• Western

V pasti: Barcelona (2023) odpad!

Nemůžu tomu dát ani jednu hvězdu, protože to je prostě špatně udělané. Navíc se to snaží těžit ze staršího filmu V pasti, který byl dobrý. Musel jsem posouvat a stejně jsem litoval špatné volby na večer.

Navrátilka (2021)

Krásné a citlivé drama, jaké jsem u současného italského filmu nečekal. Úžasné je "herectví" dvou malých holčiček, u kterých každý moment věříte, že danou situaci právě prožívají. A nejlepší je, že nejde ani o nějaké nacvičené texty, protože v tomto filmu se mluví méně, než je zvykem. Ony hrají mimikou obličeje a těžko se chápe, jak to ty holky dávají.

Spící pes (2023) (seriál)

Je to dobré, ale nad čtvrtou hvězdou jsem váhal. Námět odpovídá kriminálkám, lepší i horší díly, překvapení na konec se konalo. Místy se úroveň zbytečně snižovala zpomalováním děje nebo postavami, které měly na čele napsáno NDR. Naopak světovost gradována vztahovou rozmanitostí, ať už buzíci z řad islámistů nebo lesby - bílá a černá. Mimo uměleckého hodnocení jeden osobní pocit: Detektivova dcera mě lezla na nervy vzhledem i mozkem. 70%.

Sviňa (2020)

Překvapuje mě nízké hodnocení. I když jde "jen" o jeden z filmových pohledů na případ vraždy novináře, tak na mě zpracování působilo dobře a působivě. Tři linie byly bez zbytečných průtahů a dokonce s thrillerovým nábojem. Běžný občan neví, co všechno se děje u nás, ale zároveň netuší, že kousek za Břeclaví už začíná jižní Itálie. A ještě se mi líbilo, jak napřímo se tvůrci opřeli i do slovenské církve.

Zakletá jeskyně (2022)

Není to žádný zázrak, ale důležité je, že to nenaštve. Lokace moc pěkné a souhlasím s tím, že český dabing u některých postav vyzněl dost toporně.

Transatlantic (2023) (seriál)

Výprava a zpracování je na úrovni. Časově je to moc roztažené, logika slabší, hloupost je zde vydávána za hrdinství, surrealismus ve třetí části byl debilní, a pokud by se takto opravdu chovali "umělci" na útěku, tak si nezasloužili žádnou pomoc. Vydržel jsem celé tři epizody.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Není to tak špatné, ale přemýšlím, proč tento díl byl ještě natočen. Je to uděláno docela v tom starém stylu, a to bude ta chyba, protože dnešní divák je zvyklý na jiný příjem potravy. Ačkoliv je film našlapaný akcí, a to v hojném počtu a vystřídá spoustu možností, tak všechno už tu bylo a je to jen opakování něčeho, co jsme už někdy a někde viděli. Takže pestré, ale lehce suché. Můj pocit je, že tam chyběl očekávaný náboj nebo elegance nebo nevím co.

Yellowstone - Nůž a žádné drobné (2023) (epizoda)

Pátá řada tohoto unikátního seriálu byla rozdělena na dvě části. Tato poslední epizoda první části řady byla jediná dívatelná, jinak přechozích sedm bylo utrpení. Vůbec jsem nepochopil, proč to takto celé shodili, když neměli nápad. Celou dobu se díváme jakoby na dokument o práci honáků, obrázky jsou moc pěkné, ale žádný děj. Jen lepení času. Dneska už není spoleh ani na práci značkových tvůrců. Navíc jsem se dočetl, že dokončení je v nedohlednu, protože Costner "nemá čas" a věnuje se svému vlastnímu projektu. Všem nakopat někam.

Vyproštění 2 (2023)

Oproti jedničce mě to zklamalo a budu muset prvnímu filmu přidat. Je jasné, že zde byla snaha vyšponovat akci na maximum, aby se Vyproštění stalo novou akční sérií. To se zdařilo a jde o slušný nářez. S přivřeným okem jsem ochoten akceptovat přehnané scény se zraněními, tak jak u Johna Wicka. Ale nepřenesu se psychicky přes dějové téma. Vysvobodit gruzínskou rodinu z vězení coby zakázka - to ano. Ale snaha o změnu myšlení gruzínského kluka, který akci stále sabotuje, to bylo za hranou. Tyler zbytečně riskuje svůj život a hlavně životy svých kolegů z týmu, protože doufá ve spratka, ve kterém jsou prostě otcovy geny a nikdo to nezmění. Setkání se svou bývalkou bylo také "osvěžující". Proboha, Tylere, drž se svého střelného nářadí a mozek nech doma.

Yellowstone - Season 4 (2021) (série)

Úvod série jako břitva, zbytek další snůška příběhů ze života kovbojů a jejich okolí. Ke konci to působilo mírně natahovaně.