To nic, drahá (2022)

Zaujímavý film, ktorý to mal u mňa slušne našliapnuté, avšak potenciál, ktorý mal naplno nevyužil. To budovanie napätia a neistoty, s ktorým film pracuje ma veľmi bavilo, a rovnako ako aj hlavná hrdinka, ani ja som nevedel čo sa to vlastne deje. Pochváliť môžem ešte vizuál a atmosféru 50. rokov, ktoré do tej doby preniesli, no a v neposlednom rade Florence Pugh, ktorá dokazuje, že herecky je na vysokej úrovni. No ale u Harryho Stylesa musím povedať, že jeho hranie má celkom medzery a nie vždy mi jeho výkon prišiel dobrý. Avšak to celkové odhalenie toho čo sa deje ma vôbec na konci neuspokojilo, pretože film veľa vecí len tak nahodil, ale už s nimi moc nepracoval. A vlastne toto neučesané finále s množstvom otáznikov a predčasne useknutým koncom mi zanechalo pachuť v ústach, je to veľká škoda, dalo sa z toho vyťažiť oveľa viac. 6/10

Barbar (2022)

Z filmu, od ktorého som nič moc nečakal, sa stalo príjemné prekvápko. Režisér Zach Cregger, ktorý mi až donedávna nebol známy sa mi tu predstavil vo veľmi dobrom svetle, od toho čo tu predviedol som nevedel spustiť oči. Páčilo sa mi ako sa hrá s diváckym očakávaním, aj keď sa zdalo, že viem kam to bude smerovať, tak som bol mimo, táto hra sa mi páčila. Nie je to dokonalé, napriek tým super twistom, tu občas figuruje aj tá predvídateľnosť a chcel by som preskúmať viac z toho čo tento film len načrtol, ale v konečnom dôsledku som s touto hororovou trefou do čierneho veľmi spokojný. 8/10 Edit: Dozrelo 9/10

Na západní frontě klid (2022)

Vizuálne podmanivá návšteva frontu, na každom zábere si dali záležať a občas som mal husinu z toho. Hrôzy vojny sú tu zachytené veľmi autenticky a bez nejakých príkras, bol z toho cítiť pocit bezmocnosti a beznádeje. Ale teraz sa dostávame k postavám, ktoré sú načrtnuté veľmi slabo, ako tak sú OK Bäumer a Katczinsky (avšak na to, že sú to hlavné postavy tak veľká slabota), no zvyšok jednotky nemá vlastne nič uchopiteľné, a keď sa niektorému z nich niečo stane, tak to proste nemá žiadny dopad a vyšumí to úplne do prázdna. Keby tam ukázali ich výcvik, ich život pred vojnou, nejaké ich interakcie, ktoré by im dali nejaký ten náboj, niečo čo by mi ich predalo, no to tu chýba a je to fakt škoda a ten zážitok z filmu to kazí. Mohlo to byť niečo výnimočné, po vizuálnej stránke to nemalo chybu, v jadre je to však obyčajný vojnový film, ktorý dopláca na nezaujímavé postavy a na klišovitosť. 6/10

Phenomena (1985)

Toto je môj prvý Argento (ak nepočítam Démonov, kde sa podieľal na scenári) a musím povedať, že ma to zaujalo, zaujímavý film s nevšednou premisou, ale vo filme to do seba zaklaplo. Páči sa mi aj, že tento film zase tak nevsádzal na gore, niektoré scény a momenty ma dokázali vydesiť aj bez toho. Jennifer Connelly už tu ukázala, že hrať vie, vedela mi to predať a Donald Pleasance bol takisto super, ten svoj priestor na plátne využil naplno. Trošku ma z toho vytrhávalo to, že tam občas boli vsunuté rockové songy, ktoré sa mi tam moc nehodili a celkom mi narušili atmosféru, ale inak ak si to odmyslím tak tá hudba mimo to bola dosť dobrá. Film som si užil a dalo mi to náboj k tomu, aby som odhalil aj ďalšie Argentove kúsky. 8/10

Půlnoční klub (2022) (seriál)

Ten Flanagan má tú polnoc nejako rád. Klub za omšou síce zaostáva, ale je to aj tak dosť veľká kvalitka, postavy sú skvelé, herci hrajú všetci naplno, dialógy veľmi funkčné a atmosféra správne flanaganovská. Avšak prišlo mi, že epizódy sa mohli ubrať, takto to pôsobí trošku natiahnuto a neprišlo mi to v niektorých momentoch také úderné ako by som chcel, no ako celok mi to sadlo viac než dosť. Mike F. zase nesklamal, síce jeho predchádzajúce seriálové projekty mi prišli lepšie, tak ani čas, ktorý venujete tomuto seriálu nebudete ľutovať. 8/10

Na pivo do první linie (2022)

Zelená kniha sa síce tentokrát nekoná, ale Peter Farrelly natočil film, ktorý za pozornosť celkom stojí. Fajnová dramedy, ktorú ťahá dopredu Zac Efron ako naivné pako, ktoré dostalo šialený nápad - priniesť svojim priateľom bojujúcim vo Vietname pivo. Celé je to také feel good, občas sa nájdu aj silnejšie momenty - hlavne to ostreľovanie Saigonu mi zostalo v pamäti, ale inak v tej komediálnejšej rovine to funguje lepšie. Nie je to síce niečo výnimočne, no odsýpa to rýchlo a vlastne čas strávený s týmto filmom nebudete ľutovať. 7,5/10

