Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Milé a zábavné. Stiller takýchto vecí ešte možno natočí tucet. Čim je starší, tým mu to viac svedčí. Pár momentov mi pripomínalo i môj vlastný život, chvíle na začiatku vzťahu…a ISLAND. Moja prvá návšteva kina na Islande bude navždy spojená s týmto filmom. Islandké kina, to je kapitola sama o sebe. Jednak, sú v Reykjaviku iba 4 :-))) zvážte, mesto 100tis.+ obyvateľov, svojím spôsobom raj umenia a filmárov, a 3 "multi"kiná plus jedno akože alternatívnejšie (Bio Paradís). V kine kde sme boli nemali…kávu. A to sme ju vtedy fakt potrebovali. Po skončení filmu nás vypustili do zimy, nejakým zadným vchodom. No bolo to dobrodružstvo :-)

Cirkus Bukowsky (2013) (seriál)

S každou ďalšou časťou rástla moja spokojnosť, som zvedavý čo prinesie druhá polovica - ďalších 6 dielov. Na ČSR pomery GENIALNE. Na svetové sa stále máme čo učiť - a kto to nevidí, mal by si sundať ružové okuliare. Nie je všetko o peniazoch...

Kuličky (2008)

Tento skvelý film som objavil až teraz, v polovici roku 2013. A som milo prekvapený. Vôbec mi nepríde že by to bolo o tom, o čom sa píše v oficiálnom texte distribúra - i keď možno to oný distribútor myslel s ľahkou nadsázkou. Manipulácia, ani nie. Skorej veľmi jasný pohľad na iracionalitu niektorých javov/zákonov/kódexov a čo ja viem ešte čoho v našej spoločnosti, rodinách, cirkvách...a ostatných firmách. Najviac ma dostala časť s názvom MRAVNÍ IMPERATIV. Toľko trefnej paródie venovanej rigidnosti života v katolíckej cirkvi som už dlho nevidel. Tlieskam.

Revizoři (2003)

Rozhodne najlepší maďarský film, aký som doteraz (2012) videl. Vždy keď vidím v socke revízora, spomeniem si...

Porcelain Unicorn (2010)

Na dlhú dobu - určite najvypointovanejšie tri minúty, aké som kedy videl! Slze som sa neubránil.

Trainspotting (1996)

"...And I've never seen anyone quite like you before. No, I've never met anyone quite like you before!" (Temptation-New Order) Máj 2012 - nám to znova frčalo v pražských kinách, a tak som si to nenechal újsť na veľkom plátne. Príjemné retro pocity sa dostavili. Pol-liter do hlavy, vždy hladné žily...a BORN SLIPPY!

Umělec (2011)

Dlho som nevidel čiernobiely a nemý film. A hlavne v kine. Čakal som kvalitu, a Artista predčil moje očakávania. Výslednému dojmu pridalo i to, že som to videl v kine. Obaja hlavný hrdinovia výborní. Volám po návrate nemých a čiernobielých filmov 8-)

Kissinger (2011) (TV film)

"Aa, can we stop this for one second?" BBC/NG proste dokumenty vedia. Bez debaty. Tak ako kedysi dávno David Frost ukázal svetu pohľad do duše Richarda Nixona (Duel Frost/Nixon), tak i teraz sme vďaka Naillovi Fergusonovi nahliadli na ten kúsok "duše", ktorú nám Henry ukázal. Samozrejme, Kissinger nie je Nixon, a Kissinger vie čo robí. Dovolím si parafrázovať svojho spolubývajúceho (kamaráta), ktorý povedal, že "Kissinger si vezme všetko, čo vie, do hrobu". Iste, Amerika (ale celá planéta ako taká) zažila i ďalších na podobnej úrovni - Zbigniewa Brzezinskeho, Samuela P.Hautingtona...či "ľudí z druhej vlny" ako Madeleine Albrightovú či Jevgenija Primakova, ALE - Kissinger je Kissinger. A nikto z diplomatov "starý" či "nový" svet neformoval viac, ako práve on. V svete, kde nejde o fazuľky, a kde pohyb na šachovnici z políčka na políčko môže znamenať trebárs presunutie amerických lietadlových lodí v Juhočínskom mori o kúsok bližšie Čínskych hraníc, sa pohybuje iba pár hráčov. A i napriek tomu, že Henry K. už oficiálne tieto šachy nehrá - nepochybujem o tom, že onú "veľkú šachovnicu" (The Grand Chessboard: American Primacy And Its Geostrategic Imperatives - Zbigniew Brzezinski) stále ovláda. A podobne i taký Primakov v Rusku k nej má isto viac čo povedať, ako Putin a Medvedev dokopy. Howgh.

Mission: Impossible (1996)

Hlavne späťne, po videní MI:Ghost Protocol, no i predchádzajúcich časti, si dovolím odceniť tento akčný skvôst 90.rokov, ako píšu viacerí celkom trefne vo svojích komentároch. Netreba zabudnúť ani na najlepší soundtrack z pomedzi všetkých 4 MI-dielov.

Salad Fingers (2004) (seriál)

Minimalistické, no predsa hodnotné. I když, svojím spôsobom pre mňa už miestami za tou "tenkou červenou čiarou".