Obi-Wan Kenobi - Část III (2022) (epizoda)

Predať Lucasfilm Disneymu bolo Lucasovo najhoršie biznisové rozhodnutie v živote...aspoň že všetky tie peniaze daroval na charitu, lebo túto gayovinu sa dá len ťažko niečím obhájiť. Nádherné, skutočne.

Relikvie (2020)

Posledných 20 minút ťaží maximum z mnohých tém, okolo ktorých sa film prvú hodinu ošemetne potáca, čím si vlastne ani nie som istý, či celkový dojem z filmu zvyšuje, alebo znižuje. Každopádne interpretácií sa ponúka hneď niekoľko, či už ide o bludisko v dome, ktorými sa musia postavy predrať, aby konečne pochopili dôležitosť rodinných pút, strhávanie kože reprezentujúce zmierenie sa so stavom, v akom sa matka nachádza a konečné rozhodnutie zostať, reprezentované oknom ako symbolom rodiny (nakoľko sa nachádzalo v dome, ktorý ich rodine patril minimálne tri generácie) a záverečná scéna s prevrátením úlohy rodiča a dieťaťa...nuž, je toho dosť a nebyť prvej hodiny, ktorá sa uberá relatívne bežným festivalovým krokom a netlačí na diváka už od samého začiatku (ako napríklad Babadook, s ktorým ho určite budú mnohí porovnávať) dal by som aj vyššie hodnotenie. Zároveň za najväčšiu chybu pokladám práve fakt, že Babadook bol vo svojom zobrazení duševnej nemoci ako určitej formy prekliatia nejednoznačný a nechával mieru skutočnosti nadprirodzena divákovi, tu je to omnoho doslovnejšie, čo ale samozrejme neuberá na možnostiach interpretácie diela.

The Mandalorian - Kapitola 15: Přesvědčení (2020) (epizoda)

Prvá skutočne vynikajúca epizóda seriálu (nie len série)! Postavená na postavách, na ich konfliktoch a príbehu, ktorého hnacím motorom sú ich rozhodnutia a nie nejaká vonkajšia sila. K tomu skvelá honička s pirátmi, ktorá predčí asi aj scénu s červom z prvého dielu tejto série, pár super záberov a Bill Burr, ktorý by si zaslúžil väčší priestor v ďalšej sérii. Presne takto som si pred rokom predstavoval, že bude Mandalorian vyzerať. Škoda, že už ostáva len jedna časť pred ďalším dlhým čakaním.

The Rental (2020)

Slow-burn movie s dobrou atmosférou, ešte lepšou hudbou a hereckými výkonmi a hlavne až s prekvapivo účinne vykreslenými postavami, ktoré nepôsobia ako karikatúrky pripravené na zabitie a na pomery žánru celkom logicky uvažujú. Nič z toho nekričí, že sa jedná o klasický slasher 21. storočia utopený v mraku klišé a je vidieť, že Dave Franco sa snažil pohrávať so žánrami, podobne ako viacero mladých hororových režisérov, akurát priamo na poli so slashermi. Navyše precízna réžia a niektoré zábery ma nútili pustiť si to o 15 sekúnd späť a ešte raz sa na to mrknúť ''analytickým'' okom. Ešteže som prestal hodnoteniam na čsfd veriť, inak by som sa pripravil o tento chutný debut.

Too Hot to Handle (2020) (pořad)

Reality show nemusím a nevyhľadávam a nebyť kamaráta, tak si ho ani nepozriem, ale popravde ma príjemne prekvapil. Áno, točí sa okolo skupinky mierne retardovaných ľudí závislých na sexe a pre výhru sa musia sexu vzdať, popis neklame. Čo som ale nečakal a čo by v ňom mohlo byť spomenuté tiež je, že cieľom je v prvom rade stať sa lepším človekom a naučiť sa naviazať hlbšie kontakty s jednotlivými súťažiacimi. To ma zase pri seriáli udržalo aj po prvej časti. Sledovať totižto ľudí chorobne vystrašených z akéhokoľvek záväzku, ľudí s vnútornym smútkom, ktorý v tento strach vyústil a ich následnú snahu prekonať tento strach formou rôznych cvičení bol vcelku potešujúci. Blbcami síce ostali aj naďalej, ale ich premena a znovunájdená schopnosť vážiť si samého seba je niečo čo som od takéhoto formátu nečakal.

