• Pohádka
  • Rodinný

Na baňu klopajú (1981) (seriál)

Kvalitný historický seriál z obdobia baníckych povstaní 1525-6 v Banskej Bystrici (nie Štiavnici ako je uvedené v obsahu), natočený ešte keď ČST Bratislava produkovala diela so serióznou výpravou, príbehom aj tvorcami. Hlavnými aktérmi sú členovia baníckej rodiny Radušovcov: otec Beňo (Štefan Kvietik) - rozvážny, ale v časoch, keď nebolo čo do úst, pridávajúci sa k odporu, synovia Ďuro (Ľubo Paulovič) - najväčší rebel a iniciátor vzbúr, Peter (Ján Greššo) a Andrej (Maroš Kramár). Neprehliadnuteľnou tragickou postavou je Relo (vynikajúci Július Vašek) - je smrteľne chorý, manželka ho podvádza s Ďurom, musí zachrániť svoje choré dieťa a do toho všetkého sa zapája do vzbury. Na druhej strane sú mestskí páni v čele s komorským grófom Beheimom (Mikuláš Huba) chránení hradbami a drábmi. Z nich vyniká surový veliteľ Unger (Jozef Adamovič), alebo dráb Zubáň (Ernest Šmigura), ktorého v zúfalstve Relo ubije kameňom na smrť. Nezabudnuteľná je dcéra majiteľa bane Kolbu (Ivan Rajniak) - Tereza (Beata Znaková), ktorá zvádza mladých baníckych synov, za čo sa tejto "nehanebnici" ženy kruto pomstia. Hepyend sa však nekoná, sme v Uhorsku v stredoveku a tak "na výstrahu Bystrici, Španej Doline, Starým Horám, Pieskom, Štiavnici a Hodruši" vzbúrenci sa odsudzujú na trest smrti obesením.

Na Bukvovom dvore (1993) (TV film)

Príjemný, na povrchu pokojný príbeh z Bukvovho gazdovstva, kde sa príliš nehovorí, netára. Atmosféru dopĺňa hudba - hra na píštalke. Obsadenie vynikajúce - myslím každá postava: František Kovár (Bukva), Vanda Tureková (Magalénka), Peter Bebjak (Jano Klas), Robert Roth (Štefan), Oľga Vronská (matka Bukvu), Viera Topinková (matka Magdalénky), Ján Melkovič (otec Magdalénky), Stanislav Štepka, Zuzana Kapráliková, Štefan Mišovic, Gejza Benko, Katarína Šulajová, Pavol Topoľský, Peter Debnár, Oľga Zollnerová, Soňa Ulická, Helena Húsková

Nádej na život (1989) (TV film)

réžia: Franek Chmiel, mal by to byť 2-dielny tv film

Najkrajšie roky života (1977) (TV film)

autor: Viktor Kin ### Dvaja mládenci (Bednárik, Horváth) dostali od červených úlohu preniesť stranícke peniaze do Chabarovska, ktorý obsadili bieli. Jedného z nich postrelia a príde o nohu. Napriek tomu chce ďalej pomáhať červeným. ### zopár nezabudnuteľných hlášok: viete o tom, že ohrozujete svetovú revolúciu? / tebe zverili stranícku úlohu, ty somár! / psí život - už aby bol čím prv ten socializmus / stavím sa, že aj váš Lenin by vás teraz uložil do postele, keby tu bol / ja a moji súdruhovia vám ďakujeme

Namiesto pamätí (1984) (seriál)

ďalšie časti: 5 Siréna alebo výstrel ### 6 Môj Kubko ### 7 Arči ### 8 Môj švagor ### 9 Vojnové reminiscencie ### 10 Centrálne trhovisko ### 11 Túžba vraždiť ### 12 Priazeň môjho obecenstva ### 13 Družba

Námluvy (1995) (TV film)

V titulkoch uvedený rok výroby 1996. V roku 1995 uviedlo Štúdio S v réžii V.Strniska Čechovove O škodlivosti tabaku, Pytačky a Jubileum - vynikajúce! A toto je TV spracovanie Pytačiek s rovnakým obsadením. Veľmi pekne ďakujem brnenskej TV, že nám toto dielo (aj ked v češtine) zachovala. Ešte pripomeniem verziu STV v réžii M.Pietora Medveď - Pytačky z roku 1989 (v Pytačkách hrali Noga, Horváthová, Polónyi).

Natěrač (2008) (TV film)

Videl som divadelné predstavenie Maliar izieb s Magálovou, Horváthom a Studenkovou, v rovnakom obsadení aj TV inscenáciu (1995, r-Vajdička) a bolo to skvelé. Ale toto hoci natáčané v reálnom dome ma nejako nepobavilo.

Návraty z neskutočna (1997) (TV film)

autor: Jozef V. Schwartz, scenár: Ján Števček, 1. pov - Zamatový hlas (muž telefonuje s "mozgom" mŕtvej ženy), 2. pov - Kristína (manželka sa po autonehode stretáva so svojim "mŕtvym" manželom)

Na vysokej skale: Prekliata (1978) (TV film)

Ďakujem za opravu účinkujúcich. Ešte dodám, že sedemtorčatá (Mikuláš, Gašpar, Štefan, Július, Juraj, Pavol, Ján) hral "slovenský" Michal Suchánek.