Achab

Achab

3 body

<< předchozí 1 2 3 4 5
    • 12.7.2009  08:24
    1066: Historie psaná krví (TV seriál) (2009)

Velmi vydařená rekonstrukce (produkce BBC opět nezklamala) přelomového roku v anglických dějinách nabízející jakoby jiný pohled na sled událostí. Nicméně Angličané (Anglosasové a Jutové)nebyli výhradně mírumilovný národ, který přišel na území Anglie z kontinetální Evropy bez jediného škrábance a špetky násilí, také oni vypalovali vesnice, ničili a zabíjeli původní keltské obyvatelstvo. Každopádně 14.říjen 1066 zůstane posledním milníkem v čele s vévodou Williamem zvaným svými druhy William bastard , po kterém už nikdo jiný nedobyl Anglii.

• 20.12.2008  23:13

Velmi dobře zpracované téma, nicméně Guy Montag v podání Oscara Wernera ni nesedí, působí na mě nepřesvědčivě, ospalým dojmen, nezúčastněným obličejem i po jeho prohlédnutí a změně. Bude pak zajímavé srovnat novou adaptaci s T.Hanksem. Literární předloha R.Bradburyho je působivá a přivádí k zamyšlení jakou knihu by si člověk vybral k naučení nazpaměť - v románu si Montag vybere knihu Kazatel a Zjevení Janovo, což by bylo rozhodně lepší volbou než povídky E.A.Poa jak tomu bylo ve filmové podobě, ve které zaznívá také mimo jiné celá řada francouzských autorů. V téměř každé domácnosti jsou telestěny - lidé vedou vyprázdněné hovory o seriálech a neví nic o svých bližních - bude známkou štěstí mít dvě "telestěny" plazmové (LCD) televize i dnešní době?

• 11.1.2009  19:30
    96 hodin (2008)

Asi se nevyplácí unést někomu dceru a pak mu nepřesvědčivě přát Štěstí, když nevíte kdo je zrovna na druhé straně telefonu, nehledě na to, že šéfujete albánské mafii. Lian Neeson je velmi přesvědčivý a krok za krokem se posouvá k vyhledání své dcery, nicméně má na to odhadem 96 hodin, po kterých bude nemožné ji pak vystopovat.... Nechme stranou kam by reálněji jeho hledání došlo, možná by už skončilo na staveništi při prvním střetu s mafiány, či v domě s červenými dveřmi na ulici Paradise........Lien nehodlá spasit celý svět a zaměřuje se "pouze" na jeho dceru. Otázkou zůstává, když už tím vším prošel a rozházel si to i navíc s francouzskou policií, zda by prošel řádovou letištní kontrolou a doletěl domů......

• 25.10.2012  20:17

Film je krásně politicky nekorektní a navíc má velký nadhled. Strom poznání a odpuštění, násilí a prohlédnutí vše smícháno do jednoho chutného koláče na který si brousí zobák havrani.

• 20.12.2008  19:57
    Anna a vlci (1973)

Nedávno vydaný titul Levných Knih mě zlákal k zakoupení hned z několika důvodů, nicméně nenaplnil mé očekávání. Pro mě tento snímek zůstane průměrným počinem, kde již od počátečních minut je ve vzduchu zakončení filmu,(mimochodem hodně drsné) vpodstatě žádný výrazný děj, oceńuji postavu levitujícího Fernanda, mikrosopický odraz tehdejší společnosti a archetypální postavy zprostředkované trojicí bratrů - pseudovojáka, lovce-rozsévače a kajícníka - duchovního dnes asi nenajde ornou půdu jako v letech sedmdesátých.

