Cesta do fantazie (2001)

Tak tímhle filmem jsem se dočista zamiloval do Miyazakiho. Slovy Mattyho, to je prostě BOŽÍ!! Prostě filmová extáze, nádherná animace, skvělý vtípky (křečík a ptáček). HUDBA: Joe Hisaishi - jako vždy skvěle doplňující.

Howlův kráčející hrad (2004)

Opět nezklamal, opět nádhera... vrchol imaginace, přívětivého humoru, silného příběhu.. jak jsme u Miyazakiho zvyklí. "To je ale pěkný ohýnek!" :-) HUDBA: Joe Hisaishi - standart.

Kalendárium (1993) (pořad)

Za kultovní Saskii Burešovou, která nestárne !! (Protože je z Marsu)

Karamazovi (2008)

Při sledování filmu jsem nejednou přemýšlel nad tím, viděl-li jsem někdy lepší český snímek. Došel jsem k názoru, že za posledních pět let nikoliv. Líbilo se mi jednoduše všechno, tohle je konečně film, který má evropské, ne-li světové ambice. A napomáhá tomu hlavně divadelní zpracování tématu, které Češi umí. Spojení a prolínání několika příběhů a rovin bylo velmi podmanivé a nenechalo mě v klidu... Takhle naladěn jsem z kina dlouho nevyšel. Zajímovostí je, že se film tváří jako natáčený v polské Nové Huti, točilo se však v železárnách v Hrádku u Rokycan. HUDBA: Jan A.P. Kaczmarek - zaujala mne hned na začátku. Zde je jasně vidět, že Česko prostě nemá kvalitní skladatele filmové hudby, alespoň v orchestrální rovině. Kaczmarek to zvládl bravurně, a bude-li soundtrack, neváhám.

Můj soused Totoro (1988)

Nádhera, prostě nádhera. To-to-ro To-tó-ro :-) Tak pozitivní film se hledá dlouho, a dlouho se na něj nezapomíná... HUDBA: Joe Hisaishi.

Koyaanisqatsi (1982)

Začínáme zlehka pohledy na krajinu, trochu nudné, podbarvené uspávající hudbou... Pak se však dostaví "paneláková" pasáž, která je doslova strhující. A pak nastane hemžení - odtrhnutí od obrazovky nemožné, mozek zapnutý na plné obrátky, uši zahlceny hudební smyčkou. Náhle konec, raketa, zmar.... Záběr na večerní / ranní / noční město byl naprosto uchvacující a při "hemžení" jsem stěží potlačoval hysterický smích. HUDBA: Philip Glass - geniální, jedinečná, nezapomenutelná, neopakovatelná (nebo naopak opakovatelná? )

Tahle země není pro starý (2007)

Syrový krutý snímek, který se s divákem nijak nemaže. Nehledí na jeho požadavky, jistoty, touhy... velmi netradiční film, nekonformní a přesto oscarově oceněný. Jde hlavně o vizuál, kameru, obrazy, pocity... HUDBA: Carter Burwell - dělat hudbu, tak aby ve filmu nebyla slyšet muselo být velice náročné. Hudební podbarvení se omezuje na dunivé zvukové plochy či monotónní táhlé zvuky napodobující atmosféru přírody, doplňující rány z pistole apod. - velmi rafinované a funkční.

Miroirs d'été (2007)

Velmi citlivě pojednaný snímek o "problému" sexuální orientace. Julien si je nesvůj v přítomnosti mladých párů a odmítne i nabídku pohledné dívky. Nechápe, co se děje, mrzí ho to. Ale je tu jeho strýc, který mu pomůže vyrovnat se se svým osudem.

Údolí včel (1967)

Tak realistický film jsem skutečně nečekal: hned na začátku se ocitneme v sídle řádu Německých rytířů - a skutečně jsme v Malborku! Nevídané... Vše je precizní a atmosféra 13. století je promyšlena do nejmenších detailů - dokonce i výzdoba kostela je plně poplatná době, místo oltáře vidíme kopii reliéfu ze svatojiřského kláštera - jedno ze stěžejních děl 13. stol. u nás. Však také odborným poradcem byl Václav Mencl, ikona české castelologie a medievistiky. Na kostýmy dohlížel Theodor Pištěk, pod HUDBOU je podepsán Zdeněk Liška.... skutečně filmový svátek a na oči Petra Čepka se nedá zapomenout.