bolo vždy, no mne tento typ filmov veľmi nesedí ( Iron Man a X-Meni ušli v prvých dieloch, Spiderman tiež, no Avengers a Thory už sú na mňa ťažko stráviteľné ), ale keďže zarábajú a bavia uvedenú skupinu divákov ( podobne tomu bolo s Návratom do budúcnosti v 80-tych rokoch ) a tak to povinne treba pozrieť. Výsledkom je aviatorsko-efektné komerčné echo superhrdinov, u ktorých nie sú pravidlá na smrť, život, bolesť a v mnohých prípadoch ani vážnu logiku a len veľmi málo humoru ( ak už, tak ešteže to ako-tak ide ). Nie že by boli komiksy o inom, ale "všetkého veľa škodí" a tak nutné reprízy si dám už len u fakt vydarených, k nim ale Thory neradím. Ostávam pri "štýlových" Batmanoch.

Nejdelší den (1962)

sice "nedokonalé" ale za 5 už jen z historicko-komparzního pohledu, spočátku trochu vláčné jak přípravy dne D, ale vyprávěním a duslednou chronologii událostí bitvy velice dukladní dílo, brát v úvahu vtedejší možnosti a znovu mně napadá, že tyhle filmy se už moc netočí ( nové "vojnovky" jsou spíš pokusy o ukázku nových prvku pohledu na válku jako výsledek toho, že každý režisér si chce trhnout svou extravagantní cestu, co mu technika a současné natáčecí možnosti dovolí - viď Dunkirk, Saving Private Ryan také o téhle bitvě a pod. ), trochu nevýrazné herecké výkony ( jde tu ale hlavně o děj ) a možná 10-15 min. z mého vnímaní nepotrebného času, ostatní je ale fajn, vojenské omyly typu procházky nepŕátelských čet vedle sebe, jazykový omyl "bitte" a 2 signální klepnutí sú drsnou ukázkou, že válka sice muže byt mapována a řízena, ale tragikomickým a neočekávaným činem se jen hemží ( také parašutistický výcvik a jeho výsledek ). Co dokazuje pěkně záverečná scéna "trojice" s príslušným výstižným komentářem. 4,5

Lawrence z Arábie (1962)

medzi 4 a 5*, výprava, kamera a vizuálne za 5 ( + zo 3-4 herecké výkony, hlavne O´Toole, Sharif a Quinn tiež pamätne stvárnili postavy ), napriek tomu tých "vláčnych scénerických a zádumčivých" častí je na mňa priveľa, pri lepšom strihu ( myslím deja a možno trochu v niektorých fázach urýchleného a nejednoznačného scénara udalostí ) to mohla byť plná 5. Aj tak legendárne scény životopisnej epopeje a "deštrukciu" osobnosti svetom či okolnosťami, čo vojna, rôzne národy a ich folklór či spôsoby života ( myslenia aj bojovania ) musia ovplyvniť každého zainteresovaného a nechať stopu na človeku a o to viac, ak ide o "kľúčovú osobnosť" vmiesenú medzi vojenských vládcov. Púštne zábery s hudbou sú fascinujúce až divák chápe, prečo v záverečnej debate dôjde na existenčné konštatovanie, že sa pre ňu Lawrence "narodil" alebo Quinnovu fanatickú poznámku "oni sú moja rieka". Suma za silné 4, ako káva smrťák.

