Fenomén Vinnetou (2018) (TV film)

Zvláštny dokument. Som si myslel, že to bude seriál a viac bude rozoberať filmové spracovania a knižné originály. Treba pripomenúť, že Karl May bol hlboko veriaci človek a kresťanské myšlienky a Boh bol takmer všade. To sa ale východnému bloku nepáčilo, takže všetko aj celé tituly sa cenzurovali. Plné verzie vyšli až po 89. Stačí si prečítať román Vianoce. Prvýkrát počujem pojem kultúrna apropriácia. Som netušil, že mimo Európy je to vážna téma a myslia si, že keď niekomu sa páči iná kultúra, žeby ju tým urážal alebo že sa z nej posmieva. Diametrálne zmýšlanie od Európanov. Som v šoku, že v Kanade je údajný rasizmus voči Indiánom. Myslím si, že hľadajú problémy, kde vôbec nie sú. Pripomína mi to hnutia gender a LGBTI a podobných, že furt niečo hľadajú a chcú nejaké zákonné opatrenia.

Kdo byl Ježíš? (2009) (seriál)

Zaujímavé info. Videl som však iba prvú časť. Prekvapivo so slovenským dabingom na Discovery World. Je to skôr na US štýl spravené, takže to čo by sa zmestilo do 20 minút natiahnu na 40. Kvitujem kvalitnú výpravu aj dramatizáciu. Štýlom rozprávania to má skôr k dokumentom typu Votrelci dávnoveku. Už mi tam iba chýbal ten týpek s vybuchnutým három :D

Infiltrace: Obchod se svědomím (2019) (TV film)

Príšerný príbeh. Totálne zlyhanie vraj odborného a plateného personálu v nemocnici, ktorí si žiada externú pomoc záchrannej služby (napriek faktu, že majú ARO), nechá decko vykrvácať, ktoré dokonca samo duchaplne uteká pre pomoc a nepanikári. Je to veľmi smutný príbeh. Tragédiou je, že tí čo ju spôsobili sa necítia vinní a žijú bez problémov ďalej. Však nie, je to iba jeden príbeh/tragédia z mnoho ďalších. Pekne to ukazuje podstatný rozdiel medzi stolovým lekárom a skutočnými profesionálmi. Kde je tá oslavovaná lekárska etika? Načo potom to študujú a chcú robiť? To môžu ísť aj kopať kanály. Niekto sa sťažuje, že toto nie je dokumentaristika, že je to zaujaté, lenže tie druhé strany NEkomunikujú, takže sa skrývajú, kto mlčí, ten svedčí, je logické, že divák si utvorí názor v prospech protagonistov (obetí). Ľudia lekárom dôverujú, oni to študovali a sú za to platení, pacient nemá nad čím rozmýšľať, on sa má riadiť pokynmi lekárov. Kde je ich zmysel pre povinnosť? Zišiel by sa im návrat do totality.

Rodina Nessových (1984) (seriál)

Prepánajána! Ako túto klasiku mohli tak poškvrniť novým dabingom a retardovanou slovenčinou a novým názvom?!! Odkedy sa v slovenčine skloňujú priezviská rodín ako v češtine?? Že Nessová.. Hanba. Sú Nessovci/Nessovcov a nič iné! Nečudoval by som sa, keby produkciu mal nastarosti nejaký Čech alebo vypatlaný Slovák. Ako inak, nový dabing v réžii NOVÉHO ČASU. Tieto "printové" DVD kolekcie by som zakázal. Pôvodná kultová pesnička však odstránená, naspievaná, vtedy ešte neznámym(?) spevákom, Daliborom Jenisom (naspieval aj Gumkáčov či Rýchlu rotu), dnes celosvetovo známy barytón. Neviem prečo STV nevysiela tieto staré klasiky alebo ich nevydajú na nosiče, potom tu vznikajú tieto pseudovýtvory. Fuj. Nebol pôvodný televízny názov iba Lochneské príšerky?

Noví sousedé (2018) (seriál)

Kvalitný projekt EBU. Jednoduchý a faktický. Cigáni v Portugalsku rovnako drzí ako u nás. Len s menšími výnimkami. A zas je to o tom, čo mnohí poznajú, aby sa tí "domorodci" odsťahovali a nie tí problémoví. Je až "záhadou", že až do ich príchodu tam bol kľud. Prečo rovnaké problémy nemáme s Aziatmi a inými cudzincami na Slovensku? Tu sú dve problémové skupiny, a to Cigáni a slovenskí Maďari. Vtipné, že oni sa považujú za Portugalcov a nie Cigánov. Naši Cigáni nepovedia, že sú Slováci. Cigán kľudne zmláti svoje decko, ak chce závadzať "gadžovské" zvyky. Oni nás inak ako gadžovia nenazvú, ale chcú, aby sme my ich volali Rómovia. Vtipné na tom ešte bolo, že má údajne portugalskú národnosť napísanú v občianskom preukaze. V žiadnom ID nie je napísaná národnosť, to demokratickú republiku nezaujíma, čo ste alebo za čo sa vy považujete, buď ste občan alebo nie. Mali by sme si robiť príklad z tých štátov, kde pojem menšina, utečenec a podobné neexistuje a keď tam niekto chce byť, musí sa prispôsobiť a robiť to čo ostatní, lebo ak by sa robili výnimky, tak tí bežní občania (väčšinou majorita) boli apriori diskriminovaní, lebo člen menšiny alebo nejakej zvýhodnenej skupiny, má okrem občianskych práv, aj svoje nadpráva, a to je zhuba demokracie. Demokracia je o tom, že zákony platia pre všetkých rovnako a nemá existovať žiadny právny separatizmus, to je čistý mor. V prvom rade som občan. Každý má dve identity, národnú (kultúrnu) a štátnu. Multikulturalizmus funguje iba tam, kde každý dodržiava čo má a správa sa slušne.

