• Krátkometrážní

Break (2009)

Na tohle mě nalákal hlavně pěkný poster a vědomí, že je země původu Německo, což by mělo samo o sobě zaručit kvalitu co se gore týče, no a v podstatě jsem dostal to, co jsem si přál. Typický lesní hixploitation se vším všudy. Čtyři kamarádky vyrazí stanovat do lesů s vidinou zábavy, ale bavit se budou pouze dva vyšinutí vrazi na které narazí. Ti jsou ,,retardovaní" tak, jak se od podobných psychopatů očekává. Slečny bohužel nejsou žádné krasavice, ale je pozitivní, že ta nejprotivnější umře první. O ději a logice se nedá hovořit, opět je nedodržené zásadní pravidlo hororu "vždy se ujisti, že je nepřítel skutečně mrtvý", tady se nejen neujistí, ale ještě mu nechají dárek v podobě zbraně. Chtělo by to rychlejší rozběh, protože první polovina spíše nudila, jelikož je to jen chození po lese, ale aspoň příroda je pěkná. Krve a brutality se tvůrci, jak jsem očekával, nebáli, ale chtělo to více detailních záběrů na vraždy. Chvilkami se nedal přehlédnout amatérský (televizní) look, ale i tak se na to dalo dobře dívat.

B.T.K. (2008)

Další z řady ,,dokumentů" natočených podle skutečných sériových vrahů. Ty většinou nedopadávají dobře a B.T.K není vyjímkou. Připadalo mi, že ten kdo tomu vymyslel scénář měl trochu upito, absolutně to nedávalo smysl a některé scény byly špatné i na komedii. Nemuselo by to dopadnout úplně nejhůř, kdyby tam bylo více toho Bind - Torture - Kill, tři scénky opravdu nestačí. Na film jsem koukal s dabingem a to je také kámen úrazu, i když za to film nemůže, je to hrůzostrašně přeložené a v některých místech nedávají dialogy žádnou logiku. Jediné co to alespoň trochu táhne nahoru je Kane Hodder, ten se pro takovouhle roli narodil.

Cabin Fever: Patient Zero (2014)

Nechápu tak nízké hodnocení. Patient Zero je pro mě minimálně stejně kvalitní jako jednička od Eliho, né-li lepší. Ten pravý nářez začne po čtyřiceti minutách, kdy mladíci sestoupí do podzemní laboratoře, kde sice nakažení vědci vypadali jako ''zombie v Doom(u)'', ale to se dá odpustit, protože závěrečných 20 minut přineslo takovou dávku velice kvalitního gore, že nemáte čas sledovat menší chybičky. Co asi dlouho nevyženu z hlavy, je romantická předehra a za zmínku stojí i souboj ''woman vs woman''. Určitě by jsme se obešli bez té ''krimi scény'', kdy si hlavní hrdinové hrají na únosce.. Objasňující konec a zvrat v jednom také potěšil, navíc to zůstalo otevřené pro pokračování, ale toho už se nejspíš nedočkáme. Bohužel se znovu setkáte s nelogickým chováním postav, které bije do očí a hlavně kvůli tomu musím srazit jednu hvězdu, jinak je to téměř bezchybné.

Calibre (2018)

Naprostá pecka od Netflixu, kterou ocení především fanoušci Hixploitationu. Typický průběh, kdy si kamarádi z města vyrazí na ,,výlet'' daleko od civilizace a tam je terorizují místní burani. A právě v tomhle je Calibre tak skvěle originální. Nejsou to typičtí vidláci jaké byste čekali, ale obyčejný místní lid. No do chvíle než je něčím vyprovokujete. I když byla zápletka jasná hned od prvních minut, od té přelomové chvilky jsem měl sevřený žaludek až do samotného konce. Tak hutnou atmosféru a napětí jsem dlouho nezažil a s přibývajícími minutami se všechno stupňovalo, a to i potom co vyšla najevo pravda, takže za celých 101 minut není místo pro nudu. Nechápu zdejší kritiku na závěrečné vyvrcholení. Nejdřív všichni nadávají jak je všechno okoukané a když přijde takhle šokující finále, tak je problém zase v něčem jiném..!

Circle (2015)

Film na způsob ''The Human Race'', ovšem o trochu horší. Rozdíl je v tom, že se tohle odehrává v jakémsi uzavřeném prostoru a nemá to takovou atmosféru. Mrtvých je hodně, ale úmrtí jsou všechna stejná (zásah bleskem, bez gore) a i tady platí pravidlo, že přežije pouze jeden. Nechybí zastoupení všech věkových skupin, národností, povolání, zdravých i nemocných.. Když pochopili jak to vše funguje, a že mohou rozhodnout o tom, kdo přežije, došlo na klasické psychologické dohady, kdo si to zaslouží víc a podobně. Závěr byl také horší než ''The Human Race'' a tak jednu hvězdu srážím.

