Riverdale (2017) (seriál)

Teenageři řešící vraždu může být výborná zápletka na deset dílů . Akorát po druhé sérií netuším, jak z toho splácali sezón šest. Seriál je vyloženě šitý na puberťáky s romantickými představami o gangu ("My jsme mocný gang s rituály a tetováním, možná motorkáři, možná dealeři, ale spíš jenom flákači a pozéři"), mafiánech (Boss s ochrankou místní střední školy), sociálce apod. Místní slušňáci jsou víc nebezpeční než plyšové podsvětí. Navíc s penězi si taky hlavu nelámou, nikoho nezajímá, z čeho žije bezdomovec Jughead nebo pozůstalí po živiteli rodiny.

Dopis pro krále (2020) (seriál)

Už přístupnost 7+ hovoří jasně, že se nejedná o temné fantasy plné krve a sexu. Nicméně zpracování je vtipné, hlavní hrdinové nenudí, i když mají často vzhledem k věku pochopitelné sebezpytování smyslu cesty i vlastní existence. Nechybí ani vývoj postav a změna motivací dle aktuálních informací. Plusové body má za naše hrady a krajinu zkombinovanou s Novým Zélandem. Mínus bych dala za uspěchaný závěr s Deus ex machina. Šest dílů bylo málo, anebo měli zkrátit cestu za králem.

Marie Terezie - Série 3 (2021) (série)

Škoda, že plytký masový divák ocení víc postelový skandál než zdařilý tah na bitevním nebo diplomatickém poli. Takže jsme víc v ložnici než v pracovně. Vychvalovaný Kotek má dobré repliky, ale že by mohl předvést herecké umění, zvláště v té obličejové masce, to nehrozí. Ursula mi byla ze všech Marií Terezií nejsympatičtější. Nečekala jsem, že z osvíceného Josefa udělají nesympatickou osobu přivádějící manželky k šílenství. Produkce je televizní, tomu odpovídá kvalita. Ale s kostýmy si vyhráli a je super, že si mohli půjčit zlatý kočár, ten dílu vyloženě dominuje.

Poslední z carů (2019) (seriál)

Ze začátku by se mohlo zdát, že za všechno může Mikuláš, který je blbý jako troky. Ale je to ke konci trošku složitější. Opravdu může sled špatných rozhodnutí jednoho monarchy za vznik Sovětského svazu? Franz Josef I byl prakticky osvícený vládce (kterému do toho nekecala manželka) a stejně se mu to rozpadlo. Nevím, jestli je hraný dokument horší než klasický dokument. Je mi jasné, že tam bude plno faktických chyb. Nicméně oceňuji kostýmy a snahu o vzdělání vrstev, kteří by klasický dokument odsoudili jako televizní nudu.

Sorjonen (2016) (seriál)

Dávám plusové body za osobnost hlavního hrdiny. Je sice podivínský, ale nespadá do otřepaného klišé alkoholiků, kteří vyšetřování obětovali celý svůj osobní život. Kari má svoji rodinu a vedlejší dějové linky se zabývají figurkami z městečka, které se moc neliší od našich městeček. Případy jsou rozmanité, od hospodářské kriminality po klasické sériové vraždění. Mnohým může vadit, že Finové se kamarádi s Rusy. Na konci mi vadilo, že finský Holmes dostal svého Moriartyho. Což umožnilo filmařům přitvrdit, ale zápletka nesedí do reálného prostředí.

TY (2018) (seriál)

Problém je, že není komu fandit. Určitě ne Joeovi, protože je to hnusák první kategorie. Z ideální Beck se taky vyklube všechno možné, jenom ne materiál na partnerku. Srovnání s Dexterem je mimo, protože Joe nemá svědomí, ale Dexter nemá ani emoce a svědomí nahrazuje morálkou. Dexter žije v realitě, Joe ve svém iluzorním světě. Emocí má Joe až přemíru a morálku nulovou. Má však i kladnou stránku například ve vztahu s klukem ze sousedství. Vysoké hodnocení tedy nedělají hrdinové, ale scénář a kvalitní filmařina. Výběr hlavního herce se povedl, protože vypadá na půl cesty mezi úchylákem a klukem, co se líbí holkám. Děj graduje pomalu a informace jsou dávkovány, aby každý díl přinesl něco nového. A vše je protkáno dnešní internetovou morálkou, protože život na sociálních sítích je často důležitější než ten reálný. Internetový stalker Joe se tak může snadno zamilovat do facebookové Beck.

Kolo času (2021) (seriál)

Ze začátku jsem byla skeptická, protože jde o stokrát převařenou zápletku o vyvoleném jedinci a boji Dobra a Zla. Vliv Pána prstenů je přímo hmatatelný, občas jsem si představovala stejnou scénu z LOTRa. Ale pak se to hezky rozjelo a hlavně jsem si oblíbila některé postavy. Výprava je holt seriálová a nedostatek rozpočtu na kvalitní lidi je vidět. Střihy typu letí dýka a za dvě sekundy se zabodne do cíle (který si za tu dobu stihne zakouřit), nepomáhají. Skoro je mi líto, že v titulkách se vyskytuje plno českých jmen. Herci všechno nezachrání.

Peklo (2021) (seriál)

Přijde mi to trošku jako agitka proti katolictví nebo náboženství obecně. Vše se točí kolem sekty, která využila příležitosti a logicky získala moc. Nikdo se však nesnaží přijít záhadě na kloub, jenom přijali nové status quo. Navíc se Korejci rozhodli prorazit na evropský trh násilím pro násilí. Chybí mi tam vývoj postav. Kladně kvituji, že jsou tu Korejci normálnější než v Hra o oliheň.

Pozdravy ze spermabanky (2013)

Film je v celku civilní a šílená zápletka se nedává všanc trapným fórům. Všechno stojí na hlavním hrdinovi, který je správňák s talentem na špatná rozhodnutí. Možná je to až moc prosluněné a vyhýbá se konfliktům, které dané téma nabízí.  Ale po komedii nikdo nechce řešit otázku života, vesmíru a vůbec.

Blízko od sebe (2013)

Praní špinavého rodinného prádla přes film. Ale je hezké, když si rodina umí vyříkat problémy a vyčistit hnisající rány. V běžné rodině se pomluví navzájem až ve svých domovech. Konverzační filmy jsou chudé na děj, ale dobří herci se tam mohou vyřádit. Nicméně divadlo patří do divadla, filmu víc sluší civilní herectví. Hlavně Meryl přehrává, jako kdyby její život závisel na nominacích ve filmových soutěžích. Role ji sedne jako Sovákovi v Marečku podejte mi pero. Oba asi hrají sami sebe, mrzuté seniory.