• Mysteriózní

L'Iguana dalla lingua di fuoco (1971)

Pohodové giallo, opäť vhodné najmä pre znalých žánru, ktorý rozpoznajú zopár známych tvárí. Plusom je klasicky veľmi dobré technické spracovanie, geniálna hudba, pomerne krvavé kills, zopár krásnych žien a pekne zosnímané prostredie prevažne Anglicka. Mínusom istá odťažitosť, či už čo sa týka postáv, alebo deja. Aj keď inšpektorova babka je nechceným spôsobom nezabudnuteľná. Solídne giallo.

Los ojos azules de la muñeca rota (1973)

Ďalší diamant z Naschyho pokladnice. Jasné, hudba občas pôsobí ako z iného, komediálneho filmu, záver trochu unáhlený, ale inak som si film ako fanúšik gialla alebo eurohororu užíval. Prostredie správne gotické, Naschy je opäť obklopený krásnymi ženami, nájdu sa slepé stopy, vodítka sú správne zamotané. Španieli v gore v gialle prebehli i talianov, motív melódie je fantastický, záver taktiež, až na spomínanú uponáhľanosť. Pomalý sa mi nezdal ani trochu, skôr naopak. Fanúšikovia eurohororu sa musia cítiť ako doma. Ja určite.

Lo strano vizio della Signora Wardh (1971)

Čo dodať, giallo modla na večnosť. Tu funguje všetko- rukavice, britva, nádherné euro prostredie, Edwige je tu tak krásna a sexy, až to vháňa do očí slzy, muži šarmantni a idú si za svojim. Dej ubieha ako voda, Martino možno nie je taký artistický ako Argento, ale štýlový po svojom, vršiaci všetky giallo ingrediencie ľahko, s prehľadom a údernosťou sebe vlastnou. Toto je v TOP 10 giallo, učebnica, klenot. A ten nádherný, zvodný hudobný motív... Provokatívne, silné, nesmrteľné, ťažko sa mi stále vracia k ďalším filmom po opätovnom zhliadntí takéhoto landmarku.

Lovci lidí (2008)

Rovdyr je profesionálna práca kdesi na pomedzí slasheru a exploitation. I keď neprichádza s ničím vyložene novým, "buranskú" tématiku spracováva veľmi dobre. Kamera neuhýba pred gore, herecké výkony sú veľmi slušné a utrpenie uveriteľné. Dobré je aj to, že sa film nepokúša všetko polopatisticky vysvetliť, skvelé sú zábery na "loviacich" buranov len do výšky trupu. Pochváliť možno aj "hudbu", temné dunenie, ktoré skvelo stupňovalo napätie.

Lovec lidí (1980)

Veľmi podcenený film. Jess poňal kanibalský žáner po svojom, skrížil ho so svojím pomalým tempom, hudbou a tropickými lokáciami a výsledok vôbec je pomerne originálny. Čierny boh kanibalov, jeho krvavé oči a vzdychy nesúce sa džungľou, a jeho spojenie s domorodou ženou,  sú dobré a atmosferické nápady, je tu vcelku výživné gore, aj keď samozrejme nedosahuje kvalít vtedajších talianskych peciek, určite je lepšie ako terajšie CGI. Modelka Laura je sexy a Jess to neváha využiť, ako sa len dá, veterán Al Cliver do filmu vnáša atmosféru italo gore hororu, kde často hral. Vôbec je to taká obskurnosť, ktorú docenia hlavne hardcore priaznivci eurohororu, a ešte aj tam sa to bude deliť, a vôbec to nie je zle natočené. Možno neuškodí mať aj dobrú kópiu.

Lovecraftova země - A History of Violence (2020) (epizoda)

No, toto bola skôr taká pocta pulpovým dobrodružnym románom, so stále skvelo vykreslenými postavami. Trošičku sa to posunulo zasa dopredu. OK, ale toho Lovecrafta z názvu je tam stále menej, čo asi bude "vinou" knižnej predlohy, ktorú som síce nečítal, ale počul som o nej.

Lovecraftova země - Holy Ghost (2020) (epizoda)

Lepšie ako prvý diel, ale zasa nič extra. Nad spracovaním opäť klobúk dole, je to emotívne, perfektne zahraté, neustále pracuje s postavami, dialógy len tak iskria a všetko je to krásne prepojené. Zamrzí občasný CGI bordel, poteší naopak zopár "wau" gore efektov a nápadov. Lenže mi tá ústredná ghost story tejto časti príde... málo a nič výnimočné. V poriadku, pohoda, ale nabušený prvý diel ostáva neprekonaný.

Lovecraftova země - I Am. (2020) (epizoda)

Taka milá poklona hlavne sf pulpu, konečne aj trošku viac Lovecrafta. Pekné efekty, výprava, rasizmus v pozadí toho všetkého, v únosnej miere.

Lovecraftova země - Meet Me in Daegu (2020) (epizoda)

Vcelku fajn osvieženie, skoro úplná odbočka od zvyšku série. Trocha tej krvi a chápadiel, ale hlavne citlivá dráma s historickými a politickými koreňmi a štipkou východnej mytológie. Kúsok Atticussovho života. Trošku zvoľnenie z úporného rasového podtextu, rovnako naliehavé, skvelo zahraté, natočené. Prečo nie.

Lovecraftova země - Strange Case (2020) (epizoda)

Ok, nie som zabednený, a nemám nič proti homosexuálom, ale tá jedna homosexuálna scéna na mňa bola priveľa. Aj na pílu rasizmu sa tlačí až prisilno, aj keď je stále aktuálna a dôležitá. Občas to o ničom inom skoro nieje. Na strane druhej sú v tejto časti NEUVERITEĽNÉ gore efekty. Myslím scény zhadzovania kože. Aj keď sčasti CGI, sú naozaj grafické a pôsobivé. Aj ten príbeh je koniec koncov stále zaujimavý, výprava v štýle 50s perfektná. HBO šokuje, posúva hranice toho, čo sa ukazuje v TV ďalej, myslím si. Čo nie je zas tak prekvapivé, je super, že nerobia seriály sterilne a sériovo. Len zas nie všetko vám sadne, ale to už je subjektívne.