Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Skvělá podívaná, jak jsme u del Tora zvyklí. Oproti předchozímu Hellboyovi je zde více vtipných scén, lepší souboje, propracovanější bytosti. Právě imaginace a výtečná grafika dělá z tohoto počinu něco více, než jen tupý přepis komiksu. Hlavně Trolí trh je skvělý a velmi nápaditý ("Hezký miminko" "Já nejsem miminko, ale nádor"). Také anděl stojí za to, a lehce připomene Růžového z Faunova labyrintu. HUDBA: Danny Elfman - nic nového pod sluncem, žádné překvapení se nekoná. Klasika se vším všudy... sem cesta nevede...

Karamazovi (2008)

Při sledování filmu jsem nejednou přemýšlel nad tím, viděl-li jsem někdy lepší český snímek. Došel jsem k názoru, že za posledních pět let nikoliv. Líbilo se mi jednoduše všechno, tohle je konečně film, který má evropské, ne-li světové ambice. A napomáhá tomu hlavně divadelní zpracování tématu, které Češi umí. Spojení a prolínání několika příběhů a rovin bylo velmi podmanivé a nenechalo mě v klidu... Takhle naladěn jsem z kina dlouho nevyšel. Zajímovostí je, že se film tváří jako natáčený v polské Nové Huti, točilo se však v železárnách v Hrádku u Rokycan. HUDBA: Jan A.P. Kaczmarek - zaujala mne hned na začátku. Zde je jasně vidět, že Česko prostě nemá kvalitní skladatele filmové hudby, alespoň v orchestrální rovině. Kaczmarek to zvládl bravurně, a bude-li soundtrack, neváhám.

Kněžna Libuše (2008)

Film určený pro enviromentální jedince (nebo komunity), kteří touží žít v souznění s přírodou a rádi používají magii. Protagonisté filmu pobíhají po smrkových monokulturách (ano, prastaré slovanské lesy), za vrchol romantiky považují mazlení se s mlokem apod. Sama Libuše je velmi rozporuplnou osobností, plna sentimentu a nedostižného zasnění neváhá oslovit "pohledného" chasníka, aby ji pomiloval, i když se oddává orgiím s Přemyslem (který ovšem taky nevynechá jedinou příležitost někoho osouložit). Teta radši brzy kamsi mizí, zato Kazi je velmi emo a když nemůže vydržet ničení jejího milovaného lesa, uchýlí se do azylu. V baráčku zaplněném bylinkami ji spolu s živými i mrtvými zviřátky polomrtvou objeví Libuše, která ji odveze zpět na Vyšehrad (jen proto, aby zde smutná Kazi, která evidentně odmítá pozřít potravu, skonala u pohanské modly - totemu). Sympatická je Vlasta - militantní šišlající lesbička, která si dala za úkol strážit Libuši na každém kroku. Ovšem nebyl by to Přemysl, kdyby ji nesvedl a znenáhla opustil kvůli Libuši. Ta mezitím vládne z různých lesních palouků a pařezů spolu s tlupou hloupých starců (prý koncil), který je schopný jen hromadně svolával hesla jako "king king, we want the king" a máchat rukama. Wtf scén je nepočítaně a zábava je to nevídaná. (Praha - The treshold, zvolal znenadála se zjevující mužík s polenem)... Jo a herecké výkony mi, až na výjimky, přišly horší jak amatérské divadlo.HUDBA: Benedikt Brydem - docela výrazná orchestrální hudba skládaná podle šablony.

Krabat: Čarodějův učeň (2008) odpad!

Český divák se neubrání srovnání s klasikou od Zemana, která nad německou adaptací vítězí ve všech kategoriích. Krabat je neskutečně povrchní a nudný film - celá řada scén mi přišla jako předehra porna. Hudba: Annette Focks - Německu snad všichni schopní skladatelé odešli do USA. Hudba je velmi špatná, odpadový ekvivalent filmu.

Lovci draků (2008)

Tak tenhle film mě vyloženě rozčiloval tím, jak byl rozplizlý a ne a ne skončit. Člověk si myslí, že se dívá na finální scénu, však ejhle, film vesele pokračuje dalšími stupidními zvraty a dalšími otřepanými fórky nesympatických hrdinů. Když přičteme odpornou vizuální stránku (obří tělo, malý nožičky apod), nelze než hodnotit takto. Ale ztráta času to nebyla, aspoň vím, jak vypadá současné dno animovaného filmu. HUDBA: Klaus Badelt - no jak jinak, tedy něco otřesného.

Milionář z chatrče (2008)

Neuvěřitelně efektní film. Indie taková jaká je? Nebo jen pohledem západní civilizace, kterou se Indie snaží kopírovat (Who wants to be a millionaire?). Film působí jako dokument, jindy funguje perfektní stylizace po vzoru Bollywoodu. Oscarovému šílenství ale moc nerozumím, přijde mi to spíš jako taková póza (spíše jako ocenění ukázky indických poměrů apod.) HUDBA: A. R. Rahman - hudba byla ovšem výtečná, za což vděční hlavně indické kulturní tradici a jejím nosným a líbivým motivům. Ty jsou však zajímavě upraveny a dotvořeny.

Milk (2008)

Obrovské zklamání. Film, do kterého jsem vkládal nemalé naděje skončil jako nudná agitka. Příběh je samozřejmě silný a má co nabídnout, stejně tak scénář nedopadl nejhůř, ale bohužel jsem rozčarován z režie. Proč? Protože jsem se nudil, přál si konec, postavy mě absolutně neoslovily, homosexuálové byli zahráni snad moc přehnaně. Popravdě nechápu ty oscarové nominace - snad jen tu pro Penna. Celý ten film mi přišel hodně laciný, snažící se vyvolat porozumění, soucítění... Ale já jsem zůstal úplně chladným, a to mě zaráží. V tom filmu se vlastně vůbec nic neděje, ale lautr nic. Velká škoda. HUDBA: Danny Elfman - potvrdil, že skládat umí. Dětské hlásky snad mají navodit gay atmosféru? Aha. I tak za hudbu plus.

Mučedníci (2008)

Vrcholně nepříjemný zážitek. Musel jsem dělat pauzy a rozdýchávat to. Takový nápor však musím náležitě ocenit, navíc se mi líbila snaha o morálně-kulturní podtext, i když si nejsem tak uplně jistý, zda se záměr zdařil. Pochvalu zasouží krásné hlavní hrdinky... HUDBA: Alex Cortés, Willie Cortés - chvílema to znělo jako slušný post-rock. Líbilo.

Patologie (2008)

Já nad tím filmem musim pořád přemýšlet, a to už něco znamená. Proto lehce nadsadím, a dávám čtyři. Řekl bych, že tohle je lehce podceněný film, protože ta atmosféra tam prostě je. HUDBA: Johannes Kobilke, Robb Williamson - Lehce nadprůměrná, ale nic nového, nejlepší byly převzaté skladby (např. ta od Santaollaly či od koho)

Ponyo z útesu nad mořem (2008)

Jejda to byla ale roztomilá rybička! Já Miyazakiho prostě miluju... Podvodní svět byl dobrej, nahradí snad ten vzdušný v jeho filmech? HUDBA: Joe Hisaishi - No, jako dobrý, ale pořád hrozně stejný.. moc se neposouvá.