• Krátkometrážní
  • Experimentální

TripNY (2015)

Absolútna chapter 2 and 3. Silné štyri hviezdičky. Predstavte si to v analógovej podobe. Tomáš Csonka je nádejný, rozhodne už nie amatérsky filmár.

Achooo Mr. Kerrooschev (1960)

Vydarená satira osobnosti, ak tak vôbec môžem napísať, kovoobrábača Nikitu Sergejeviča Chruščova. Keby môj starý otec žil, naisto by sa tento film, pozostávajúci z koláže fotografií a animácie, stal jeho najobľúbenejším.

Opus 1 (1964)

Abstraktný svet noir et blanc, animačná technika rytia obrazov natočená na 16mm kameru v podaní montrealského rodáka Pierra Héberta, ďaľšieho z výborných nezávislých filmárov, nás pozýva k zamysleniu nad naším vzťahom k obrazu a interakcie s okolitým svetom. Ako vyštudovaný antropológ sa svojou hybridnou experimenálnou tvorbou snaží poukázať na mestské odcudzenie a vplyv industrializácie na životné prostredie. Remastrovaná verzia Opus 1 vzniká v roku 2006, za pomoci svojich "camarades" za ktorú by sa nemuselo hanbiť ani kvinteto z Einstürzende Neubauten!

Rytmus světla (1934)

Ten, kto pozná abstraktné umenie Oskara Fischingera, si u americkej animátorky Mary Ellen Bute rozhodne príde na svoje. Zakladateľka Women's Independent Film Exchange sa u Oskara inšpirovala duchom i srdcom a na jej filmoch je to patrične poznať. Porovnávať môžeme najmä so sériou Studie Nr. 7 až 9. Štvrtú hviezdičku zasluhuje Estonian Academy of Music and Theatre, ktorá sa v roku 2014 postarala o skutočne vydarenú hudobnú reedíciu. Škoda, že sa nezachovala jej (aj keď nedokončená) prvotina Synchromy z roku 1933.

Lily Lane (2015)

Je nesmierne dôležié vysporiadať sa so svojou minulosťou ešte predtým než sa rozhodnete mať deti. Benedek Fliegauf o tom natočil dobrý film. Apropo, žiadneho Reygadasa prosím nehľadajte a užívajte po svojom.

Chumlum (1964)

Súhlasím s dwi, že kvality Chumlum uznajú predovšetkým priaznivci tvorby Kenneth Angera, ale chcel by som doplniť nasledovné. Z pohľadu choreografie a kostýmov pozorujem kontinuitu s fantáziou Shûji Terayamu a tiež vidím isté prepojenie s Jodorowského majstrovským experimentom Teatro Sin Fin, čo zatiaľ nemá kto doceniť. Žiaľ.

Muž s kinoaparátem (1929)

Dovolím si citovať autora: "киночество je umením organizácie nutných pohybov vecí v priestore, odpovedajúcim - s použitím rytmického umeleckého celku - vlastnostiam materiálu i vnútornému rytmu každej veci." Dziga Vertov nepoužíva slovo film, ale ním vytvorený skvostný novotvar "киночество", aby sa tak jasne vymedzil voči dominantnej kinematografii.

R-1 (1927)

Oskar Fischinger v tomto prípade spolupracoval s hudobným skladateľom a českým rodákom Erichom Wolfgangom Korngoldom a rovnako aj s klaviristom maďarského pôvodu Alexandrom Laszlom. Negatív priekopníckeho filmu R-1 je bezpečne uložený v Deutsches Filmmuseum vo Frankfurte.

Meditation (1972)

Neuveriteľné, že sme v roku 1972. Vyjadrené slovami samotného tvorcu: "By diving deep through your spiritual eye you will see into the fourth dimension, aglow with the wonders of the inner world. It is hard to get there, but how beautiful it is!" Mojou jedinou výhradou k tomuto fenomenálnemu dielu je krátka stopáž.