V síti (2020)

Počul som, že na Klusákove filmy sa chodí pretože sú kontroverzné a to je celé jeho tajomstvo. Poviem k tomu len toľko. Keď je umelec schopný svojou prácou (dokumentárnym filmom) prilákať do kina väčšie množstvo divákov než Endgame počas svojej premiéry (nejakou záhadou sa predalo viac lístkov než bolo sedadiel a tak niektorí ľudia sedeli na schodoch) a toto umenie dokáže nejakým spôsobom zväčšovať povedomie ľudí o problémoch trápiacich našu spoločnosť, tak ho považujem za skvelého umelca a je mi úplne jedno, či je to tým, že si vyberá kontroverzné námety. K čomu je umelcovi, že tvorí niečo, čo nemôže poslať do sveta a nejakým spôsobom vplývať na svoje obecenstvo. Umenie by malo byť pre ľudí, bezohľadu na to, koľko zo svojho vnútra do neho autor dá a pokiaľ neexistuje možnosť sa ním prezentovať tak pre mňa umenie stráca zmysel. Preto mi je úplne u prdele kto čo píše a hovorí, ľudí ako Klusák v Česku proste veľa nie je. Prevažujú tí, ktorý si do konca života budú honiť ego nad tým, aký sú skvelí umelci, ale nikto o ich umenie ani nezakopne, pretože význam ich umenia pre spoločnosť je prakticky nulový.

V zajetí (2020)

***SPOILERS AHEAD*** Až na tri veci, s ktorými som mal problém to bolo super. Prvá bola scéna s mailmanom, ktorá mala jasne vyústiť do toho, že Chloe pred svojou matkou utečie, no scenár si pripravil pár nelogických detailov a zabezpečil si tak pravý opak, len aby si film získal dlhšiu stopáž. Druhá bola veľmi over-the-top postava matky. Chápem, že je to psychopatka, ale miestami boli jej reakcie a monológy dosť cringe. To je ale skôr problémom scenára, než hlavnej herečky (casting je skvelý). Tretím problémom sú samotné zvraty. Už Searching s nimi pracoval na hrane, boli ale nápadite podložené počas celého filmu cez postavu policajtky a tak s ich uveriteľnosťou nebol problém. To, že je zvrat v Run predvídateľný mi osobne nevadí, katarzia pri odhadnutí pointy je niekedy väčšia, než keď sa vynorí odnikiaľ. Problémom je, že ten zvrat je odhalený cez klišovité objavenie fotiek a novinových článkov a drží práve na over-the-top správaní matky, ktoré mi tak vadilo. Druhý, záverečný zvrat kazí výsledný dojem ešte viac (double plot twisty by som zakázal :D Nemyslím, že som niekedy videl film, kde by druhý plot twist na konci filmu výsledný dojem vylepšil). S prihliadnutím na vek režiséra (29? whaaat) je to ale super film. Jeden z mála kvalitných thrillerov čo tento rok uzreli svetlo sveta. 75%

Wonder Woman 1984 (2020)

Ak bol zámer parodovať komiksovky nového tisícročia a v niektorých scénach sa nimi aj dosť inšpirovať, tak je to ako výplach na dlhý večer za 4*. Ak bolo zámerom vytvoriť ultra-epickú nálož, ktorá chytí divákov za srdce a vypovie niečo o našej spoločnosti (alebo spoločnosti 80's let? Eh!?), tak je to za 2*. Každopádne sa prikláňam viac k tomu, že to bol zámer. Neverím tomu, že si niekto pri natáčaní skutočne povedal, že húpať sa po bleskoch so svietiacim bičom, alebo lietať v oblakoch je skvelý nápad :D Práve tá až okatá naivita ma neskutočne bavila plus keďže som patetický smrad tak so mnou niektoré dojímavé scény dokázali trošku pohnúť. Ale len trošičku :D ...priemer to určite je a aby som povedal pravdu tak po tých generických Marvelovkách, ktoré ľudia stále z nejakého dôvodu žerú mi to prišlo ako vítaná zmena, bezohľadu na kvalitu snímku.

