John Wick: Kapitola 4 (2023)

to už nie, no fakt Wick tiež nefunguje, kým 2 & 3 diely ešte žili z náboja prepojenia no strácali na uveriteľnosti 1.dielu a gradovali akciu bez súdnosti s "death momentom" - nezabitím hlavného hrdinu, kde sa prestalo bojovať alebo ho zachránila "vedľajšia" osoba, v 4. časti už chýba väčšia variabilnosť , humorné prvky sú suché a dej sa mení na kaskádové kvázi PC-herné ničenie nepriateľov s podobnými nedostatkami ako sú uvedené vyššie a "slepecké" umenie v závere pri streľbe výhrou ? uff, to je moc aj na mňa ....... p.s. stačilo sa nehýbať alebo ohnúť v stoji bez vydaného zvuku a netrafí ( viď scéna v cca 1/3 filmu )  3,5*

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

snaživá no folklórne ambiciózne prehnaná dobovka v Scorseseho tempe odpovedajúcom jeho vekovej ( nič v zlom , aj Eastwood už podpriemeroval ) deklinácii ako loď uviaznutá v plytčine, herci fajn, no trochu prediktívny záver a chýbajúca gradácia, len akoby vnútená emotívnosť a chladnosť 3,5*

Oppenheimer (2023)

fajn remeselne spravený dokumentárny klišé, nie tak vizuálne pôsobivý ako naznačujú ohlasy, niekoľko hluchých a "voľných" vizuál sekov-strihov alebo ako to pomenovať, často repetovaných a osobne rušivých... žiadna emotívna spojitosť na skutočný dopad udalostí ( zámer bol autenticky popísať dej z pohľadu hlavných osôb ), no pre diváka je to skôr náročnejšia tráviaca mixáž, pozitívne je nezachádzanie do extra technických popisov, no pre zmenu sa dej až veľmi prevažuje na sekvenčný vyšetrovací proces a mne ten spôsob nesadol, tej techniky, akcie a aj efektívnejších záberov s kratšou stopážov v porovnaní s miestami chaotickým no novátorsko excelentným a entuziatívnym Tenetom a niektorými staršími filmami tu nie je ( záver už bol akoby len nudnou neprekvapivou dohrou po vrchole, ktorý bol viac gýčový než spontánny ), mám pocit, že CH.N. chcel fyzikálno-vojnovú tému a štruktúru až priveľmi prerobiť pre bežných neakademických ľudí s násilným proamerickým jemnocitom a osobnými rodinnými skratmi ... vyrobil bombu, no nie filmovú 3,5*

Avatar: The Way of Water (2022)

videné v 3D. Miesto fantastickej sci-fi som videl sci-fistickú fantasy. rodinnú éposovitú,chvíľami až pátosovú komerciu. konverziu "modernej kinematografie" a jej techn. updatu na (zvlášť v závere )PC hru. film prakticky bez živých hercov. nie je to až taký inovačný míľnik ako sa kategorizuje v recenziách.  Ale, jednoznačne to nenudilo. Klady : svižné tempo, pomalé časti sú vizuálne pútajúce pozornosť /a "kvázi kryjú" jednoduchý dej/ a akčné časti akcelerujú dej /a pre zmenu adrenalínujú diváka a zakrývajú nádheru prírody a planéty/.  Negatíva: technicky len mierny higher-level/videné v Hobbitoch,prvom diele/ a skôr sú pôsobivé prírodné vodné a lesné vizualizácie ako samotná akcia a kamera-shoty,to už bolo v minulom diely a trochu nesúmerná je frenetická akcia v závere,až predávkovaná a trhavá. dej mohol byť menej prediktívny. Súhrn: fajn vyvážené klady a zápory,čím potešia väčšinu priemerných,komerčných divákov a pre botanikov a možno PC hráčov to je kanonické dielo /no pre čistých pôžitkárov esencie filmu,pravého sci-fi a fantasy ako som ja mierne sklamanie a preto "len" 4* , za tú fantasy/.  p.s. : iná "pracovná skladacia verzia" filmu sa mohla volať "Tenká červená čiara 1.tretina filmu a Votrelci-fantasy version 2.tretina", v nových optických technikách. 3.tretina sa nekoná,dúfam,že príde nejaký nový prvok v dejovej funkčnosti. Alebo to skončí ako Matrix 3,čomu sa tento diel ešte vyhol a funguje,no nešokuje. 4*  83 %

Poslední souboj (2021)

honosné spektakulárne javisko s namotaným scénarom a v niektorých častiach výbornou kamerou a výpravou, nadpriemernými hercami, nebyť nedostatkov, plný počet istý. Chybou sú niektoré "repetitívne minúty" z pohľadu iného vyprávača, no prakticky meniace len minimum a neujasňujúce vinu či nevinu, trochu recipročný záver "gladiátora", len jednoznačne technicky a herne kvalitnejší v ukončení súboja "prehrá a umrie". A tak len záverečná scéna ukazuje, že najviac viny leží v rodiacej "maternici" a vtedajších spôsoboch a požiadavkách súdneho dvora.