Blade Runner 2049 (2017)

začnem na 4,5 a skončim na 4. film je snahou o modernú verziu prvého dielu, ešte viac noir-krimi dejom, ktorý je miestami rozťahaný, no uvedený pohár nepadne do klišé až pátosu, len mierne preteká. Tým najnáročnejším to až bude mierne vadiť ( mne len trochu ), no je to vyvážené nenáročnou atmosférou nepredávkovanou technologicky a až na záver ani dejovo. Chaos v ukončení ( chystaná vzbura replikantov a problematika novej korporácie sú málo do hĺbky rozobrané namiesto niektorých psychologických až filozofických pasáží - no to bol zámer už v prvom diele, len pôsobil primárne na diváka ), ale trošku neguje kvalitný výkon Goslinga, niektoré pamätné scény (snehové či podarené hrátky s virtuálnymi technológiami a entitami a slumové rozdiely medzi rozkvitnutou centrálnou a slumovou časťou mesta či sveta) a celkovo podarenú repliku prvého dielu. Dej nešokol, skôr ale kladom je umelecké prevedenie. Záleží od chutí diváka a mne to padlo lahodne, len občas som chcel mierne zostrihať či upraviť pár scén a nedopovedaný záver niektorých liniek príbehu na úkor filozofických excesií definitívne naklonil misku váh k tesne nad 4. Nie je to T2 ani Votrelci, ale rozhodne nie Predátor 2 či T3 , niečo medzi tým.

Dunkerk (2017)

náročné rozhodnutie o hodnotení, spôsob vojny kreslený viac na detailne-psychickom pozadí s viac zvukovou ako komunikačnou kulisou, čo môže byť pre menej náročných divákov ťažké prehltnúť, no aj taká forma vojny určite bola (chválim jazykové bariéry či chaotickú nezmyselnosť "naplánovaných činností" napr. na móle a lodiach závislých od vzdušných bojov, lebo tak to často chodilo v reálnom vojnovom svete). možno je to až prehnane nekomunikatívne v určitých momentoch a tak herci sú len druhoradí ( úvodná postava mladíka zaujala a Kennethova chladná mimika pri ďalších a ďalších operáciách to mohla dotiahnuť na nejakú nomináciu :_) ), ide ale o dômyselne urobenú skladačku niekoľko vzájomne korelovaných foriem boja na sebe závislých do výsledného emočného efektu a to zaberá. I keď na 5* to nesadlo ( tie číselné vyjadrenia vojakov pre Churchilla nesú v sebe trochu pátosu a pripadalo mi mierne strategicky málo reálne, že také množstvo vojakov čo spôsobí dôležitú zmenu na fronte nemci atakujú len pár lietadlami - no logickosť vojny ako som uviedol nemá svoje špecifiká ), po Ryanovi a Tenkej červenej čiare od konca milénia u mňa vojnové č.3 ( nepočítam staršieho Schindlera ) a to i za inovátorstvo, čo u Nolana je bežná vec. Silné 4*(bez vážnych debát - korešpondujúc s filmom).

Zamilovaný Shakespeare (1998)

nevtieravý, nekomerčný atypický divadelný film, ktorý ale dosahuje k svojím cenám zaslúžene. Jednoduchá interpretácia sa po úvodnom oťukaní ( váhate či to zaujme či nie, je to taká komediálna nakukávka do dvorov anglického meštiactva a divadla ) naberá na váhe, kvalite zábavy, hereckých výkonoch a i správne načasovanej zápletke. Vnímavo a s citom vykreslený prepoj medzi divadlovým príbehom a skutočným svetom, ktorý graduje s nie síce úplným happy-endom, ale nádejou. Takou, ktorú možno porovnať s Vykúpením z väznice Shawshank, i keď trochu inou formou. Gwyneth v životnej role vo filme, čo ukázal , že i nekomerčný Hollywood vie dať svetu výborný nenáročný film.

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

kvalitné pokračovanie, ktorému ale uberám ( v porovnaní s knihou ) z dôvodu zakomponovania rusko-amerických vzťahov a politikizácie, ktorá síce mala byť dobovým osviežením či prínosom napätia, skôr však priniesla bipolárnu zápletku nehodiacu sa úplne do technicky ladeného filmu. Ale ako mierotvorná myšlienka nie bez významu. Scény okolo Jupitera sú vizuálne skoro rovnako podnetné ako pôvodný film, no ten je isteže nedotknuteľný klenot a nielen vizuálny.