Životy těch druhých (2006)

Docela dobrý film. Zázračný až magický přerod hlavního padoucha ve znalce umění a člověka, a několik dalších dramatických zaškobrtnutí kazí dojem.

Mnichov (2005)

Spielberg stárne jako víno. Žádný strom neroste jen zemské gravitaci na truc a on to ví, vědí to strom i Spielberg a dokonce ví, že to ví i ostatní, ale přece kvůli tomu nebudou přepisovat Bibli a Korán. Navíc se na zmíněné botanické metafoře přiživuje spousta tajných zahradníků. Tvrdí, že Svět chce být rozpoznatelný a vypočítatelný. I my potřebujeme být klamáni, každý den vyžadujeme dávku kontrastu abychom mohli přežít, když už nechceme myslet.

Temný rytíř (2008)

Oproti předešlým Batmanům je kolem něho méně tmy, té skutečné. Ale zápletky jsou stále více stejnější a logika jednání postav čím dál víc nejasnější. Hodnotím jako slušné řemeslo, nic víc.

Po přečtení spalte (2008)

Chytrá předloha, nelichotivý výsledek, k divákovi, což divák nerad odpouští. Protože matematici to mají spočítané, chlápkové z fitka jsou Jing-Jang šarmantní, ženy zdravě emancipované a chobotnice neproniknutelně precizní a nenamočitelné.

Tam na konečné (1957)

Mohl to být náhoda, že většina neorealistických tendencí měla kvalitní předlohu. Ale nebyla, podstata tohoto stylu nepotřebovala mělčiny. Nebylo by kde topit a zachraňovat. Nakonec by nebylo ani co pozorovat. Ale že 12 a méně let po válce existovala paměť až chyběl krapítek nadhledu může být pro někoho nepřehlédnutelné. Mně to nevadí; Dle mého je potřeba čas od času hrát na určité struny, aby člověk zůstal člověkem, schopným alespoň elementárního duchovního růstu.

Muž a jeho pes (2008)

Snímek převyšuje duchovním prožitkem i klasicistním stylem - šarmem kdeco. Velmi silná místa. Ale i tak režisér, velmi záslužně hledající, občas nenaplňuje vlastní vize. Doporučuji. Taktéž doporučuji vlastníkům DVD projít film o filmu. Mám chuť na reprízu, možná se časem propracuji k maximálnímu hodnocení.

Klan létajících dýk (2004)

Za básnické ztvárnění a obraz 6b. , za scénář a předvídatelné řemeslo 3b. Stačilo málo a Zhang by šel na piedestal za Kurosawou.

Láska nebeská (2003)

Srdcem je užitečné se dívat, ale zároveň je nezbytné si rozumem tuto pošetilost uvědomovat. Ještě lepší je srdcem žít a vědět o tom skrze šedou kůru mozkovou. Jinými slovy dávat leckdy víc než brát a nepřipadat si jako oběť. Tento film jde v prošlapaných cestičkách, neohromí. Ale jinak se jedná o skutečně roztomilý vánoční polypříběh - s patrnými rozdíly ve výkonech herců i vyznění jednotlivých příběhů resp jejich částí - myšleno příběhů, nevalné části valné většiny herců mne nezajímají. Hláška filmu: "Řekni Ano! Odveze tě do Anglie, potkáš prince Harryho a vezmeš si jeho." Vyřčená filmovou sestrou Niny Sosanyai, která má valné části velmi vnadné, snad skrze charisma ženy - myšlena Nina. Nejhezčí pozadí má však postava Natalie, myšleno ve filmu, také díky tomu, že v něm moje drahá polovička nehrála. Navzdoru přízni k všem jeho tvůrcům a protagonistům ( five star).