• Mysteriózní

Walpuržina noc (1971)

Ja tie Naschyovky proste milujem. Táto bola jedna z prvých, všetci zúčastnení boli plný energie, nadšenia a na filme je to sakra poznať. Aj keď Naschy a jeho dvorní režiséri to podľa mňa nikdy neodflakovali, naopak, bolo to stále lepšie. Každopádne, opäť krásne ženy, charizmatický vlkodlak, krásne gotická výprava, pribeh a prostredie, kvapka histórie, a na tú dobu odvážne gore a nahota, aj keď treba dodať, že sa to ešte iba rozbiehalo. Efekty a masky sú skvelé, každý zastaralý vlkodlačí chlp je stokrát lepší ako sekunda CGI. A upirky... Wau. Čierny závoj, spomalené zábery, upírie zuby. Aj strašidelná hudba je skvelá. Proste, klasický Naschy, ktorého si vždy rád pozriem znovu.

Dům IV (1992)

Ono je to také typické early 90s VHS haunted house béčko, pekne natočené, s typickými a dobrými efektami. Rozprávajúca pizza sa mi do tej atmosféry hodí, ten toxický skrček a tie grcaniny už nie. Hlavná postava je sympatická, dom kdesi v púšti atmosferický. Fajn filmík, ktorý naviac evokuje dobu, keď začínajúca Markíza nedávala len podpriemerné sk seriály a relácie, ale aj horory v piatok večer, ktoré sa na VHSkách v tej dobe dali zohnať len horko ťažko, všetka česť.

Ostrý holky (2018)

Bolo by to lepšie, nebyť odfláknuteho CGI gore. Škoda. Na polovici gore scén si tvorcovia očividne dali záležať, druhá je nepresvedčivá a smiešna. Týmto neduhom trpí väčšina novších filmov, a čudujem sa, že to väčšine divákov, aspoň podľa hodnotení, nevadí. Inak je to zaujímavé spojenie francúzskej crazy komédie a vidláckeho exploitation, burani sú interesantne spracovaní, ku koncu aj bizarne desivý, v tých kvázi rúchach. Dievčatá väčšinou sexi, natočené je to dobre, lesy husté a úchvatné. Len spomínané mi dosť kazí zážitok.

Devítiocasá kočka (1971)

Vynikajúce, a tak trošku nedocenené, Argentove giallo. Áno, Deep Red je vyšperkovanejší, Bird prelomový atď. Ale čím viac máte žáner napozeraný, väčšie aj menšie klenotíky, tým viac Argentovo druhé dielo doceníte. Geniálna Moriconneho hudba, poctivá práca kamery, mnoho vychytávok, skvelý príbeh. A zopár nezabudnuteľných 70s style giallo kills k tomu. Lahôdka.

Night of the Demon (1980)

Starý dobrý bigfoot gorefest, s naozaj až prekvapivým a poctivým gore, dobrou maskou bigfoota, miestami až dokumentárnym podaním, s niekoľkými prekvapeniami po ceste. Ranná 80s lesná atmoška tomu samozrejme len pridáva, je to pomerne neuhladené a divoké, po filmárskej aj obsahovej stránke, ale aj o to ide. Oldschool klenot.

Silent Madness (1984)

Film hlavne pre hardcore fanúšikov 80s slasherov, kde síce tiež nepatrí medzi špičku, ale mal by potešiť. Za seba môžem povedať, že potešil. Má to tú krásnu early 80s slasher atmosféru, killer je síce bez masky, ale bodycount je miestami vcelku vynaliezavý(zverák), mihne sa herečka zo Sleepaway Campu, a prostredie campusu a okolie je pre slasher ako stvorené. Pointa je síce pre zasvätených fandov odhadnuteľná, ale poteší, záverečná naháňačka obstojná. Ale ako hovorím, je to hlavne pre ľudí, čo vedia tento dlho nezohnateľný flick, teraz v skvelej kvalite, doceniť.

Il tuo vizio è una stanza chiusa e solo io ne ho la chiave (1972)

Lahôdková ukážka gialla v jeho najčistejšej podobe. Nádherná hudba, krásne natočené, krvavé kills, nahota, zamotaný, ale aj pekne vypointovaný dej. K tomu klasici ako Strindberg, Pistilli, Rassimov a hlavne ikonická Fenech a klenot sa len tak blíska v pôsobivých lokáciách zámku a okolitého mestečka a prírody. Vrchol všetkého, o čom giallo je.

Dům II (1987)

Taká pohodička. Nesedela mi linka z praveku, ani roztomilý mazlíček, naopak poctivé efekty a masky, niekedy až stopmotion, sú na sánku dolu. Producent Cunningham mieril vysoko, ale ten mix efektov, až dobrodružného filmu a humoru v typicky 80s móde mi až tak nesadol. Poteší Lincoln z Piatku sedmičky, občas sa človek zasmeje, ale dobre, že Cunningham si ponechal aj Piatky a produkoval ich v 80s toľko. Tie mi sedeli oveľa viac.

Il sesso della strega (1973)

Už keď začala hrať typická 70s gialloesgue hudba, srdce mi nadšene poskakovalo v hrudi. Keď sa k tomu pridalo krásne starobylé prostredie a okolitá jarná príroda, plus krásne talianky, bol som doma. Opäť subjektívne hodnotenie, atmoška na ktorej "ulietavam." Softcore scény su najdlhšie, čo za poslednú dobu pamätám, a mohli by byť o čosi živšie, je to čosi medzi menším giallom a gotikou, pričom ani v jednom film neexceluje, záver je viac ako WTF, ale ok. Aj kills by mohlo byť viac, napínavejšie, alebo krvavejšie. A tu prichádza ale... Napriek všetkým nedostatkom som si film nesmierne užíval. Krásny obraz na originálnom blu, Cammile Keaton trochu nevýrazná, ale to nevadí. Krásna raritka.

Hra s duchy (1986)

Feelgood, totálne 80s movie, ktorý vie zlepšiť náladu. Tawny Kitaen bola fakt kočka, dej je niekde medzi vážnou ducharinou, possesion movie, s dobrou dávkou priznanej cheese príchute, s prehľadom, a chuťou natočený. V závere prekvapí aj trocha gore, príbeh sa pekne uzavrie.  Celé to krásne "smrdí" VHSkami.