Morava, krásná zem III (2019)

Slušný úlet, byť kvalitativně dost rozháraný. Noční záběry byly plné šumu, jinde to na chvíli vypadalo málem až profesionálně. A tak to bylo i se střihem a hereckými výkony. Na druhou stranu už vím, že Bůh stvořil AZ kvíz, Root mohou hrát pro klub důchodců, corpsepaint a lidové kroje k sobě docela ladí, a že zombie sežraly Cyrila a Metoděje. Nápady za pět hvězdiček, zpracování tak za dvě. Ale ne všechno se dá zprůměrovat, protože průměrný tenhle film rozhodně není. ;-)

Film Naživo – Lenka Dusilová & Aid Kid (2020) (koncert)

Lenka Dusilová v osvětleném teráriu v nočním lese a Aid Kid o pár stromů a trochu křoví vedle. Nevím, jestli chtěl být Viktor Tauš alternativní za každou cenu, ale povedlo se mu nečekané. Po hodině a čtvrt koncertu vážně pochybuji, že se mi album Řeka mohlo líbit, protože v téhle audiovizuální podobě mi to všechno přišlo vyloženě k nepřežití.  A jako blbec jsem to nevypnul. Jsou věci, které fungují u párminutových klipů na YouTube, ale v celovečerním provedení jsou vražedné. Tohle je typický příklad.

Donbas (2018)

Já vím, že Loznica je umělec, který nebere na diváky ohled, ale tohle vlastně bylo dost o ničem. Žádný příběh, jen série samostatných scén z území, kde všichni bojují proti ukrajinským fašistům, dokud tomu buď sami nezačnou věřit, nebo nezemřou kulkou od někoho, o kom si mysleli, že je na téže straně jako oni. Vlastně nejlepší byl předtitulkový prolog, kde bylo krásně ukázáno, jak vznikají reportáže z válečného území pro média (50%).

Vosto5: Pérák (2020) (divadelní záznam)

Jako nemám v oblibě filmy, které odvypráví voiceover, tak to mám i s hrami, které odvypráví vypravěč. Ale jinak Péráka není nikdy dost a třeba akční bitka s Adinou Mandlovou mě velmi pobavila. Bude někdy i skutečný film s hrdinou s péry z ČKD? (70%)

Amerikánka. Na vzletové ranveji (2022) (divadelní záznam)

Eliška Křenková a Tereza Ramba v dvojjediné roli Emy Černé jsou výborné. Pořád jsem si ale nenašel vztah k tomuhle podivnému formátu, které návštěvu divadla nedokáže nahradit, ale ani se nedá nazývat filmem.

Zvíře jménem Podzim - Rituál (2021) (koncert)

Zvíře jménem Podzim pro mne byl název kapely, ale jinak jsem o nich nic nevěděl. Zato jsem byl zvědav na „hororově laděný koncert“ od Andyho Fehu. A jak to dopadlo? Přesně naopak. Hudba čtyři hvězdičky, vizuální zpracování s bídou dvě. Takže doufám, že jestli tohle Zvíře ještě někdy uvidím, Andy u toho nebude.

Slavná alba: Rush - 2112 / Moving Pictures (2010) (TV film)

Tenhle cyklus jsem sice nesledoval, ale na Rush pořád slyším. Sice jsem se za tu hodinu nedozvěděl skoro nic nového, ale opakování, matka moudrosti. A asi vím, co budu zítra poslouchat...

Příšerky z vesmíru (2018)

Animovaná sci-fi komedie natolik průměrná, že ani nevím, jestli si tu třetí hvězdičku zasloužila. Ale jo, děti se párkrát zasmějí (50%).

Služebníci (2020)

Bohužel si myslím, že tenhle film až zbytečně moc křičí, jaké je umění. Tomu je podřízena obrazová koncepce většiny záběrů, až mi to přišlo otravné. Zatímco Ostrochovského Koza dýchala autentičností, tohle je všechno umělé (vyumělkované). Obávám se, že tohle nebyl ten pravý klíč ke zpracovávanému tématu. Herecky je tu nejzajímavější Milan Mikulčík.

Notre-Dame v plamenech (2022)

Jean-Jacques Annaud dokazuje, že ani s blížící se osmdesátkou nepatří do starého železa. Rekonstrukce požáru nejvýznamnější pařížské historické památky totiž funguje nad očekávání skvěle. Sázka na neznámé tváře se vyplatila, tady by hvězdy jen zbytečně odváděly pozornost. V hlavních rolích katedrála a požár, ve vedlejších hasiči. Kromě pár zbytečných scén (např. Donald Trump) téměř perfektní (85%).