Corbin Nash (2018)

Po delší době jeden z mála hororů, kde nesdílím podobný názor s mými hororovými kolegy. Upíři obecně nepatří k mým hororovým favoritům, hlavně kvůli nedostatku kvalitně natočených filmů s nimi, ale Corbin Nash je konečně po dlouhé době světlá vyjímka. Má to téměř všechny atributy, které chci vidět v ,,B'' hororech, aby u mě měli úspěch. Tak především odvahu tvůrců, že se nebáli ,,sexuality a hrubé mluvy.'' Žijeme v době, kdy je podle mě naprosto směšné cokoliv ve filmech cenzurovat, obzvlášť v tak skvělém žánru jakým horor je, ale američané mají na tohle většinou opačný názor, bohužel. Další faktor, který v mém hodnocení hraje vždy důležitou roli, je vizuální stránka. Bude to nejspíš tím neonovým lookem, ale na mě to působí moc krásně. Co se postav týče.. hlavní hrdina je jednoduše drsňák, má to správně ujeté záporáky, takže co víc v tomhle ohledu chtít. No a v neposlední řadě musí mít správný horor spoustu krve, pravda, v tomhle směru byl vidět nedostatečný rozpočet, protože ta krev neměla tu správnou hustotu, ale tenhle nedostatek odpouštím, protože se s ní rozhodně nešetřilo a to já moc rád.

Crazy Lake (2016)

Když jsem tu viděl těch hrozivých 30%, byl jsem zklamaný, že po tak dlouhé době vyšel ,,teen slasher'' a je hodný odpadu. Já bych si ale s místní komunitou dovolil nesouhlasit. Je pravda že se nejedná o nic převratného, ale za těch pár peněz je to dostatečně kvalitní. Nízký budget se samozřejmě nejvíce podepsal na vraždách. Faktem však zůstává, že je Crazy Lake klasický ,,teen slasher,'' jakých bylo v minulosti nespočetně, proto bych očekával, že se bude držet kolem průměrového hodnocení. Pro začátek tu máme partu mladých, sympatických a hloupých lidí. Ty sledujeme celou první polovinu filmu, jak si bezstarostně užívají a do toho občas problikne scénka, kdy někdo zabije pro nás úplně neznámou postavu. Do řad hlavních představitelů se tvůrci rozhodli sáhnout až v druhém dějství a jak jinak, než porušením jednoho z mnoha hororových pravidel nutných k přežití, které zní..nemějte sex. Od té chvíle se bodycount začal navyšovat a naše favoritky na ,,Final Girl'' ubývat. Že to není nic originálního je vidět i v závěrečných deseti minutách při pokusu o zvrat, který je v každém druhém slasheru. Nicméně na jedno příjemné shlédnutí to je, a ty tři hvězdy tomu patří. PS: Boobies taky jsou :)

Curve (2015)

Z hororového hlediska tu moc věcí k nalezení není, ale jako survival thriller je to povedené. Z větší části se děj odehrává jen na jednom místě, ale i tak dokáže zaujmout. Názorná ukázka toho, že i největší sympaťák v sobě má i temnou stránku. Na sympatickou, vcelku neznámou herečku se dívalo pěkně. Příroda nebyla nejhorší, potěší hlavně povodeň a jako bonus nás několikrát doprovází pěkná hudba. Krev je v menším množství k vidění také, což je u thrillerů velké plus. Škoda okoukaného konce, kdy přijde očekávaná pomsta.

Černočerná tma (2000)

Do této doby jsem znal jen spin-offy Riddicka, aniž bych věděl, že existuje tohle a teď lituji, že to tak nezůstane i nadále. Kvůli poměrně dobrému hodnocení jsem čekal nějaký trhák, no opravdu tvrdě jsem se spálil. Doslova jsem ty nesmyslné, téměř dvě hodiny, protrpěl. Herci mi byli většinou nesympatičtí, ale největší problém, který s tím mám, je vizuální stránka filmu. Ten pro mě byl především v první polovině, díky roztřesené kameře a otravně depresivnímu filtru, nesledovatelný. Menší zlepšení nastalo po zatmění planety, kdy na scénu přišly vesmírné potvůrky, které na viditelně nízký rozpočet vypadaly dobře. Scénář nepřišel s ničím převratným, ale alespoň to nebylo klišé a dostali jsme velký bodycount, leč většinou mimo kameru. Vin je jednoznačně nejsilnější stránka, ale přesto jsem toho názoru, že se nejvíc proslavil rolí v F&F , nikoliv Riddickem.

Ďábel (2010)

Ukázkový případ jak málo stačí k natočení výborného hororu za málo peněz. Je až překvapující jak skvělou atmosféru to má, a jak je to chytlavé, když se většina děje odehrává v jednom malém výtahu. Nejspíš to bude tím jednoduchým, lehce mysteriózním scénářem, kdy si nemůžete být jistí, co že vlastně sledujete a co se bude dít dál. Pro bodycount tu máme pět lidí s různými charaktery a různými hříchy, takže svého favorita na ,,last man standing'' si určitě vyberete. Klaustrofobické scény ve výtahu, především při výpadku světla, dokázaly nejednou pořádně sevřít žaludek. Na jump scares ani gore se tu nehrálo, takže tyhle prvky jsou jen v lehčím provedení a z finálního rozuzlení byl cítit Shyamalan, protože takovéhle twisty umí snad jen on. Devil je tak jeden z mála hororů, který je plně funkční i bez lekaček a násilí a i když byla v roce 2010 dost velká konkurence, tak top pětka mu rozhodně patří.