Ip Man (2008)

Tento snímek o čínské legendě a zakladateli Wing chun (slyšel jsem o něm poprvé) se vyznačuje excelentní choreografií a souboji na té nejvyšší úrovni. Postava a její osud nevybočují z tradičních kolejí o čestném a skromném hrdinovi pomahajíc chudým a bezbranným. Přestože je to zajímavý příběh, jde tu především o akci, které by tu možná mohlo být krapet více, ale jak už jsem zmiňoval, kvalita je to hlavní. Pro nadšence bojových umění, je to povinnost.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Vše, co bych měl nebo chtěl povědět o tomto skvostu by zabralo mnoho slov, proto vše shrnu do jedné, krátké věty: Nejlepší galaktická jízda s grandiozním koncem. Prostě ... MUST SEE

Počátek (2010)

V jistém smyslu něco nového, na druhý pohled posunutí matrixového prostoru na další úroveň. Jako myšlenka je to bezvadné, jen mě vadily ty všudypřítomné vysvětlovací berličky pro diváka. Během filmu jsem vůbec neměl pocit, že jsem na něco přišel, vše bylo velmi mnoha slovy podrobně vysvětleno. Navíc závěrečné vnuknutí, které mělo snad překvapit mě napadlo už v první půlce filmu. Přes svoji skrývanou komplikovatost, šlo o jednoduchý děj s jednoduchou myšlenkou. Ve filmech mi jednoduchost nevadí, ale tady se vše tváří opačně, takže nevím jestli jde o přetvářku. Zajímavá byla ale propracovanost detailů principů snového světa s mnoha velmi zajímavými nápady (schodišťový paradox, zrcadlo v zrcadle, antispyware v hlavě, stav beztíže, exponenciálně rostoucí čas). Celkově to pro mě byl zážitek s novými (snad revolučními) myšlenkami a vnuknutí pro pochybnost co je a není realita. Jenže ta pachuť, že to už tady bylo mi zůstává. I přesto si myslím, že se celkově posouvá už jen pro své nové nápady. PS (spoiler): Taky vás napadlo, kolik by se dalo prožít životů na nějaké vyšší úrovni? Pro hodnocení jsem se ještě nerozhodl, nechám si to uležet ... ... po čtyřech dnech ještě zůstal v hlavě, takže těsných 5.

Predátoři (2010)

Toto pokračování šlo ve stopách svého předchůdce. Drželo se ho jako klíště. Stejné prostředí, podobné ale různorodější postavy, stejný protivník, stejná (vylepšená) hudba (na titulkovou hudbu nikdo nezapomíná ;-) ) a každou chvilku najdete odkaz na první díl. A myslím si že je to jenom dobře. Nešlo o vykrádání, ale o upgrade. Jen do té doby co se na scéně objeví Fishburne. Dle mého názoru, zbytečná postava, která se tam nehodila. Navíc než zmizí ze scény, šlo o suché místo, které jsem pronudil. Poté děj směruje jinam. Nevím jestli to bylo dobře nebo špatně, každopádně to bylo jiné. Jsem rád, že všechno začíná překotně. Žádné dlouhé úvody, seznamování se. Pro všechny je jasné o co půjde a na koho se máme připravit, takže do akce jsme vtaženi hned od začátku. Trošku mi ale chyběla atmosféra jedničky, kdy lovec dlouho nebyl známý a až do konce byl zahalený tajemnem. V tomto případě to ale nešlo jinak, takže odpuštěno. Shrnuto: Skvělé pokračování kultu o mimozemském lovci.

Souboj Titánů (2010)

Jednoduše se mi to líbilo. Možná to bylo kvůli vědomí, že nemám očekávat to co od předchůdce. A myslím, že se to vyplatilo. Za celou tu dobu jsem se skvěle bavil, protože jsem nečekal nic velkolepého s odkazem na film se kterým jsem vyrůstal. Ten pro mě emocionálně překonán být nikdy nemůže. Jelikož příběh je znám (a víceméně byl stejný) a určitě nikdo nečekal, jak to vlastně dopadne, byl jsem spíš zvědavý na nové zpracování mýtických bestií. Nakonec mě jen mrzelo, že to mohlo mít delší stopáž. .............PS: NESNÁŠÍM ty brambůrkožrouty, co do sebe dokázaly od titulků do titulků ládovat vše, co je ve hlučných obalech. Sakra, to si tam snad museli donést v taškách, kolik toho bylo. Když měli hlad, měli jít raději do MeCa nebo si donést třeba kuře, při tom při troše snahy by žádné hlasité chroustání nebylo slyšet.

Hvězdná brána: Hluboký vesmír (2009) (seriál)

Už od začátku bylo jasné, že to bude něco jiného než jsme byli zvyklí. Někdo to odsoudí, že to není hodné jména StarGate, někdo změnu přivítá. Já jsem někde mezi. Některé prvky jako jasní záporáci, humor nebo větší akce mi zde chybí. Taky myslím, že se zbytečně dlouze pitvá ve psychologii postav na úkor průzkumu okolí. Vždyť jsou na druhém konci vesmíru, což si myslím, že skýtá nekonečné možnosti. Na druhou stranu tu přibyla vyšší uvěřitelnost chování postav, které se chovají lidsky, dynamičtější kamera nebo zajímavější hudba. Jelikož má před sebou (snad) ještě dlouhou cestu a pro tento druh seriálu mám slabost, hodnotím (zatím) pozitivně. (1. serie).... Po shlédnutí 2. řady musím uznat, že kvalitativně šel seriál nahoru. V průběhu přibude konkrétní nepřítel a přímo božský ale neurčitý cíl mise a zároveň dostanou Destiny konečně pod kontrolu, což vše přinese další možnosti a překvapení.

Frekvence (2000)

Jako celek je to působivé. S postupujícím časem začíná nabírat na intenzitě v celku s podařeným závěrem. Jen škoda té velké časoprostorové trhliny.

Pan Nikdo (2009)

Prvotní dojem je hodně chaotický do té doby, než zjistíte, že je to vlastně geniální puzzle s nekonečnými možnosti řešení. Tak jako v životě se musíme rozhodovat jak bude směrovat náš život a naše rohodnutí jsou nevratná, pan Nikdo viděl všechna svá rozhodnutí, které si taky svým způsobem prožil. Nebyly to ale pouze bezmyšlenkovité iluze, ale velmi propracované myšlenky spojené v celek, opřené o fyzikální zákony. Pro někoho to může rozporuplný film, bez pointy. Já v tom vidím jistým způsobem jedinečné dílko na kterém si dal někdo sakra záležet.

Odpočítávání (2010)

Podstatou tohoto filmu je etické dilema, kam se může (musí) dostat vyslýchací metody formou fyzického mučení. Celou dobu jsem si posouval hranice čeho by byl člověk schopen udělat druhému člověku, pokud by byly v sázce životy milionů. Stupnice postupně graduje až do (téměř) brutálního konce, který je pro silné povahy.

Fascinující proměny přírody (2009) (seriál)

Po planetě Zemi je tu další skvost z produkce BBC, pod kterým je podepsán člověk, který dává záruku té nejlepší možné podívané co se přírodní dokumentaristiky týče.