• Rodinný

Monstra vs. Vetřelci (2009)

Nemůžu porovnávat kvalitu 3D provedení s ostatními filmy, protože jde o mojí úplně první návštěvu 3D kina, takže co se týče efeektu, přišlo mi to jednoduše skvělé (i když nějaké rezervy ve zpracování by se našly). Monstra ale nebodují jen technologií, ale i nápadem. Příběh je prostinký, ale nadupaný a prošpikovaný odkazy, hláškami, parodiemi, vtipy a je výborně "akční", jak jen to můžete o animáku pro děti říct. Blízká setkáni třetího druhu (podle mě nejvtipnější moment filmu), E.T., Goddzila, Moucha, Den nezávistlosti a mohli bychom parodované nebo vtipně citované filmy vypisovat ještě hodně dlouho... Prostě film, který rozhodně pobaví.

Valkýra (2008)

Zajímavé téma, které bohužel s sebou nese už v námětu jednu velkou nevýhodu - tou je to, že je film natočený podle skutečné události a tudíž každý ví už s prvními obrázky, jak musí dopadnout. Tím nás scénáristé obrali o velkou dávku napětí a překvapení. Myslím si ale, že i přesto se dalo vytěžit z tématu ještě víc napětí a tíživé skličující atmosféry a vytáhnout tak film ještě výš. Takhle jde o pěknou rekonstrukci historických událostí, s velmi dobrým (a dobře hrajícím) obsazením, díky kterému nakonec dávám velmi slabé 4*.

Za mořem (2004)

Film, který zůstává někde v půlce cesty mei životopisným filmem a muzikálem, ale životopisná část bohužel není tak dobrá, jako třeba Walk the Line nebo Ray, muzikálová je hodně potlačená a dohromady to působí dost roztříštěným dojmem. Skvělé herecké výkony (samozřejmě v čele s Kevinem Spaceym, který sice na těch nějakých 25-30 let nevypadá ani náhodou, ale hraje prostě dobře a pohodově) ani krásná (nejen) swingová hudba flim jako celek do nadprůměru prostě vyšvihnout nedokázaly.

Haibane renmei (2002) (seriál)

Seriál, který mě po několik večerů spolehlivě uspával - což v podstatě není myšleno jako výtka. Jde o zajímavé dílko, které si přívlastek "fantasy" získá vlastně jen tím, že se v něm vyskytují andělé. Příběh vlastně fantasy vůbec není, vypráví nám hlavně o tom, jak tito andělé žijí, ukazuje nám krásné obrázky z jejich světa a filozofuje o smyslu života. Obrázky jsou to opravdu krásné a hezky se na ně dívá, nikdy jsem neviděla lyričtěji působící dílko. Nicméně právě proto, že je tu všechno tak poklydné a lyrické a v podstatě se po celých 13 dílů nic "pořádného" neděje (výjimkou je snad jen díl se studní), jde o dokonalou ukolébavku a přeci jen celé poetice a smyslu obsahu jsem úplně na chuť nepřišla. Asi by neškodilo z mého pohledu u některých věcí alespoň naznačit, co měly znamenat a nenechávat úplně všechno na divákově fantazii...

Star Trek (2009)

Na jednu stranu je nový Star Trek parádním znovuvzkříšením (pokolikáté už?) pradávné série a perfektním nakročením k dalším dílům. Scénáristé na to šli chytře - SPOILEROIDNÍ VĚTA - vytvořením nové časové linie se odprostili od staré Kirkovo posádky Enterprise a získali tím neomezenou volnost při vymýšlení scénářů pro příští filmy. Zarytým fanouškům připravili spoustu narážek na to staré známé a třeba mně umožnili poprvé v životě vidět starou Enterprise na velkém plátně a téměř zamáčknout slzu při poslechu těch několika známých tónů a pohledu na starého Spocka. Perfektní práce byla odvedena i v castingu - se staronovou posádkou musí být spokojený snad každý, od Spocka, přes Kirka (fakt sexy :)) po McCoye (podle mě naprosto geniální volba Karla Urbana). To všechno je zabaleno v patřičně bombastickém hávu, velkolepé výpravě a krásných tricích. Na druhou stanu ale mi některé drobnosti přišly... jak to jen říct... dětinské? Možná spíš zbytečné a trochu nepatřičné. Myslím tím rádoby-komediální vsuvky á la Jar Jar Binks, aby film zabral i na mladší generaci (mimozemský pomocník Scottyho, Chekovův přízvuk apod.). Stejně tak hudba, kterou jsem slyšela už před návštěvou kina, bohužel nefunguje moc sama o sobě, ani ve filmu. Škoda, že už mezi námi není Jerry Goldsmith, protože nový ST by si zasloužil něco lepšího, než přehnaně monumentální fanfáry. Jinak spokojenost a budu se těšit na další dobrodružství kapitána Jamese T. Kirka.

Medvídek (2007)

Problém s tímhle filmu u mě rozhodně není v tom, že jsem skoro o generaci mladší než jeho představitelé. Problém je v tom, že jsem nebyla schopná s jedinou postavou sympatizovat, nenašla jsem v příběhové linii žádný hlubší smysl ani nějaký silnějsí motiv a celé to působilo velmi rozklíženým dojmem. Párkrát jsem se pousmála, několikrát jsem si řekla, že Ivan Trojan je opravdu dobrý herec a že Jirka Macháček ještě nikdy nepůsobil tak příjemně civilně a pobavila se u scény rozhovoru mezi Jiřím Menzelem a Věrou Křesadlovou, ale to je asi tak všechno... 50%.

Fast Food Nation (2006)

První polovina filmu je skvělá, nápaditá, svižná, jenže pak přijde polovina druhá a je tu problém. Tenhle film není ani dokument, jenže si na dokument tak trochu hraje. Jenže na celovečerní film mu tak trochu chybí nějaký příběh a na dokument zase opravdovost. Výsledkem je podivná směsice tří příběhů, která je tak nějak poskládaná dohromady, ale vlastně nevede odnikud nikam, ale občas docela příjemně šokuje a poodhaluje, co všechno se vlastně schovává za tím (a v tom), když si koupíte ten krásně vonící hamburger z fast foodu a náhodou ho i sníte...

Kouzelný most (2008) (studentský film)

Opravdu velmi profesionální práce, za kterou by se nemusel stydět žádný zkušený filmař a hlavně dílko, které stojí na skvělém nápadu. Kéž by každý studentský film vypadal alespoň z poloviny takhle dobře.

Milk (2008)

Průměrně natočený životopisný film s pěknou dobovou stylizací a velmi černobíle napsanými postavami. Nicméně výborní herci v čele s Seanem Pennem vytahují Milk do nadprůměru a vůbec celý film mě zase o kousek víc přesvědčil o tom, že USA je jedna z těch nejpuritánštějších a nejkonzervativnějších zemí vyspělého světa.

A Christmas Carol (1910)

Na svou dobu nejen po technické stránce dost propracovaný film. Většina byť sebekratších dílek z počátku minulého století po chvíli začne nudit, Vánoční koleda ale ne. Dickensův příběh je totiž dobrý a autoři si dali opravdu práci s tím, využít tehdejší potenciál filmů na 100%. Ke shlédnutí zde http://www.youtube.com/watch?v=SKJoy2SJLhQ&feature=related