Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Drama
  • Animovaný
  • Krimi
  • Komedie

Poslední recenze (2 077)

plakát

Průvody (2024) 

Tak tohle bylo krásný. Jako opravdu moc. Protože něco tak milého, hřejivého a plného naděje jsem neviděla už hodně dlouho. Každá z postav dostane dostatek prostoru k odvyprávění svého příběhu, každý na to potřebuje jinou dobu. K pochopení toho, co bylo, ke smíření se s tím, zda už je čas udělat ten krok, aby mohl jít dál, na druhou stranu. Protože ne vždy je jeho přechod závislý jenom na něm, občas je propojený s životy těch stále živých, že to ani jinak nejde. Žít život tak, abychom nemuseli litovat, protože nikdy nevíme, kdy přijde poslední den. Tohle jsem neviděla naposed. Ale do příště už budu připravená: víc kapesníčků. Možná to není film roku. Možná je jeho vyprávěcí struktura trochu neobvyklá (teď mám na mysli především posledních 30 minut, jenže díky tomu se víc ukáže ten vedlejší efekt, kdy přijde strach vlastně dalšího loučení). Možná vás naštve, že je to vlastně něco jiného, než jste po úvodních minutách čekali. Protože The Parades není duchařina ani mysteriózní film. Je to film o lidech a jak se vzájemně ovlivňují. A jaká dělají rozhodnutí.

plakát

Galerie Boha (2023) 

Pochopila jsem, o co tady šlo. Tedy, kdyby ne, tak jsem asi hodně pomalá, protože se to tam jasně řekne hned několikrát. Měla jsem občas jenom pocit, že se to mě jako divákovi snaží vizuální stránka dost znepříjemnit. Což byl evidentní záměr, aby si to každý přebral po svém. Jak moc se musí jít za hranu, aby to už na člověka nebylo moc a kdy už je jedna vize v rámci umění jednoho člověka moc, na snahu pochopit umělce. Viz to, že je třeba konzumentovi díla (teď mám na mysli jakýkoliv formát) ještě zpětně vysvětlovat dlouhou cestou, jak to bylo myšleno, když to měl poznat už z toho díla. To je třeba pro mě znamení dobrého díla. Nepotřebuju zpětně dlouhé slohovky. Pokud to je třeba, asi něco udělal špatně, že mě to nesecvaklo, protože dostatečně nezapnul mojí mysl, abych o tom chtěla vůbec přemýšlet. Což je největší slabina tohohle filmu. Nepředloží něco, co jsem si měla já nejdřív přebrat (tak někde v polovině jsem byla trochu zmatená a měla bordel v postavách a kdy se co odehrává) a potom mi dá čas to nějak zpracovat. Konec na mě byl prostě moc. Protože (pokud to byl záměr, tak na mě vůbec nefungoval) se film celou snaží jet na vlně jistého způsobu vnímaní umění, jenže konec je právě tak nabubřelej a stále dokola opakuje, že je to tak a potom znovu a potom znovu, až mě to začalo štvát, že jsem zahnaná do kouta a už si nemůžu najednou sama určit, ne co je správný přístup, ale co já sama vnímám jako schůdnější cestu, ale prostě to začalo popírat samo sebe. Což je pravda. Každý umělec, který začíná se snaží být sám sebou a říká si, že zrovna on nebude ničí prodejná hračka....no, ve většině případů to tak stejně skončí. A stejně tak za mě skončil i tenhle film. A to je škoda. Jako kdyby měl sice někdo dobrý koncept, ale bál se to dotáhnout až do konce a já z toho měla pocit, že se film vlastně vzdal veškeré naděje. To se sice blíž realitě, ale nesedělo mi to k tomu, jaký způsobem do té doby podával věci. To za mě dost zkazilo závěrečný celý zážitek z Galerie boha. Ne celý film (hodnocení je vypovídající), ale konec trochu jo. Jinak, z u nás z kina (šest lidí) nikdo během filmu neodešel. Takže jak píše jakeer, nevím jaký lidi chodí na fesťáky zaměřený určitým směrem, ale my na severu se evidentně jen tak něčeho nezalekneme ;)

plakát

Bratři Sunovi (2024) (seriál) 