• 15.10.2012  10:55
    Arrow (TV seriál) (2012)

Seriál bude nejspíš dobrým Pall Mallem. Směsicí výborného tabáku a pouličních vajglů. Můžeme zde vidět inspiraci Batmanem, Robinem Hoodem, seriálem Lost, Hamletem,kralevicem dánským, pomstou hraběte Monte Christa - Edmonda Dantèse (otcův seznam osob), jen milenka utonula a její sestra "Mercedes" si bude hledat společnou cestu k hlavnímu protagonistovi a nakonec se vemou?. Rozhodně jsem se nenudil, ale musel jsem vypustit pár věcí, které byly brány jakoby samy sebou. Kde se z Olivera Queena stal počítačový expert? Kde přišel k jizvám se ještě dovíme, ale kde nabral svalovou hmotu na ostrově v Pacifiku? Pět let byl Oliver mimo civilizaci a po příchodu si hned buduje batmanovskou základnu, plnou kamer, počítačů a nástrojů své pomsty............?????Je fascinující sledovat touhu amerických diváků vidět stále nějaké superhrdiny, kteří zasahují proti nespravedlnosti, nověji s vyzdvižením temné strany "hrdinů".

• 21.11.2007  10:30
    Atalanta (1934)

Malý svět, jakýsi mikrokosmos, odehrávající se na palubě lodi, a zejména v podpalubí lodi, která nese název L´Atalante. Naprosto geniální je počátek příběhu - svatební průvod je bizarní, usměvavý ženich Jean si vede svou ženu od oltáře, nevěsta Juliette má nepřítomný, zasněný výraz. Všichni svatebčané jsou v černém a až na ovíněného muže jsou smutní. Zajímavý je obrovský odstup novomanželů od ostatních hostů, kteří je následují v průvodu. Film provází podmanivá hudba, všudypřítomné kočky a naprosto jedinečný zjev, živelný, neotesaný, zábavný světoběžník, démon zvrácenosti - námořník Jules. Velká pocta ČT2 a filmovému klubu za uvedení tohoto titulu

• 7.11.2009  18:15
    Avatar: Legenda o Aangovi (TV seriál) (2005)

tak tady jsem se skvěle bavil, humor, akce, a přitom ten děj není tak složitý.......

• 7.10.2010  21:35
    Banánové děti (TV film) (2009)

Chci být pohřbená na Slavíně. Budu spasitelem světa.............:-) výborná sonda do života našich spoluobčanů.

• 19.6.2007  14:30
    Barry Lyndon (1975)

Skvěle zpracovaný film, úžasná hudba, jen místami trochu vleklé scény

• 16.10.2010  10:30
    Bludička (TV seriál) (1981)

geniální animák, s nezaměnitelným hlasem O.Kaisera, na kterém jsem vyrůstal, člověk se vrátil do čtvtečního odpoledne, kdy sledoval Magion, .....úžasné.

• 24.1.2010  21:54

Výborná hudba, zejména polozapomenutý Nick Drake. Til Schweiger podal skvělý výkon a byl naprosto přesvědčivý. Největší zápas je obvykle ten na který naše mysl není připravena. "Zdá se mi o dni kdy jsme se spolu smáli, pavím nohám........."

• 19.6.2007  14:42

Bílá není bílá a modrá je červená? Boratova Kazachština je současná hebrejština Ivrit a mimo jiné dvě nechutné antisemitské scény tento film posouvají někam jinam, kde to samotný S. Cohen možná ani prvoplánově nezamýšlel, žel chybí mu intelektuální nadhled, asi by se měl více učit u Woodyho.

• 22.1.2008  08:36

Jason Bourne završuje svou pouť - jde napříč nástrahám a úskalím a dokonce se mu podaří odhalit pravou identitu (jeho vlastní jméno David Webb) - ale k čemu mu vlastně bude. Má dokonalou kontrolu v jakémkoli prostředí a když už tak improvizuje a jedná s neskutečnou pohotovostí. Ovládá dokonale boj z blízka (takže i ostatní agenti nemají šanci) létá vzduchem a přesně odhaduje vzdálenosti - až na jedno marocké okno, ale vždyt je to jedno - v kině to vypadá efektně, že máte prostřednictvím kamery pocit jakoby jste sám kdo se právě rozhoduje skočit na protější balkón. Tento film plně splńúje svůj záměr a oslovuje cílové publikum, určitě neoslní čtenářě Jeana-Paula Sartra či F.M.Dostojevkého, ale nejde zde o vyčerpání tématu z předchozích dílů. Docela mě mimo jiné zaráží kde se při svém výcviku a tom všem naučil plynně pět světových jazyků (kromě své angličtiny velmi dobře ovládá němčinu, italštinu, ruštinu a v tomto díle také španělštinu a francouzštinu). Je to velký tajem.

