Pozdní sňatek (2001)

Tak to byl výborný vhled do kultury s tradičním domlouváním sňatků. Nám to sice přijde ujeté, ale velká část světa s vlastními dětmi stále kšeftuje jak někde na dobytčím trhu. Děje se tak především v chudších oblastech a z té pochází i rodina hlavního hrdiny. Příběh začíná jako komedie a postupně míří k dosti hořkému konci. Síla filmu tkví především v jeho obyčejnosti, realističnosti a uvěřitelnosti. Statická kamera tento pocit ještě umocňuje, ikdyž vnáší do filmu lehce amatérský nádech. Já k filmu přistoupil spíše jako ke komedii a dobře jsem se bavil. Šiřoká rodina hlavního hrdiny, s jejím tradičním pohledem na věc, působí často vtipně, chvílemi i trošku přitrouble. Ale na místě Zazy bych být nechtěl. Ronit Elkabetz i Aya Steinovitz jsou opravdu krásné. Dávám --- == 77 % == --- . PS: Trošku mě zarazilo datování filmu. Je z roku 2001, ale interiéry a vozový park na ulicích působily aspoň o pět let starší.

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Jednička byla opravdu fajn, přinesla zajímavý a neokoukaný nápad, vtipný příběh a nádhernou animaci. Dvojka, jak už to tak bohužel bývá, musí mít všeho víc. Hlavní záporak je extra velkej drsňák, co ovládá draky. Přibyli alfa-draci, co vypadají jak triceratops na steroidech skřížený s čertem, samozřejmě nafouknutí do patřičných kilometrových rozměrů. Bylo také potřeba zabrnkat na dnes módní ekologickou strunu. Znovuobjevená Škytákova matka se tak vyloupne jako vedoucí "záchranné stanice pro draky", kde posledních dvacet let bojovala za udržení dračí biodiverzity. A celé se to navrch tváří hrozně cool, aby to uspělo i u odrostlejších děcek. A tohle pozlátko je vystavěné na hodně plytkém a klišoidním příběhu. Animace je ale stále výborná a vydržet to do konce nebyla až taková řehole, takže dávám --- == 69 % == --- .

Šťastné a Veselé (2005)

Skvělý protiválečný film, který připomíná jeden hodně opomíjený, ale symbolicky velice významný projev lidskosti a vzájemného respektu v zákopech na počátku Velké války. Kdyby tento film běžel každé vánoce místo těch 100x omílaných recyklátů, bylo by to jen dobře. Ze zpracování kouká nízký evropský rozpočet, ale u protiválečného filmu, kde se víc kecá než střílí, to nijak nevadí. Trošku mě tahal za oči playback u Diane K. a Benna F. Na tom mohli při natáčení trošku víc zapracovat. Dávám --- == 79 % == --- . PS: Chce to vidět v originále. S českým dabingem, kde všichni žvatlají stejně, to musí být poloviční.

Nanking! Nanking! (2009)

Asi nejlepší zobrazení válečného masakru co jsem měl možnost vidět. Pozitivní je, že film se obejde bez "asijského" citového vydírání a na rozdíl od většiny americké produkce v rámci žánru je prost i jakéhokoli patosu. Snímku pomáhá i černobílé provedení a především pak naprosto minimální hudební doprovod, který nechá vyniknout syrovost jednotlivých scén. Největším kladem filmu však zůstává to, že vůbec vznikl a dostal se i do mezinárodní distribuce. Masakr v Nankingu byl s ohledem na politický vývoj po druhé světové válce taktně opomíjen. Což by se zvěrstvům tohoto typu stávat nemělo. Dávám --- == 88 % == --- .

Loft (2008)

Výborný konverzační thriller plný zvratů. Ty přicházejí tak rychle, že se chvílemi nestačíte divit. Přesto na sebe nejsou roubovány nějak extrémním způsobem, takže děj nepůsobí až tak vykonstruovaně a uměle, jako u mnohých filmů tohoto druhu bývá zvykem. O jeden, dva zvraty méně by i tak neuškodilo, stejně jako méně doslovný závěr. Na belgickou produkci překvapuje opravdu kvalitní zpracování. Především pak skvělá kamera a hudební doprovod. Výkony hlavních představitelů jsou také na jedničku. Dávám --- == 85 % == --- .

Jak ulovit Dr. Lewise (2013)

Jednoduchá "pohádka", která od začátku směřuje k předem danému konci. Natočit to Američani, zjevně by se na to nedalo koukat a skončilo by to jako fraška plná laciného humoru. Díky kanadské produkci je to ale jiná káva. Film má děsně pozitivní atmosféru. Humor je hřejivě lidský, bez jakýchkoli vulgarit. Jeden vidlák vedle druhého jsou skvěle zahraní a působí uvěřitelně. Výprava je na úrovni, přístavní vidlákov proto jakoukoli úroveň postrádá. Hudební doprovod je příjemný, jako celý zbytek filmu, a výtečně dotváří celek. Dávám --- == 85 % == --- . PS: Nejlepší na celém filmu je to, že všichni chtějí práci. A aby jí získali jsou ochotni konspirovat na hranici svých možností.

Stěhování ve velkém (2010) (seriál)

Přijde mi ten americký styl výstavby rodinných domů lehce nepochopitelný. Rozuměj, že i v oblastí hurikánů postaví dřevostavbu bez pořádných základů, co "odnese" náklaďák, natož pak hurikán. A to jejich stěhování už tuplem nechápu. Např. mám dům po babičce, chci ho na své nové parcele apod. Nelze si ale nevšimnout, že nevkus a podnikatelské baroko bují i za mořem. I když jiný kraj, jiný výraz, takže po jejich: "garage mahal". Vlastní dokument není nijak úžasný a dramatizuje i to, co až tak dramatické není. Ale musím uznat, že ty stěhováci jsou machři. Pro rozšíření obzorů stojí aspoň pár dílů za zhlédnutí. Dávám --- == 55% == --- .

Trhliny (2009)

Výborný a velmi nadějný námět by měl předznamenávat stejně povedený film. Výsledek ale není takový, jaký mohl být. Ve filmu se vlastně nic moc neděje a tak si ubíhá svým pomalým tempem. Vše snímá povedená kamera, za doprovodu příjemného klavírního soundtracku. Atmosféra internátní školy je perfektně vykreslená a vývoj postavy Miss G je opravdu propracovaný a hlavně skvěle ztvárněný E. Green. M. Valverde podává také znamenitý výkon a oběma to v té meziválečné módě sekne. Jenže to prostě není ono. Film tak může lehce nudit a až závěr dokáže emocionálně zasáhnout. Dávám --- == 76 % == --- .

Dívka na mostě (1999)

Řemeslně kvalitní film s propracovanými dialogy a originálním příběhem, jehož artové ambice umocňuje černobílé ztvárnění. Právě černobílé provedení s precizní kamerou, zdůrazňující hru světel a stínů, posouvá film o kus výš. Nesmím také opomenout skvělé výkony obou hlavních představitelů, zjevně ve svých životních rolích. Přesto film není dokonalý a přijde mi takový "lehce zapomenutelný". Jakoby neměl ambice pustit se do něčeho hlubšího a tak spíš klouže po povrchu a nezanechává žádnou výraznější stopu. Dávám --- == 75 % == --- .

Keurosing (2008)

Je to opravdu silný a depresivní emocionální zážitek. Přesto mi ve filmu něco chybělo, abych mohl hodnotit na 5*. Záběry z lágru ale stály za to. Zarazilo mě také, že Jong-sukova rodina, ačkoliv žila někde na venkově, měla po večerech elektrický proud. Dávám --- == 88 % == --- .