Matrix Resurrections (2021) odpad!

po bezhlavom mix úvode prichádza "re input" do sveta reálnosti a začal som dúfať, že nastane niečo správne, akčné a technicky dejovo inovatívne a náväzné na priemerné 2 a 3 diely, no prišla ešte nová hrôza a krisskrossová multidimenzionálna rozprávka sa skončila. Na to bude chodiť len "new generation technokratov" v spojení s fantazijnými Búrilvými výšinami ( kde je vedma a architekt ? ).  atď, atď, atď za efekty 1* ( no pre tých, ktorý žijú v dobe okolo 2000, takže 0.0 ).

Rozhněvaný muž (2021)

impresívna puzzle Bčková akcia pôsobiaca ako imperitív v žilách a transformujúca sa na veľmi kvalitné A s (a)typickým Jasonom ( hrával i záporáka i klaďasa, no nie "súčasne" v jednom filme ). Ukončenie prediktívne pri postupnom skladaní deja, no u G.R.  to je stávka na istotu a nedochádza k nude ani na moment. Šité pre Stathama a "seknulo" mu to ako v dobách, kde začínal. Nebyť jeho dvoch "rýchloozdravných" šťastných vyviaznutí streľby ( zvlášť druhej trochu nejednoznačnej ), dám i viac.   4* ale plné bez výnimky.

Není čas zemřít (2021)

********LS* 8 a jednu za Leu (osobne), no čestne 8,5 stars. Fajn úvod ( s efektným napojením záberu kamery s 007 o hodne ďalej ), potom chvíľka nudy a už to ide. Možno ( ale to už sme zvykli pri posledných 007 ) viac na postavy orientovaný dej ako na akciu, s vynoveným a doplneným ansámblom, ktorý vie dať niekoľko vtipných gagov ( strata a zmena hodnosti 007 ), moderné technológie minimálne, ale až vkusne humorné ( namiesto "ručných kľúčov Conneryho už hrajú husle USB kľúče ), emočne tradične vypäté a páčilo sa mi prepojenie a stmelenie vzťahov za ťažkých podmienok ( nielen 007-Lea, ale celkovo v MI ). Nedostatkami sú niekedy chaotická a ťažko chytateľná akcia ( prepad labáku s úbohou ochranou pri "killer" verzii jedu a trochu naivný "Spectre bál" i "odchod Blofelda zo sveta" ), možno menej zaujímavých exkluzívnych scenérií ( i keď úvod je aj s akciou výborný ) a "dcéra pre Bonda" je nevídaná vec. Napriek tomu dej graduje s vhodnými odľahčeniami a záver s nahnevaným 007 v lese a finálnou "bondovsky pompéznou" čistkou snímania akcie v štýle PC hry je to pravé akčné osvieženie v našich dobách technokratov. A ukončenie ? Malo to nejaké ? "Je čas pre život", to nie je komentár, ale očakávaný nový "pracovný názov" nasledujúceho dielu :-)-*.

Tenet (2020)

