Kmen Andromeda (2008) (TV film)

Opravdu velmi příjemné překvapení. Tady jde poznat, že jde udělat kvalitní film i bez hromady peněz. Ústřední postavy, ale nejsou úplně neznámé tváře, většinou je poznáte s filmových vedlejších rolí nebo ze seriálů. Ze začátku to vypadalo, že půjde o klasické téma rychlá smrtící nákaza - nikdo nemá páru o co jde - lidstvo asi půjde do kytek - jednomu maníkovi se v hlavě rozsvítilo - nikdo mu nevěří - v poslední sekundě jsou všichni spaseni. Svým způsobem se to o moc neliší, ale vsunutím sci-fi do této pandemické rovnice se dostanem někam dál, a to se mi líbilo.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Škoda toho zbytečného sentimentu a slabého ponoření se do hloubky tématu. Byl jsem zvědav kolik filosofických otázek ohledně lidství a jeho smylu či počínaní bude položeno, ale asi jsem chtěl mnoho. Možná při delší stopáži ... Každopádně tohle téma patří k mým nejoblíbenějším, ale na vrchol určitě nedosahuje.

Appaloosa (2008)

Poklidně ubíhající příběh ochránců zákona v jednom zapadlém městečku (ne)divokého západu rozhodně nezapadá do klasické škatulky amerických westernů. V žádném případě nečekejte divokou akci nebo přehršel přestřelek. Ne, že by na ně nedošlo, ale jsou nějak stejnou součástí filmu jako ranní posezení u čajíčku. Nebylo to přesně to co jsem očekával, ale hodnotím vysoko, protože si cením odvahy natočit něco takového v tomhle žánru.

Kurýr 3 (2008)

Nejslabší díl celé trilogie. Jason byl ovšem opět stylový. Nejde o to co nebo koho měl opět vytáhnout z bryndy, ale o to jak to udělá a kolika maníkům při tom nakope. To si sice také stalo, ale už ne tak stylově. Ale asi nejvíc k vzteku a co mi na tom všem vadilo, byla ta hrozně otravná a ukecaná Ukrajinka, která navíc ani nebyla hezká.

Max Payne (2008)

Nechápu tu těžkou kritiku. Vždyť bylo předem jasné o čem to asi bude a jak to skončí. Doufám, že nikdo nepředpokládal, dějové zvraty nebo, že si u toho zamotá mozkové závity. Tady šlo hlavně o stylizaci. Ze začátku mě mrzel pomalý spád a trochu nuda, později jsem si uvědomil, že to možná nebylo na škodu. Každopádně, rozvláčnost začátku spolehlivě vynahrazuje akční konec. Hru jsem dohrál už před lety a přesně si na ni už nevzpomínám, ale co mi utkvělo v hlavě byly hlavně psychodelické stavy hrdiny, vynikající temnočerná atmosféra a bullettime. Z těchto tří aspektů, myslím, že film uspěl, a to mi stačí.

Quantum of Solace (2008)

Po předchozím dílu jsem se na dalšího znovuvzkříšeného Bonda nemohl dočkat. Vysoce nastavená laťka zůstala naštěstí na svém místě. Je konec uhlazeným elegánům s nagelovanými účesy. Nový James je správný drsňák, který si dokáže pořádně ušpinit ruce. Zjišťuji, že tento směr mě vyhovuje mnohem více. Jen tak dál ...

Krvavá neděle (2002)

Autenticky až dokumentaristicky pojatý konflikt mezi vojáky britské armády a irskými civilisty protestující za svá práva. Demonstrace se ovšem zvrhla v masakr. Filmu hodně přidává zmiňovaná autentičnost a syrovost, kdy máte pocit, že se to přesně tak stalo. Jenže mi zde chybělo vcítění se do některé z hlavních postav, teda snad až na organizátora/poslance. Možná by mi k celkovému dojmu přidala znalost a důvody konfliktu před jeho shlédnutím. Celkově vzato, ale silný film k zamyšlení.

Street Kings (2008)

Reeves trochu jinak než ho známe, ale jenom v tom pozitivním smyslu. Celým filmem proletí jako řízená střela, která s jistotou zasáhne pořádně prohnilý a tak trošku předpokládatelný cíl. Policejní thriller o úplatných poldech u kterého se určitě nebudete nudit.

Mrazík (1964)

Věřím tomu, že v Rusku Mrazík zdaleka nedosahuje takové známosti jako u nás. Tuto pohádku si český národ přisvojil a každoročně pouští v TV ve vánočních svátcích vedle českých klasik. A taky věřím tomu, že nebýt nejlepšího českého dabingu, který jsem kdy slyšel, tuto pohádku bychom neznali.