Tak mám za sebou další pořádnou jízdu, která (skoro) celou dobu příjemně šlape, rozhodně nenudí a je to především strašná zábava. Jenom mi přišlo, že je třeba připravit se a bejt se seriálem na stejné vlně. Proč? .... Je to gangsterka? Je to komedie? Je to rodinné drama? A je podstatné, že je to všechno dohromady, když všechny tyhle vrstvy spolu skvěle fungují, nebo je lepší, když se všechno drží v pěkně upravených šuplíčkách, aby divák přišel o tu příjemnou zábavu z překvapenosti, že se to povedlo skvěle dát dohromady? Protože ono se to povedlo a mě neskutečně sedlo. (No, a když budu mít náladu jenom na jedno z toho, je spousta jiných věcí, který mi to dají.) Celá pointa s rodinou byla skvělá od začátku až do konce. Včetně toho, že lhát a podrážet ostatním je špatný, natož v rodině, ale když je to pro její prospěch, tak sem s tím. A klidně dvojitý nášup. Od druhé poloviny se sice ubere na humoru, ale je tam pořád, ale ono to vlastně sedí k ději, když to Bruce ze začátku nebere vůbec vážně, narozdíl od Charlese, který to bere všechno až moc vážně. A do toho vždycky starostlivá mamča. (Jdi do postele, zítra máš test. A ty pojď se mnou, ta mrtvola se neuklidí sama.) Jenže všechno to dává smysl. A začne se všechno trochu obracet. Možná proto paradoxně mě bavily právě ty díly, který mohou působit jako vata, protože se v nich rozebírá právě ta rodinná část. Bez který by potom nefungoval konec. A potom to poslední. Když se přijde do té drsnější a akční roviny, tak jsem byla vážně spokojená. Hlavně v těch momentech, kdy si střih dal šlofíka. Ano, akční scény nejsou většinu času nijak zvlášť drsný, ale jsou vážně skvěle natočený. A toho si cením mnohem víc. Takže jo, tohle se povedlo. Skvěle napsaný, dobře zahraný, dohromady vážně pohoda, která příjemně zabaví. Ano, má to svý mouchy. A to především prapodivně vystavěný poslední díl, který se vás snaží přesvědčit, že postavy skončí určitým způsobem, zatímco vy víte, že to je blbost, a když skončí potom tak, jak to bylo jasný, tak to nikdo nikdo najednou neřeší, přestože předtím to bylo takový haló. To trochu zamrzelo. Protože....nejsem si jistá, jak jsem si měla přebrat konec. Je tam potitulka. Už se nedělají cliffhangery a konce jako konce, ale konce jako konce a potitulky, takže když jdou dál titulky, pozná se, že asi přijde potenciální průser. Protože tenhle filmový nešvar je teď i v seriálech. Já si umím přestavit, že tohle jako konec. Že jsem viděla skvělou jednohubku, která mě zabavila na pár dní. A se všema těma se hercema se ráda znovu sejdu u jiných věcí. Jenže tohle výsledný efekt trochu dost kazí. (Podobně jako třeba v loňském majstrštyku Moving.) A mám dost velké obavy, že pokud bude pokračování, přijde to právě o humor. A to by bylo škoda.. :( 90%

Poslední hodnocení (2 570)

Průvody (2024)

29.02.2024

Galerie Boha (2023)

29.02.2024

Bratři Sunovi (2024) (seriál)

29.02.2024

Bratři Sunovi - Chránit rodinu (2024) (epizoda) (E08)

29.02.2024

Bratři Sunovi - Gymkata (2024) (epizoda) (E07)

29.02.2024

Bratři Sunovi - Kluk z vesnice (2024) (epizoda) (E06)

28.02.2024

Bratři Sunovi - Kartotéka (2024) (epizoda) (E05)

28.02.2024

Bratři Sunovi - Čtverec (2024) (epizoda) (E04)

28.02.2024

Bratři Sunovi - Co budeš chtít (2024) (epizoda) (E03)

28.02.2024

Reklama

Poslední deníček (1)

Top 2023

Nejlepší film roku 2023:

 

(Proč to není top 10, je zřejmé. Pokud šel film do kin a já ho tam viděla, dostal výjimku na šanci probojovat se.)

 

1. Oppenheimer

 

2. Babylon

 

3. Spider-Man: Napříč paralelními světy

 

4. Hunger Games: Balada o ptácích a hadech

 

5. Zabijáci rozkvetlého měsíce

 

6. Nech svět světem

 

7. Wonka

 

8. Suzume

 

9. Minulé životy

 

11. Víly z Inisherinu

 

12. Marvels

 

13. Stvořitel 

 

 

 

Nejlepší starší film viděný v roce 2023:

 

1. Drive My Car (2021)

 

2. Parazit (2019)

 

3. Bílý šum (2022)

 

4. Alienoid Part 1 (2022)

 

5. Potulný samuraj Kenšin (1-5 ; 2012-2021)

 

6. Asi to ukončím (2020)

 

7. Prospektor (2018)

 

8. 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

 

9. Krvavá nevěsta (2019)

 

10. Klaus (2019) 

 

(Jako bonus je můj letošní největší crush, ale ty filmy by mi zabraly skoro celý žebříček...)

 

 

 

Nejlepší hororové filmy viděné v roce 2023:

 

1. Pavučina (2023)

 

2. Kvílení (2016)

 

3. Nikdo tě nezachrání (2023)

 

4. Kostlivec (2023)

 

5. Menu (2022)

 

6. Někdo klepe na dveře (2023)

 

7. Hodiny (2023)

 

8. Dark Harvest (2023)

 

9. Nebudeš sama (2022)

 

10. Další jehňátko (2019) 

 

 

 

Počet poprvé viděných filmů v roce 2023:

 

(Nic moc, já vim)

 

117

 

 

 

Nejlepší seriál roku 2023 a dohromady s tím starší věci:

 

1. Pád domu Usherů

 

2. The Last of Us S1

 

3. Andor S1

 

4. Na útěku

 

5. Modrooký samuraj S1

 

6. Island S1 & S2

 

7. Reacher S2

 

8. Death's Game

 

9. Píseň banditů

 

10. Příšera ze starého Soulu