prvé shlédnutí 3,5* ( a mírně sklámán prohnaností Einsteinizmu s nečistou krvou a stavom, jako kvalifikace a skupiny mistrovství ), po druhom opakování už až 4* síce ne emotivně ale explozivně ( zapla se nám hodně vyřaďovačka a skládačka, už natriezvo ) a ešte môžem opraviť implozivně názor po dalším shlédnutí. Jistě ne pro kohokoliv, takové nežné pohlaví s nižším stupněm úrovně iq fyziky čekající na finální přípitek flaše na lodi v exotickém výhledu, ekonomicky laděné na květinovou stylizaci kuchyně, přesné párkování v garáži a steroidové sprinty chrtích fenek za masem si přijdou na své jen u 1-2* hodnocení ( když jim imponuje hlavní hrdina nebělošsky, ale s těžkýma očima s bondovským stylem šatníku anebo vlasatej hlavou škubající stylista R.P z teenage vampirovlkolakových šer ). Mně kombinace bondo-Matrixu-MI a trochu těch sekvenčních humorno-výsekových dávek dialogu na akceleraci děje ( a také deceleraci, no také kvalitou urýchlenou ) zvyšuje význam snímku s každým shlédnutím a určitě to bude trvat ještě pár repeatov. Postavy sice přímo Hitchhockovsky vsazené do šíleného děje, jenž přijmou cobydub a chybí lepší interpretace a propojení fikce s realitou ( vedlejší stráty, nadnárodní význam je na bedrách pár osob ), záporák je až moc "chorobný" jak ze starých času Bondu a rovnako jeho žena ( její spusob agresivno-nihilistického vyjadřování a suché face-antisympatie přimo koliduje s její postavou ), no je to tak technicky a režisérsky narvané, že i když jsem si užíval druhou jízdu, tak jsem při 3/4 filmu už strácel synchronizaci s dějem a přesto mi to nevadí a stále to má skryté asociace na vyhlédaní správních, či jen osobně interpretovaných synapsí. Lepší než Počátek ( i Leo je tam výkonem pro nežné nudné "Titanikové" pohlaví a ne herní top akční hi-tech performance, jedině Revenant a odfláklým humorem Vtedy v Hollywoode mu toleruji ) a omnoho lepší než pokračování Matrixu, ne tak nápadmi a pohnutky, ty jsou podobné, ale zručností a akcí s neustálou nutností nasávat a vnímat dávkovanou technicko-fyzikální hříčku na báze top akce vycházející s pár dialógových vpichu "novinek" hlavnímu hrdinovi a kde emoce s hudbou vytvořené téměř falešné a trochu briskně neefektivní romantiky u Počátku jsou nahrazené kaskádovým a hierarchickým impresionismem formou "stratíš se na chvilku, tahej novou snímku a od začátku, nebo to už dojdeš s prázdnyma momentkama bez úplného vyskládání". Nedostatky okrem uvedených formalít sú ešte ( okrem zatiaľ už pochopenej väčšej časti :--= ≡ ) prehnane divoká záverečná prestrelka bez účelu s krycím účelom ( stačilo komando expertov SWAT a nie rovno "vylodenie v púštnej Normandii" skoro bez kvapky krvi ), neujasněný konflikt možnosti paradoxu výskytu sa jednej osoby dva razy súčasne a málo dôrazu / záujmu o vrcholne dôležitú osobu sveta ( človeka schopného ho celý zničiť či reštartovať do nového usporiadania ), ten mal byť v spojení so záverečnou akciou ako finálny cieľ deja, nuž len konštatujem kompozične. Ale i keď ako celok to nebude nikdy za čistých 5 ani po ďalších mnohých resledovaniach ( možné pokračovanie ako Batman ? ), ako modernistický metasci-fi thriller dáva inertnú a trvalú dávku scén, view lokalít - more s ventilátorskými turbínami a pod., akcie, sekvenčného humoru a hlavolamov a i keď viac-menej len dotvára a narába s väčšinou novátorských diel za cca 30-40 počnúc Terminátorom, stále to núti vidieť opakovane len pre zvedavosť a lepšiu, kvalitnejšiu či "inak nepochopenú" štrukturálnu predstavivosť. Naj chaos aký som akčne dokázal prežuť ( aj filmovo prežiť ) a chváliť s novým videním ( u väčšiny filmov to skôr sa stráca ako núti vidieť nanovo, napr. Memento mi až tak nešlo ). P.S. Po ďalšom pozretí upravím. P.S.

Šokující odhalení (2019)

film o "povstání bezbranných, no možná v určité míře dobrovolných obětí" profese, kariéry a bossu. Trochu utahané za vlasy, no v magnátovém světě ne nemožné. Chaotický úvod, nedetailní a sekavo natočená sekvence děje, který oživují nadstandardní výkony hlavních protagonistek ( a i zjevem kočky, úpřimně, ba i Nicole není na tom vubec zle i když Margot & Charlize jsou top level ). A ( i proto jsem dal až 3* ), no popravdě na toto téma, nebo víceméně podobné, už byl natočen daleko trefnější a struktúrou a dravostí funkčnější film Dymová clona. Trumpety a fanfáry nebudou, no účel potrestát "všemocné a skazené šéfy výrobních či mediálnych podniku" nadobudnul rozsudek. No bylo by zajímavé jak by to dopadlo, kdyby šéfovali skazené šéfky a já by byl obětí. ( :_) asi by ten film měl větší stopáž a ukojenější boss(k)y, ba i méně hezčí jako "výtahovky". ( nebo by mladý Lasica musel jít nuceně "zabávat" jako Hadí muž do zákulisí miss Slovakia - nebo méně kvalitního MIss Congeniality s S.B. :-(((( :-)))))))))))))))))))))))))))((((( ))))))))))))) ((((( (( ))) ((( ))) (((( ))))))) ((((( ))))))))))))) (( )) (((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( )) (((( )) (((( ( ( ( ( ( ( ( : ( . )