• 13.11.2007  08:41

Prekérní, ale krásné........, velmi jsem se pobavil, jedná se určitě o trochu osobité pojetí období po událostech v srpnu a nastupující husákovské normalizace, Ondřej Vetchý a Libuše Šafránková působí velmi přirozeně a jsou pilíři celého filmu

• 10.1.2009  00:24
    Být Erikou (TV seriál) (2009)

Nevím jak přistoupit k seriálové řade a hodnotit ji poté co člověk uviděl pouze první díl, každopádně mě tento krok do neznáma velmi mile překvapil. Jak je pravděpodobné že žijete v kanadském největším městě, nic se vám nedaří, je vám dvaatřicet a jedinou bytostí na kterou se můžete spolehnout, že s vámi stráví večer, je vaše kočka - doposud velmi pravděpodobné, ale že jsou vaši rodiče židovského původu ( to už asi méně...) a navíc po jedné nemilé příhodě s alergickou reakcí na oříšky vás v nemocnici navštíví tajemný muž dr.Tom(ďábel, nadpřirozená bytost, alter ego,instalatér, psychoterapeut, iluzionista,snový přelud,či prodejce rychlého občerstvení?) který prohlásí, že vám pomůže změnit váš dosavadní život smolařky - stačí jen přistoupit na tu hru a rázem se dějí věci......tak tedy uvidíme... Erico Strange

• 11.9.2010  10:15
    Cesta (2009)

Přečetl jsem všechny knihy Cormaca McCarthyho, které byly přeloženy do češtiny a Cesta společně s Krvavým poledníkem patří k jeho nejlepším literárním počinům,pominu-li jeho dosud nepřeložený román Suttree. Dokonce lze říci, že Cesta zastiňuje většinu angloamerické literatury a patří k tomu nejlepšímu z novodobé beletrie. Je těžké převést toto podobentsví o konci světa, lásce, utrpení, zoufalství i naději, tázání se po Bohu, či ukončení života na filmové plátno, ale myslím si že se to J. Hillcoatovi podařilo, ikdyž zcela nevyčerpal rozsahu mnoha scén z knižní předlohy, například pasáž se starcem patří v knize k nejsilnějším. Mortensen a jeho stanislavského metoda hraní mi tak trochu připomněla film Into the Wild.

• 29.11.2009  16:07

nedotažené do konce, ikdyž některé scény, potažmo záběry byly skvělé........

• 9.8.2009  20:14

Výborný výkon dětských herců a postupné prozření syna a zejména manželky, film doprovází výborná hudba.

• 25.12.2010  19:09
    Cirque du Soleil: Alegria (divadelní záznam) (2001)

úžasné, jako bych se octl v jiném světě.

• 27.3.2010  10:43
    Defendor (2009)

povedený návrat Woodyho a jeho role zde byla velmi přesvědčivá

• 22.9.2009  23:17
    District 9 (2009)

Nechce se mi věřit, že tento film se řadí mezi 200 nejlépe hodnocených filmů. Téma je vynikající,daleko hlubší než se může jevit - alegorie, která se dá převést i bez mimozemštanů, bohužel zpracování, převážně první poloviny filmu mě hodně odrazuje od kladnějšího hodnocení. Sharito Copley a jeho "nehereckost", přihlouplý úsměv a drásající angličtina....., hlavní scéna trochu připomínající Transformers a poslední díl Matrixu je velmi vydařená.

• 16.11.2007  08:37
    Dlouhé dopoledne (TV film) (1969)

Vynikající a zárověń jednoduchý film, který by měli vidět všichni, kteří již zapomněli jak zrůdný předchozí systém byl. Jeden z tisíce příběhů (lidských osudů), který si všichni neseme na bedrech.