Černé Vánoce (2019)

Ani si nepamätám, kedy som dal naposledy filmu menej než dve hviezdy. Vyvražďovačka postavená na boji medzi mužmi a ženami (alebo ženami a mužmi, aby som náhodou nevyznel sexisticky?), kde každá mužská postava znásilňuje, neuznáva ženy, alebo je blbá...a aj ten jeden čo pôsobí normálne sa nechá ovládnuť mužskou sektou a zabudne na svoje hodnoty...ty pyčo___Hlavnou hrdinkou je samozrejme zničená holka, ktorej nikto neverí, že bola znásilnená, druhou je jej čierna kamoška, ktorá sa snaží silou mocou presadiť práva žien, farebných ľudí a LGBTQ. Jej hlavným cieľom je nechať prepustiť učiteľa, ktorý je podľa nej mizogýn...prečo? Pretože na histórii literatúry prednáša len o mužských autoroch. Do toho ich začnú zabíjať členovania nejakej školskej sekty a prečo? Pretože ženy sa musia vždy podrobiť mužom a nevyskakovať si. Are you fucking kidding me? Takúto pičovinu by som čakal od...vlastne nie, takúto pičovinu by som nečakal od nikoho a už vôbec nie od Bloomhousu. Srandovné je, že film bol natočený ženou pretože Bloomovi vyčítali, že jeho filmy točia len muži. O to parodickejšie je sledovať, že sa to stalo najhoršie hodnoteným a zároveň najmenej zárobkovým filmom štúdia_____len aby sme si to ujasnili. Nemám nič proti poukazovaniu na problémy našej spoločnosti, ani na zobrazovanie nepráv voči menšinám. Horror je zároveň k tomuto zámeru jedným z najlepších žánrov, ale nenávidím, keď je to takto polopatisticky vyjadrené. To je ako The Room a hlášky typu: 'If a lot of people loved it each other a world would be a better place to live'____stačí sa pozrieť na Get out, na Alienov, Top Gun, The Hunger alebo Near Dark. To sú filmy, ktoré poukazujú na podobné problémy a zobrazujú podobné typy silných ženských postáv zaujímavým spôsobom, ktorý prinúti diváka zamyslieť sa nad dôsledkami konania dnešnej spoločnosti a zároveň pobavia cieľové publikum. Tento film je len stupídna sračka, ktorú natočili kvôli nátlaku zo strany asi jediných ľudí, ktorý si tento film môžu užívať a to zamindrákovaných stokilových feministiek____Keby aspoň tie vraždy boli zábavné. Až na jeden dobrý scare tam nebolo nič, skôr to pôsobilo ako keby si to chceli tvorcovia čím skôr odbiť a zaškrtnúť si splnenie podmienok pre označenie filmu ako hororu a mohli sa vrátiť späť k feministickým sračkám. A áno....som biely privilegovaný heterosexuálny muž, ktorý rád čumí ženám na zadky. Ďakujem za pozornosť.

Mandalorian (2019) (seriál)

Mandalorian je ako sex po piatich rokoch vzťahu. Ničím ťa neurazí a je pekné raz za čas si vyprázdniť gule, no aj keď z neho stále cítiš lásku a vieš, že sa polovička snaží, nič ťa neprekvapí, pretože ste spolu vyskúšali všetko čo sa dalo. Ďalší step je už len skúsiť to s niekým iným. Mimo sexu ti však vzťah prináša istoty a presne to cíti aj Disney pri točení Manda a namiesto koketovania s niečím novým...well we know. Je jednoduchšie sa opakovať a cez nostalgiu si udržiavať fanúšikov. Jediný rozdiel medzi Mandom a Sequelmi je práve v tej láske k látke samotnej (sequely by sa dali viac prirovnať k zlému sexu s drahou prostitútkou, ktorá ti ho za tie prachy ani nevezme do pusy). To ale nijak nezvyšuje ich objektívnu kvalitu, jedine tu subjektívnu, čo sa krásne odzrkadľuje na nepochopiteľne vysokých hodnoteniach______JFL to podáva ďaleko krajšie než ja zvládnem, takže odporúčam jeho koment.