Tár (2022)

S úžasom sa dá sledovať osobnostný rozklad hlavnej postavy dirigentky Lýdie Tár v dokonalom stvárnení Cate Blanchett. Nemôžem sa však ubrániť dojmu, že stopáž je predsa len trochu prepálená.

Himmel ohne Sterne (1955)

Príbeh sa odohráva v začiatkoch rozdeleného Nemecka a zobrazuje postavy z oboch strán hranice. V popredí je romantický príbeh dvoch ľudí, ale páčila sa mi komplexnosť spracovania, takže si prídu na svoje aj milovníci iných žánrov. Dobová kritika si všimla mladučkého Horsta Buchholza vo vedľajšej úlohe. Štvrtá recenzia.

L'affaire des poisons (1955)

Okrajovo sme sa mohli zoznámiť s travičskou aférou aj v iných filmoch (Angelika...), ale až tu sa tvorcovia kompletne pustili do tejto témy. Zaujímavý príbeh z dvora Ľudovíta XIV. je poctivou historickou drámou s účasťou vtedajších hereckých hviezd. Štvrté hodnotenie a druhá recenzia.

You and Me (1938)

Sympatická dvojica hlavných predstaviteľov si to užíva, dokonca sa dá povedať, že všetci herci prispeli k pohodovému dojmu z filmu. Film bez výraznej zápornej postavy plynie na hrane sociálnej drámy začlenenia bývalých väzňov do spoločnosti a odľahčenou komédiou.

It Happened in Paris (1935)

Šablónovitá romantika v danej dobe populárna, dnes už trochu vyprchaná. Navzdory krátkej minutáži je dej preplnený motívmi. Siedme hodnotenie a druhá recenzia.

Černé na bílém koni (2022)

"Tarantinovsky" ladená gangsterská komédia na slovenský spôsob zaujme niektorými vtipnými okamihmi a slušným tempom.

Žena bez tváře (1947)

Pokus o švédsky noir sa vydaril, film má kvalitné spracovanie, tajomnú atmosféru a živočíšnych hercov, ktorí zvládali svoje postavy na výbornú. Na scenári pracoval Ingmar Bergman, až mi bolo ľúto, že sa neskôr nevenoval tomuto žánru. Piata recenzia.

Hanna v lepší společnosti (1940)

Táto komédia s ľahkým sociálnym akcentom je príjemnou ukážkou švédskej kinematografie. Dobová kritika mala síce problém s plochým zobrazením "bohatšej" spoločnosti, ale výkon Rut Holm v úlohe slúžky dokázal túto skutočnosť negovať. Tretie hodnotenie a prvá recenzia.

La Commune (1914)

Film ešte v plienkach, obrazové výrazové zložky sú len akýmsi doplnkom k textu, ktorý je najdôležitejší a posúva dej dopredu. Šieste hodnotenie a prvá recenzia.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Opäť kniha, opäť motorová pila, opäť odvážny prístup v zobrazovaní krvavých efektov. Chata sa vymenila za starú bytovku na zbúranie, kde žije matka s tromi deťmi a tak je všetko pripravené na šialenú jazdu. Je šialená, hektolitre krvi tečú potokom a kusy ľudských tiel sú porozhadzované všade... Najnovší Evil Dead je veru zábavná jazda a vôbec nie samoúčelná.