• 15.1.2009  19:33

velmi pěkné záběry kamery, nicméně tento snímek pro mně zůstane průměrným......

• 15.2.2009  16:24

Démonický senátor McCarthy (obdoba našeho prokurátora Josefa Urválka z vykonstruovaných procesů z padesátých let, tady v naší zemi však Urválek byl hlasnou troubou režimu a daleko většího totalitního zla a neměl takovou moc jako americký senátor) a "inkviziční" procesy a tzv. Black List. Atmosféra strachu, neklidu a nejistoty a možného nařčení, aneb kdo je proti nám musí být nutně komunista, či jejich zastánce, neřkuli, že vaše rozvedená žena v mládí (dávno před vaší svatbou) chodila na setkání komunistů......, nebo rozhodnutí socialisticky smýšlící autora dedikovat vám svou knihu, popřípadě jen samotná četba může být závadná. David Straithairn je vynikající - nezbývá než dodat: Good night, and good luck.

• 19.6.2007  15:17

Tento film je klenot, ponechme stranou dějovou linku, která je daná již od začátku po příjezdu na Hanův ostrov,a herecké výkony, ale myslím si, že každý kdo kdy dělal nějaké bojové umění uzná pohybové mistrovství a preciznost bojových scén malého draka Bruce Lee, naprosto skvělé jsou hromadné boje.

• 3.6.2009  18:39

Skvěle vybarvené pohledy,hra stínů a světla a celá řada záběrů jako by byla samotným Vermeerovým obrazem, či možnými obrazy. Tchýně jako by vypadla z Van Eyeckových portrétů.

• 5.11.2007  15:32
    Equilibrium (2002)

Klerik přesahující ponuré a tíživé břímě totalitní společnosti?, začátek byl velmi slibný, (kombinace George Orwella a jeho 1984, či Konce civilizace Aldouse Huxleyho) ale pak se vše rozplynulo v mlhovině všemocného hrdiny, který se vypořádá s jakýmkoli počtem protivníků

• 16.4.2009  22:36
    Evžen Oněgin (divadelní záznam) (2009)

Geniální představení. Tomáš Daslík (Oněgin) a Tereza Vilišová (Taťjana) jsou skvělí. Klasická kostýmní hra a zároveń s moderními prvky, poprvé jsem viděl v rámci divadelního festivalu Ostravar. Bezruči jsou rok od roku lepší, ikdyž jsem už slyšel hlasy, že odchodem několika předních herců (např. R.Krajča) už to není to pravé divadlo a žije jen ze svého dřívějšího odlesku. S tím každopádně nesouhlasím a některá představení jsou skvělá a Oněgin patří mezi nej co jsem kdy viděl u Bezručů. Možná by teatrologové a páni kritici měli více cestovat po naší zemi a potom by Norbert Lichý dostal četná ocenění (včetně Thálie) mnohem dříve........ Je něco shnilého ve městě pražském :) První komentář 16. dubna 2009 Dodatek: Každé hodnocení je subjektivní a já mám pro Oněgina slabost. Ono se vždy lépe vzpomíná na něco, co máte ještě čerstvě v paměti a kdybych zalovil v předešlých představeních tak bych určitě našel několik bezručovských her, které obsahem přesahují Oněgina, nicméně toto zpracování mě velmi oslovilo. Noc bláznů je výborná hra, Lakomce jsem ještě neviděl a Don Juan je na můj vkus vulgární a nedotažená hra.

• 31.8.2010  20:35

Tento film má skvělý potenciál, který nebyl vůbec využit. Samotný příběh filmu je velmi tuctový. Myslím si, že pro Jasona Stathama je to konečně film, který ho vytáhl z upadajících snímků, ve kterých se objevil v poslední době. Velmi mě potěšilo filmové obsazení legendy utimátních zápasů Randyho Coultureho, na druhé straně se filmem mihla další zápasnická hvězda Antonio Nogueira v roli tělesného strážce bez nároku na nějakou další akci.

<< předchozí 1 2 3 4 5