Blondýnka (2022)

Špecifický film, ktorý určite nesadne každému, či už formou alebo výjavmi, ja sa staviam do pozície, že mi celkom sadol, aj keď nejaké problémy s tým mám. Andrew Dominik natočil autorský počin, ktorý má netradičný štýl, práca s kamerou a obrazom je skvelá, ale je to dosť silná káva, nepozerá sa to najľahšie, je to celkom depresívna záležitosť. Ana de Armas je tu fenomenálna, mám ju už dlhšie rád ako herečku, ale ako tu podala asi zatiaľ najlepší výkon kariéry, do tejto role dala fakt maximum, chvíľami som mal pocit, že sledujem skutočnú Marilyn Monroe. A teraz k problémom čo s tým mám, režisér je zručný a má nápady, ale celé mi to príde také necelistvé, nemá to vlastne príbeh, len sledujeme úseky života Marilyn, ktoré sa rýchlo obmieňajú a emočne to nefunguje úplne na 100 %, ďalej ešte ma trochu rušilo to preskakovanie medzi farebným a čiernobielym obrazom, dá sa to chápať ako autorov úmysel takto reflektovať duševný stav Marilyn, ale mne osobne to tak nesadlo. Má to svoje chyby, ale stojí to určite za zhliadnutie, hlavne kvôli výkone Aničky, ktorá to ťahá neskutočne, a nedokázal som od nej odtrhnúť oči. 7/10

Bullet Train (2022)

Nápaditá akčná zábava, ktorá ma veľmi milo prekvapila a z ktorej som nemohol spustiť oči. Vlak plný zabijakov, premisa, ktorá mi v hlave znela nie príliš zaujímavo, no David Leitch ma ihneď vyviedol z omylu. Akcia je urobená kvalitne, rovnako funguje na mňa aj stránka komediálna, Leitch vie čo robí a žral som mu to.  Prostredie vlaku nepôsobí monotónne, pretože umne zakomponované flashbacky postáv, to skvelo spestrujú. Páči sa mi hlavne, že film zužitkuje veci, ktoré nám celý čas predkladá, a aj keď sa niektoré zdajú akokoľvek nepodstatné, tak majú v príbehu svoje miesto. Brad Pitt má v tejto netradičnej hereckej polohe veľmi bavil, bolo vidieť, že si tú rolu Berušky strihol s chuťou, a ďalej určite musím vypichnúť „dvojčatá“ Mandarinku a Citrón, Aaaron Taylor-Johnson a Brian Tyree Henry boli v tých rolách skvelí, ale ani zvyšné postavy moc nezaostávali. Jasné, nie je to bez chýb, je to občas prepálené, avšak dlho ma žiadny film takto nepobavil, je to proste pecka, ktorej sa chyby odpúšťajú jednoducho, najviac ma však mrzí, že som z tohto vlaku musel vystúpiť. 9/10

Demolice (2015)

Demolition, aký to výstižný názov, keďže na konci som sa cítil dosť zdemolovane. Film sa zaoberá silnými témami ako je strata blízkej osoby a vyrovnanie sa s tým, ako aj hľadanie samého seba. Chvíľami som sa usmieval od ucha k uchu, chvíľami utieral tečúce slzy, správne namixovaný koktejl emócií. Jake Gyllenhaal je v roli muža, ktorý trúchli za svojou ženou po svojom neprekvapivo výborný, aj keď zo začiatku jeho postava nie je najsympatickejšia, tak postupom času si u diváka tie sympatie získa, skvelo ho dopĺňa aj Naomi Watts, ich netradičný vzťah ma bavil. Film stojí hlavne na dialógoch, a tie pôsobia veľmi prirodzene a autenticky. Nečakal som veľa, ale dostal som krásny a silný zážitok, ktorý len tak z hlavy nedostanem, kto nevidel, nech to napraví, stojí to za to. 9,5/10

Monstrum (2022) (seriál)

Zaujímavý a zároveň desivý pohľad na život a pôsobenie jedného sériového vraha. Išiel som do toho naslepo, keďže o tomto človeku som toho veľa nevedel, a bol som dosť prekvapený z tých ohavností čo spáchal, ale zase naopak aj z toho ako vybočuje z tej plejády ďalších vrahov. Zarážajúca je hlavne skutočnosť, že sa ani moc nesnažil byť opatrný a vydržal tak dlho nedolapený, mnohokrát už mal na mále, avšak dokázal sa z toho vykecať, a tak pocit nedotknuteľnosti narastal, no toto šťastie mu nemohlo vydržať večne. Na seriáli je fajn aj to, že sa nevenuje len jemu, ale priestor dostávajú aj ľudia, ktorým vstúpil do života a nie každý mal šťastie, aby z toho vyšiel živý. Atmosféra je správne mrazivá a nepríjemná, čomu dopomáha aj fakt, že tie jeho činy ani nevidíme, no naša predstavivosť spraví svoje. Evan Peters je v hlavnej úlohe priam skvostný, už len jeho pohľady a mimika mi navodili husiu kožu, prevtelil sa do toho Dahmera skvelo. Jediné čo mi tu asi vadilo, bolo to kolísavé tempo, hlavne ku konci sa to ľahko tiahlo, no celkovo som s tým veľmi spokojný a dávam tvorcom palec hore. 8,5/10