• Krátkometrážní

Já, padouch 3 (2017)

Tak a z rozprávky pre deti sa stáva taka pubertiacka bavka. Celkovo viac-menej to isté, čo predošlé diely, no poňaté trošku slabšie. Mimoňácky humor znova zachraňoval.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Kto ma pozná, vie, že presne takéto prehnane VFXové filmy nie sú vôbec podľa môjho gusta. Pridajme k tomu fakt, že som nevidel jednotku a je jasné, s akými očakávaniami som šiel do kina. A s radosťou priznám - mýlil som sa. A bavil som sa. Nakoniec to bolo detské sci-fi pre dospelých. Nebyť toho celkom častého záchodového humoru, bolo by to možno za plný počet.

3 Idiots (2009)

Môj prvý indický film a hneď takýto odpal. Mala to byť komédia plná trápnych vtípkov a hlúpych skečov, tuctový príbeh a amatérske výstupy hercov. Humor bol teda podľa predpokladov, no zvyšok predčil všetky moje očakávania. Komplikovaný príbeh plný zvratov, drámy, melanchólie a romantiky. A hoci študujem IT, mal som k všetkým tým idiotom celkom blízko. Nakoniec už len toľko, že to mohli skresať o nejakých tých dvadsať minút, o zvláštne psycho LSD tanečné sny a mohli by spraviť pokračovanie.

Mulholland Drive (2001)

Bol som varovaný, že to bude komplikované. Že to bude ťažké a nebude to dávať zmysel. Ale ono to ten zmysel dáva. Niektoré scény boli síce príbehovo troška mimo, ale celkovo to bol úžasný zážitok. Inak neviem, čo by som filmu vytkol. Jedine to, že nemá pokračovanie.

Trainspotting (1996)

Kolotoč pocitov. Že ja sa nikdy nepoučím, vidím v žánroch komédiu a hneď čakám vtip za vtipom. A namiesto toho som dostal geniálnu drámu podporenú tým správnym humorom na tých správnych miestach. Plus tá hudba, to je niečo neskutočné.

Ducháček to zařídí (1938)

Takto parádne som sa už dlho nezabavil. Ten strih bol trošičku slabší, ale inak vynikajúce dielo. A jeden dobrý vtip za druhým.

Rick a Morty (2013) (seriál)

Improvizačný humor, násilie, ťažké témy a paródia na modernú spoločnosť. K tom svojská animácia, zábavný soundtrack, 6 vtipov za minútu... Geniálny a vždy geniálne pod parou Rick, mladý bojazlivý Morty a jeho totálne nudná rodina... Mindfucky na každom rohu... TOP seriál... Asi si ho hneď znova pozriem...

Pokoj (2003)

To bol teda zážitok.... Počas celého "filmu", od úvodných tituliek až po tie záverečné, mi v hlave rezonovala jediná otázka - prečo tento film vôbec existuje? "Presvedčivé" herecké výkony, "geniálny" strih, "zachovaná" kontinuita, "kvalitný" a "vhodný" soundtrack... proste veľkolepé umelecké dielo. Bolo to veru umenie dopozerať. Takto by som to zhrnul... teraz, ak sa nenahneváte, idem sa ´dať liečiť z celoživotnej traumy.. Post mortem: Nebolo to až také zlé. Nakoniec som sa pri tom dokonca bavil.

Moonlight (2016)

OPITÝ NÁZOR: To musel byť biedny rok, keď toto vyhralo oskara... Možno to bolo alkoholom, ale keď na ten večer spomínam, je mi celkom zle. Kameramanovi sa nonstop triasli ruky, hudba bola viac-menej od veci a scenár dával zmysel jedine, ak ste film pozerali odzadu.. Každopádne zaujímavá podívaná a Michal P. nevie piť. TRIEZVY NÁZOR: Do kina som šiel nabrúsený, pripravený na hľadanie každého maličkého nedostatku, ako na každého oskarového víťaza. A to bola moja najväčšia chyba. Sledoval som maličkosti a pri tom som prehliadal podstatné chyby - plytkosť príbehu, celková nuda a chýbajúca pointa či správa. Odfláknutá práca kameramana bola vážne iba čerešnička na torte. V konečnom dôsledku to nebol až taký hnusný film (na rozdiel od toho Trenčianskeho Hradného / Zradného). Je to však film na festivaly a odovzdávania cien, nie pre bežného televízneho či kinového diváka. V jednom ale so svojim opitým ja súhlasím - bol to zaujímavý zážitok, ktorý si rozhodne neplánujem zopakovať.

Drive (2011)

Definícia úžasného filmu! Priviedol ma k nemu Kavinsky so svojou skladbou Nightcall, ktorá celkom vyčnieva spomedzi už tak geniálneho soundtracku. Pomalá atmosféra filmu prerušovaná na tých najlepších miestach akciou a brutalitou. Ďalšie plus za herecké výkony, kameru a fajnový dabing.