Stmívání (2008)

Nic nového pod sluncem. Efektní a polopatistický snímek, který vzrušuje pouze v určitém věku. HDR kamery mně vysloveně ruší. Doufejme, že ta upíří vlna slábne a nahradí ji co nevidět zelení mužíčkové; pohlední samosebou, a blábolící jakby upír Edward.

Vinci (2004)

Podraz na krakovský způsob; od určitého času stopáže dobře čitelná, přitom však zábavná a zároveň profesionální věc. Např herci typologie herců atd.. Líbilo se.

Symetrie (2003)

Nadprůměrný film, který není pro průměrného diváka zhýčkaného počtem efektních scén a schémat podprůměrných filmů s nadprůměrnou sledovaností. v kostce: každý film kromě řemesla by měl obsahovat alespoň jednu ústřední postavu s vývojem od někud někam. Tenhle jich obsahuje několik. Takže připomíná povídkový film, ale vše je vedeno lineárně úspornými výtvarnými i hudebními prostředky. Je potřeba buď zneklidněn domýšlet anebo to vzdát a nepustit si kulturu, kvůli klidu, k tělu.

Vojna a mír (2007) (seriál)

Musím se znovu podívat na slavnější filmové adaptace a trochu zapomenout na předlohu a pak budu možná hodnotit lépe.. Podle mne byl ale vývoj postavy Bezuchova autory nepříliš neu(po)chopený.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Začínám si toho chlapa čím dál tím víc vážit (Tima B.). Je pro promyšlený celek s kontrastem. a to co mnozí vidí jako morbidnost povyšuje na originální rukopis. Odkazuje k Shakesperovi a zastaví se před konvencemi - nemá je rád a proto mne stále překvapuje.

Nebe (2002)

Nejhorší film Tykwera co jsem viděl. Ale i tak dobrý.

Síla odvahy (2008)

Není to úplně špatné. I když je od začátku jasné kdo je kdo. Postavy si musí leccos vybojovat a mnohdy cosi ztratit.

Poslední pevnost (2001)

Mám Roberta rád, i když se občas chová jak stín Johna W., ba i něco horšího. Vlastenecké nerovná se umělecké a pravdivé už vůbec ne. Raději máme tu O karkulce. Je tam více napětí i vtipu.

V jako Vendeta (2005)

Podle mne tvůrci neuchopili postavu "V", ale ona uchopila je. Rozmetala myšlenkový projekt byl-li nějaký a zanechala koncept komiksového hrdiny, kde by sice mohlo být dovoleno vše. Kdyby ovšem odvahu nezabilo přání natočit film pro všechny pamětníky Matrixu. A autenticitu neoriginální sklouzávání k zbabělému "takhle to bylo mnohokrát" od naznačeného " takhle to mohlo být". Přestože film nedosáhl téměř nikam, příjemně osvěžil.

Dveře v podlaze (2004)

Ve snímku se opět * objevuje typ racionálního vůdce - Jeff Bridges, které bezohledně manipuluje se svým okolím. Je to takový Jekkylhydeovský Richard III. který tu manipulativně pomáhá, tu škodí, miluje potřebou vlastnit nebýt sám, napravit svět pokřivením. Ví o tom, je to racionlista a nic ho v životě nepřekvapí, až na ránu pěstí do nosu. Kterou koneckonců dostane, ale ne od člověka, který tu uvědomnělou ránu vede. Stejně tak se tu objevuje typizovaný manipulovaný mladý muž objevující svět ** V podstatě mně na filmu vadí špatná volba hlavního hrdiny. Ted všechny, herecky, převálcuje a to je škoda, on v podstatě nikam nesměřuje. No a ještě pár laciných scén, kterých se občas dopouští i autor předlohy - výprask squashem, vypointování osudové havárie apod. *Pravidla moštárny **Homer a Garp