Avatar (2009)

Extended verzia: Výborný výlet na planétu Pandora. Film som videl myslím prvý krát od premiéry v roku 2009 a síce už to vizuálne až tak neohúrilo, stále ide o revolučný experiment, pri ktorého pozeraní má človek pocit, že sa nachádza priamo na domovskej planéte obyvateľsta Na'vi. Vizuál a veľkoleposť je úchvatná a film je skoro až škoda pozerať doma na TV. Čo filmu schádza, je sympatickejší hlavný hrdina, rýchlejšie tempo v strede filmu a na pomery tejto filmovej udalosti aj viac zapametateľný soundtrack. Taktiež som sa pristihol, že ma tá mytológia absolútne nezaujímala a pri nadhadzovaní rôznych cudzích názvov počas filmu som mierne prevracal oči. Všetko ale Cameron vynahradí epickým finále s naozaj hrozivým záporákom Stephena Langa, ktorý je skutočne nezastaviteľný psychopat. Po 13 rokoch sa Cameron konečne dopracoval k dvojke, tak som zvedavý či zdvihne latku oproti prvému dielu.

Avatar: The Way of Water (2022)

Veľmi obstojné pokračovanie aj keď isté čaro prvého filmu už nenapodobí. Ľudských hercov je ešte menej ako v predošlom filme, takže už sa z toho fakt stáva animák, z ktorého diváka vytrháva hlavne ľudská postava Spidera, ktorú som mal docela rád. Škoda len, že hercove schopnosti sú miestami na úrovni hercov z Disney Channel. Film je krásne premyslený (bodaj by nie po 13 rokoch) a je v ňom veľmi veľa peknej symboliky a príbehových vyústení. Cameron dokonca miestami takmer až dojme a ocenil som, že záver bol relatívne komorný a akcia prehľadná. Nabudúce by to chcelo trošku skrátiť stopáž, priniesť zas nejaké ľudské postavy a upustiť od rodinných patálií, keďže slovo "family" bolo použité viackrát ako v Fast and Furious filmoch.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Podobné ako Amazing-Spiderman 2. Po tom antihajpe (či ako to nazvať) som proste čakal tak zlý film až som bol prekvapivo spokojný. Infantílne vtípky, na nervy lezúci Tony Stark a hrubé nevyužitie niektorých postáv dosť kazí výsledný dojem. Taktiež príbeh nedával takmer žiadny zmysel miestami. Ale inak to bola príjemná popkornová oddychovka, ktorá dostane silné 3 hviezdičky.

Avengers: Endgame (2019)

Výborné zakončenie Thanos ságy a o trošku lepšie ako predošlý diel, hlavne vďaka menšiemu počtu postáv (mne ešte k tomu sympatickejších postáv). Trailery som nepozeral, ani som nevedel o čom film bude, takže príbeh ma príjemne prekvapil a preskúmal mne veľmi obľúbený subžáner. Humor šlapal na jednotku, efekty boli v pohode a zakončenie docela obstojné. Musím uznať, že ľudia, ktorý nevideli niektoré marvelovky si tento film užijú o dosť menej, keďže práve znalosť postáv, minulých filmov a krásne ukončenie niektorých príbehových liniek tiahnuce sa naprieč rokmi je to, čo robí z tohto filmu skutočný zážitok.

Baby Driver (2017)

3/4 filmu je to fantastická jazda. Potom sa to bohužiaľ zmení na nejaký čudný revenge akčný film s naozaj nezmyselnou motiváciou. Škoda.

Babylon (2022)

Bohužiaľ ma to príliš nechytilo. Úvodná polovica je veľmi efektná a hlavne vtipná (!), ale niekedy po polovici filmu som pochopil, že tento film k žiadnemu uspokojivému záveru nesmeruje. V podstate je to film o 3 rôznych ľuďoch, ktorých príbehové línie sa miestami prekrývajú a sledujeme náhodne vybrané situácie v priebehu rokov. Film obsahuje nespočetne veľa zábavných, priam až groteskných situácii a vyzerá úžasne a dokonca ani stopáž mu neubližuje. Dôvod prečo mu nedávam 4 hviezdy je ale to, že vo mne na konci nevyvolal absolútne žiadne emócie.

BANGER. (2022)

KVIFF: Svetová premiéra. Veľmi podarený český film, ktorý by si do žánru mal dopísať komédia, lebo výbuchy smiechu naprieč Velkým Sálem boli veľmi pravidelné (hlavne stred filmu). Ústredná dvojka je top a hneď by som si dal spin-off s postavou Marsella Bendiga, pretože tá bola dokonale a hlavne zábavne napísaná a zahraná. Oceňujem štýl a spôsob nasnímania na iPhone, ale zároveň sa zamýšľam či by film nedopadol lepšie so štandardnejšou kamerou. Viackrát som sa pristihol s takmer až klaustrofobickým pocitom, keďže kamera je väčšinou super close-up na tváre hercov, a zároveň som kvôli tomu pár krát stratil pojem v akom priestore sa postavy nachádzajú. Koniec je možno až príliš dramatický v porovnaní s dovtedajším komediálnym vyznení filmu, ale inak super práca! Teším sa keď si to pozriem druhý krát.

Barbar (2022)

Veľmi podarený a nápaditý horor plný režisérskych nápadov. Síce je príbeh minimalistický a veľa udalostí necháva na predstavivosti diváka, nachádza sa vo filme aj docela zaujímava "mytológia" domu a postáv v ňom bývajúcich. Námet by sa dal natočiť aj totálne rutinérsky a bol by z toho ďalší z radu nezaujímavých hororov, takže režiséra treba za spracovanie pochváliť. Herci sú presný, atmosféra je precízna a film má aj kopu komediálnych momentov, aj keď je možné, že sú komediálne nechtiac. Barbarian sa však nevyhne lobotomistkickým konaniam niektorých postáv a lacných zvukových lakačiek, takže za 5 hviezd to byť nemôže. V rámci žánru ale ide snáď o film roku.

Batman (1989)

Videné prvýkrát a v dnešnej dobe je to také nemotorné a miestami smiešne. Na to aká to je kultovka som čakal oveľa viac, ale zub času sa zjavne na Batmanovi podpísal značne.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Zackovi Snyderovi by mal niekto vysvetliť, že menej je niekedy viac. Film trpí hlavne tým, že je toho proste moc. Treba predstaviť Batmana, treba ukázať Wonder Woman, treba ukázať ďalších superhrdinov, potom jedného nepriateľa, druhého... Je toho proste moc a film tým neskutočne trpí. A keď sa vrátim naspať ku Snyderovi tak akcia je taký ultra bordel, že to na mňa rovnako ako Man of Steel nemalo žiadny efekt. Vybuchujú tu budovy, mestá, atómové bomby a ja len so slzou v oku spomínam na prvého Spider-Mana a jeho osobný emocionálny súboj s Goblinom bez kadejakých výbuchov a kravín (toto je mimochodom problém všetkých komiksoviek dnešnej doby). Lois Lane je len obyčajný hlúpučký prívesok, ktorý furt musí niekto zachraňovať. Film má pravdaže aj mnoho plusov, Batman je podľa mňa výborný, rovnako ako Superman, páčil sa mi aj Lex a Wonder Woman. Casting teda celkovo podarený. Na konci musím skonštatovať, že BvS sklamáva na mnohých frontoch. Nad Snyderom som asi definitívne zlomil palicu (i keď je otázne ako veľmi je zodpovedný).