Crainquebille (1922)

Feyderova kombinácia sociálnej drámy a fantázie, ktorá je mnohokrát prezentovaná ľahkou iróniou, je napodiv kompatibilná a funguje dokonale. Podobné filmové klenoty len potvrdzujú fakt, že talentovaní tvorcovia dokázali aj na úsvite kinematografie natočiť výborné filmy. 4+

Generál della Rovere (1959)

Príbeh má dve roviny. Tou prvou sú eskapády bezvýznamného podvodníka, ktorý sa pretĺka životom ako sa dá. V tomto aspekte vyniká nadsázka a smutný humor Vittoria De Sicu, ktorý bol ako zrodený pre túto postavu. Druhou rovinou je nemecký podfuk, ktorým sa snažia infiltrovať špióna do väznice a tu sa okamžite objavuje cit pre dramatično tohto skvelého herca a režiséra. Film je skutočne postavený na De Sicovi a patrí mu plným právom. Film bežal v kinách v roku 1960, potom od roku 1977 v obnovenej premiére.

Žena, která všechno ví (1957)

Inteligentné dialógy, ktoré dokážu pobaviť, odkrývajú večný súboj pohlaví. Zábavná komédia, zľahka romantická, je predovšetkým koncertom legendárnej hereckej dvojice.

Rajský plyn (1970) (TV film)

Kombinácia hudby a bláznivej grotesky, ku ktorej malo bratislavské televízne štúdio koncom 60-tych rokov veľmi blízko. Druhý komentár.

Vojna a mír (1956)

Veľkolepá produkcia na aké sme zvyknutí z historických filmov z 50-tych rokov. Hrdinovia tohto sfilmovaného Tolstého eposu nemajú síce toľko priestoru ako Bondarčukove štvordielne dielo, to podstatné však zahŕňa. Herecké obsadenie je nanajvýš lukratívne.

Pouic Pouic (1963)

Už vo svojom štvrtom filme režisér Jean Girault pochopil, čo pre francúzsku komédiu znamená večne nedocenený komik Louis de Funès a obsadil ho do hlavnej úlohy. Ten sa mu odvďačil typickým neurotickým prejavom, ktorý sa zafixoval do sŕdc divákov. Pouic Pouic je menej známy film aj v našich končinách a je to na škodu, lebo sa jedná o slušnú bláznivú komédiu plnú zvratov a prekvapení. Snímok som videl s dabingom Krampola a bol som príjemne prekvapený.

Nebožtíci (1964)

Rok 1964 bol pre Louis de Funèsa kľúčovým (Žandár a Fantomas), ale tento film bol veľký omyl. Navzdory lukratívnemu obsadeniu herci nemali čo hrať, samotný príbeh je kŕčovitý a nudný.

24 hodin do smrti (1949)

Veľmi svižne natočený noir s málo známym obsadením. Dej síce rýchlo odsýpa, bohužiaľ v mnohých prípadoch rýchlosť dáva na frak logike.

Putovala jsem se Zombií (1943)

Je exidentné, že režisér Jacques Tourneur dokáže vo svojich mysterióznych filmoch navodiť úžasnú atmosféru. Potemnelý vizuál, tieňohra hrajú prím aj v tomto príbehu. Horšie je to so samotným príbehom, ktorý je až príliš jednoduchý.

Valan (2019)

Maďari sa inšpirovali temnými severskými kriminálkami a pokúsili sa natočiť atmosferickú drámu o stratených dievčatách. Treba povedať, že sa im to podarilo, príbeh je dobre natočený, škoda len, že rozuzlenie divák tuší už od polovice filmu a nemýli sa.