Slzy slunce (2003)

Prvoplánové násilí, prvoplánová slitování. "Pusťte mě dovnitř! Jsem Američanka!!" "Všechny tě milujeme, všechny..." "Já vás taky miluju." HUDBA: Hans Zimmer, Lisa Gerrard - ani ti to nezachrání, hudba je vyloženě průměrná,. Lisa užívá jen "crying" polohu hlasu. Děs.. bohužel...

Smrt panen (1999)

Podivný snímek nás nenechá na pochybách o tom, jak velká a originální osobnost za ním stojí. Opravdu velmi zvláštní příběh pěti dívek zavřených v jednom domě despotickou matkou. Jemný režisérský styl dokáže zobrazit drobné nuance v chování postav, vyzývavé a přesto bojácné pohledy, lásku skrytou v nepochopení, chtíč maskovaný letargií... Obrazy dívek fungují jako skutečné obrazy, stylizace nezná mezí... atmosférický film, který zůstane v paměti a nechá v ní otisk. HUDBA: Air - soundtrack znám už několik let a mám ho naposlouchaný jako máloco, proto bylo velmi zajímavé poslouchat, jak je hudba využita ve filmu. A musím říct, že by mohla být využita lépe, Sofie jí mohla dát více prostoru a nechat ji vyniknout, zesílit... ale je docela dobře možné, že by tím snímek nějak utrpěl ve své naléhavosti, znepokojivosti... Jednoznačně krásná hudba, miluju to.

Speed Racer (2008)

Oči se nemohly nabažit, mozek odmítal uvěřit, ale nakonec jsem podlehl. Něco tak krásného jsem dlouho neviděl, tak propracovaného do nejmenších detailů, do všech plánů a každé jiskérky... Výborný byl i výběr herců, Emile i Christina byli prostě senzační! Zaujaly i šablonovitě pojaté scény prolínající se přes sebe (komentátoři apod.). Prostě film plný inovací, novinek.... avšak - pouze vizuální zážitek. HUDBA: Michael Giacchino - Film jde plnou parou vpřed, hudba stagnuje. Tak supermoderní a "neklasické" prostředí a my slyšíme hlavně orchestrální hudbu? To jde trochu mimo mé chápání...

Srdce v Atlantidě (2001)

HUDBA: Mychael Danna - jedna z horších filmových hudeb, hrozně nudná a nicneříkající. Ovšem to podobné se dá říct o filmu samotném - vztah starého muže a chlapce je nastíněn příliš nepřesvědčive a rychle, vadil mi také překlad záporáků jako nízcí muži, daleko lepší je překlad v knize - ničemní muži. Jedním z plusů byli rozhodně dětští herci, ti byli vybraní vskutku skvěle. Z filmu se úplně vytratila nadpřirozená atmosféra tolik obdivovaná v Kingově předloze. Rovněž konec byl pokažený, úplně vypadla paralela s Temnou věží a bořitely... ach, chudák King, kdo nezná jeho knížky, musí si myslet, že je úplně blbej

Stalker (1979)

Vzhledem k okolnostem, ze kterých jsem na film koukal, na sebe ještě mohu být pyšný, že jsem usínal pouze na krátké okamžiky (které ovšem nijak nevadily, děj, ba ani záběr, se většinou vůbec neposunuly). Ovšem ta podívaná to byla vskutku fantastická a neopakovatelná - podvodní zarezlé předměty, vše pokryté mechy, dým a šeď spojená se zelenou a vodou... kouzelné. A na konci jsme všichni spontánně vyprskli smíchy :-) (holčička s telekinetickými schopnostmi). Zážitek, na jaký se nezapomíná, se vším všudy. HUDBA: Eduard Artemyev - byla taková industriální, ne? Líbila se mi a zajímavě se prolínala se sny, které jsem po dobu filmu stihl mít.

Stalo se (2008)

Tenhle film mohl dopadnout skvěle, ale stal se vcelku hrozným. Shyamalanův styl (kterej mám tolik rád) sice rozpoznám, ale musim se hodně snažit. Sakra co to vybral za herce? Nebo spíš jak je trapně vedl? A co ten scénář? On už psát buď neumí, nebo žije úplně v jinym světě... Tohle totiž byla hodně zajímavá látka a třeba prvních několik minut (park a padání) byla jednoznačně na pět hvězd - stejně jako scény s babičkou v domě (panenka) - Shyamalan tedy umí, ale neumí už nějak najít míru snesitelnosti, protože ty tupé výrazy herců a trapné chování postav je donebevolající. HUDBA: James Newton Howard - tak to se mi líbilo, padlo sice něco o recyklování, ale mě se to líbilo... tajemné, netradiční nástroje...

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Nebýt skvělých efektů, triků. kostýmů a masek byla by to hrozná nuda....trapnější scénáře jsou snad jen u telenovel...HUDBA: John Williams - plně zapadá do průměru, dobréí jsou jen staré motivy.

Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Čekal jsem teda mnohem víc, leč slíbená zábava ve stylu Monty Pythons se nekonala.... Potencionálně vtipné scény byly odsunuty do pozadí trapného a zdlouhavého popisování stavů po několika typech drog. Protože mám rád Johnnyho Deppa a Terryho Gilliama, dávám za dvě hvězdy....vizuálně ovšem hodně dobrý, nápady taky, ale bohužel hrozná nuda. škoda

Strýček Búnmí (2010)

Nevím, co si o tom mám myslet. Možná to je jeden z filmů, který ve mně musí nějak dozrát, abych ho náležitě docenil. Což se možná děje... On má Strýček totiž docela dost zvláštní snovou atmosféru, která je v určitých momentech hodně jímavá (třeba sekvence s princeznou, i když jinak netuším, proč byla součástí filmu). Fajn je i celé ladění snímku do jakéhosi magického realismu, který vychází z tradic a náboženství Thajska - kloubí se tu budhismus a hinduismus (asi). Co se mi nelíbilo byli příliš okatě hrající protagonisté, a to, že velká část filmu byla jedna velká uspávací nuda. Hudba: ve filmu se vyskytují spíš všelijaký ruchy a dunění, což je v určitých momentech až rušivé a znepokojivé.

Sugar Rush (2005) (seriál)

Mám za sebou první sérii a jsem nadšený. Britové tenhle typ seriálů umí (jak dokazují např. Skins). Emocionálně různorodé situace skvěle doplňuje výtečně vybraná hudba (Portishead, Emiliana Torrini, Nouvelle Vague, Moloko nebo Frou Frou). Potěšilo rovněž zasazení příběhu do Brightonu - rád díky seriálům poznávám různá města. Druhá série je o něco slabší (3,5*) - je natočená daleko více podle šablony a některé zvraty jsou i na fikci až příliš neuvěřitelné. Hudební podkres také není zdaleka tak zajímavý jako u první řady.