• Krátkometrážní

Harém (1999)

Úžasné zákutia Osmanskej ríše sa končili v háremoch a ako vidíme, tým ženám tam vlastne bolo dobre, ešte si aj dupľu pýtali. Takže už chápem, prečo správny slniečkár vidí v islame obohatenie, ono vlastne ide o feministické pohodlie. O Marie Gillain boli slová chvály, že predviedla fantastickú robotu a je to naozaj tak. Kým turecké herečky sa v kúpeľoch bez šiat promenádovať nemohli pre svoje presvedčenie, tak ona z vlastného presvedčenia s častou nahotou nemala a ako sama povedala, cítila sa medzi ruskými prostitútkami, ktoré tie Turkyne zastupovali, veľmi dobre. Takže treba uznať: výborná robota. Len ona a profiludry. A statný černoch medzi nohami.

Jekatěrina - Episode 1 (2017) (epizoda)

Čo sme v seriáli nevideli: Katarína samozrejme odmenila všetkých účastníkov vraždy Petra štedrými financiami i titulmi, hoci sa tvárila, že s tým nič nemá, len jej to proste zapasovalo do osudu. No nielen oni ostali odmenení. Ako prvé po korunovácii dala vojakom každému po fľaši vodky a ľudu povolila tri dni piť v krčmách Petrohradu celkom zdarma na účet dvora. Na zdravie novej cárovnej sa pilo tak výdatne, že hostinskí predložili dvoru celkový účet okolo 25 000 rubľov a dalo sa povedať, že v krajine sa vyslovene pilo tak ako zákon káže.

Jekatěrina - Episode 12 (2014) (epizoda)

Spojenec Fridrich I. o Petrovi III. povedal: "Nechal sa obrať o trón, ako keď malému dieťaťu rozkážete, nech ide do postele." Palácové revolúcie sú takmer ruským vynálezom - hoci tu bol zaujímavý boj dvoch Nemcov - Peter III. z Kielu bol cárom Ruska, ktorý ale chcel slúžiť Prusom vs Katarína, predtým Sofia z Anhalt-Zerbstu, ktorá sa stala horlivou ruskou nacionalistkou - a aj to rozhodlo. Je však zaujímavé konštatovať, že s ruskými úmrtnými listami sa naozaj nebabrali ani u takých ako sú cári. Kým dnes je moderná smrť neúmyselné vypadnutie z okna, predtým boli trocha vynaliezavejší. Peter III. mal síce krásny odtlačok od zaškrtenia, ale fundovaný patológ mu napísal ako príčinu smrti "hemeroidná kolika". Francúzsky osvietenec Jean Babtiste d`Alembert k tomu už len dodal, že „hemoroidy sú v Rusku zrejme veľmi nebezpečnou chorobou.“

Jekatěrina - Episode 11 (2014) (epizoda)

Cárovná Alžbeta I. zomiera a zanechala za sebou 5000 párov topánok a 15 000 šiat, ktoré jej do hrobky už nestihli dať, žiaľ v hrobke neskončil ešte slabomyseľnejší syna Piotr, ktorý ukončuje vyhratú vojnu remízou. Výhodný nákup. Zároveň je to neoficiálny majster sveta v nevnímaní reality, keď o Kataríniných tehotenstvách len prihlúplo konštatoval: "Fakt netuším, odkiaľ ich stále berie" a ako sa ukáže v tejto časti, bol tak fascinovaný ohňom a požiarmi, že si nielen nevšimol, že jeho oficiálna manželka je tehotná, ale že počas jeho obzervácie plameňov stihla aj porodiť. Bezprecedentný hlupák.

Falešné obvinění (1993) (TV film)

TV záležitosť nižšieho charakteru, kde len jedno prekvapí - oni normálne z Rosanny Arquette sa snažili zrobiť hot girl, že brutálnu kosť. A to si fakt vyžaduje veľkú predstavivosť, možno aj strojček na zuby, ale najlepšie tesco tašku na hlavu.

Jekatěrina - Episode 10 (2014) (epizoda)

Aféra Poniatowsky očami svedkov, čo v seriáli celkom neuvidíme. On sám vtedy spomínal: „Nemohol som jej odolať a za zvláštnych okolností, hoci som mal už dvadsaťtri rokov, mohol som jej darovať to, čo žiadna žena ešte neokúsila.“ Večerné dobrodružstvá sa odvtedy opakovali každý druhý deň. Katarína čakala v komnate a keď prišiel Stanislav, komorník Naryškin ako prostredník zamňaukal pred dverami komnaty, čo bolo dohodnuté znamenie, aby sa Katarína pripravila. Zákonitému manželovi Petrovi ale neprišlo divné, že sa po paláci akosi rozmnožili mačky... V jeden nočný čas však Peter náhodou natrafil na Stanislava, ako sa tajomne plíži chodbami paláca. Spočiatku ho napadlo, že je Poniatowski snáď špiónom a chcel ho uväzniť, no Katarína zasiahla. Prostredníctvom jeho aktuálnej favoritky Jelizavety Voroncovovej presvedčí Petra, aby dal Stanislavovi šancu na vysvetlenie. Stanislav prizná farbu v tom zmysle, že veľmi obdivuje Katarínu a chodieva za ňou. Na to príde od Petra nečakaná reakcia: „Ty blázon! Prečo si mi to nepovedal skôr? Mohli sme sa tomu trápnemu nedorozumeniu vyhnúť!“ A vysvetľuje, že mu na Kataríne vôbec nezáleží. Sám pre ňu zájde a privedie ju k Stanislavovi na potvrdenie svojho požehnania. Odvtedy sa podivuhodný štvoruholník stretával pravidelne. Spolu povečeriavali, zabávali sa, pili a keď prišiel vhodný čas odobrali sa každý do svojej izby zakončiť úspešný večer...

Dobrou, mámo (2014)

Veľmi slušný psycho thriller až horor, ktorý človek ocení najmä po videní verzie s Naomi Watts, v ktorej sa režisér nepochopiteľne bál okopírovať hororové prvky, ktoré tu vo verzii z Reichu výborne fungujú. A na prvýkrát je to celkom aj prekvapivý film, hoci niektorí rozumbradovia tu mudrujú, že pointu spoznali po 5 minútach a kto to nedokáže, tak je hovado, hoci ten istý týpek sám nedokáže spoznať ani svoje pohlavie. Ale ruky preč od intelektuálnych kruhov, ako nechápavec s nízkym IQ hodnotím ako výborne vypointovaný film.

Dobrou noc, mami (2022)

Človek by mal vidieť najprv túto verziu, aby nebol sklamaný po videní originálu. Oproti nemu je len trocha lepšia matka Naomi Watts, inak ale bez poznania pointy je to dobre vystupňované a zámer nechať diváka sústrediť sa na iné veci než by mal myslím vyšiel veľmi dobre. Škoda obrúsených hororových prvkov, ktoré si človek ale všimne až po odsledovaní verzie z východnej marky. Film však vie prekvapiť.

Jekatěrina - Episode 9 (2014) (epizoda)

Katarína o Petrovi po jeho smrti napísala na neho krásny chvalospev: „Bol to infantilný opilec s mdlým intelektom, neschopný o niečom sám rozhodnúť.” To by mali tepať do kameňa. A stalo sa. V Kiele má chlapík ako rodák pomník. Ale nech pozerám ako pozerám, tieto slová tam zabudli napísať.

Jekatěrina - Episode 8 (2014) (epizoda)

Kedysi sa s úmrtnými listami nepárali. "Na čo zomrela Jej Výsosť?" "Z vôle Božej!" 😂