Noví sousedé - Nepálci v Jablonci (2018) (epizoda)

Celý cyklus je natočený veľmi dobre, jasne a fakticky. Čo dodať. Nepálci môžu byť problémovou skupinou najmenej asi zo všetkých, vychádza to najmä z ich výchovy a kultúry. V tejto epizóde si tá reprezentatívna tlstá a nesympatická Češka mohla odpustiť svoje tvrdenie, že žena s ním nebude, lebo ak s ním nebude mať sex pred svadbou. Ak táto ženská niekoho má, tak ten chlap je úplny chudák. Nenarušujte/nesugerujte kultúru a zvyky druhým, len preto, že má iné morálne zásady. Na celibát ešte nikto neumrel a keď chcem ženu iba na sex, na to si ju nepotrebujem brať a už vôbec nie byť iba s jednou. Ak niekto vyznáva sex až po svadbe, je to jeho vec a častokrát je to lepšie, pretože sex nie je tým najdôležitejším vo vzťahu dvoch ľudí, ak áno, tak je to tragédia. NA SEX NEPOTREBUJEM MAŤ VZŤAH. Je to presne to isté, keď žena, ktorá zvedie zadaného/ženáteho muža s rodinou, očakáva apriori od neho vernosť a že ju neopustí. Čo by nie, jej sa môže stať to isté, len ma fascinuje tá ich drzosť a zároveň naivnosť a aj to, že chcú od toho muža manželstvo. Prekvapilo ma, že v ČR je dovolené pracovať dvanásť hodinové zmeny 6x za sebou každý týždeň a mať iba jeden deň voľna. To je priama vstupenka na invaliditu. U nás je dovolené max 4x12h služby za sebou a potom zamestnanec musí mať 4 dni nepretržitého voľna, resp. platí, že v prevádzke 24/7 nesmie práca prekročiť 37,5h na jeden týždeň. Všetko odpracované nad tento čas sa zákonom považuje za nadčas a ten sa vypláca osobitne s príplatkami. Kalkulácia je jednoduchá - za každú dvanástku jeden deň voľna. Určité povolania majú výnimku. Napríklad sú povolené aj 24h služby, avšak bezprostrednej po nej musí mať zamestnanec 4 dni voľna a to maximálne 6x za mesiac (6 dní práce, 24 dní voľna).

Mistři švindlu (2006) (seriál)

Poučná a zábavná šou. Niektoré časti boli zbytočne rozťahané. Od 6. série začali jednotlivé podvody rozdeľovať a prelínali to inými podvodmi a naopak. To bolo veľmi rušivé, opakovali sa a zbytočne to bolo dlhé.

Archer (2009) (seriál)

Vtipný a satirický seriál s vtipne podaným čiernym humorom a sexi agentky. Prevážna väčšina je vydarená. Druh animácie mi neprekáža. Coolová zvučka. Avšak od 8. série to dostalo nový layout, hneď mi to bilo do očí, príliš veľa detailov, aj vo zvučke tá chôdza bola presnímkovaná a takisto farebné pruhy, neviem načo tam kydli tie textúry. Nemá to ten pôvodný drive a nádych retro grafiky, taktiež prehnane začali používať 3D. Neviem prečo čo je dobré musia meniť. Chápem aj to, keď scenáristi vyhorejú, ale keď je raz dobre postavený námet, nemá sa to čo meniť. 8. séria a neskoršie sú už mimo realitu. Do 7. série to mohlo pokračovať vlastne donekonečna. Neviem čo to autorov napadlo, spraviť Archera pomaly na všetky štýly (Archerov sen, ostrov, vesmír), vezmeme všetky postavy a dáme ich do nového prostredia a času, fakt geniálne. Už čakám, kým z nich spravia SG-1 tím.. Ale vesmírna séria bola vydarená (keď odmyslím pôvodný námet), nebolo by vôbec zlé keby spravili obdobný animovaný scifi seriál. Musím pochváliť výborný český dabing, na ktorom si dali evidentne záležať, aj keď niektorí vyčítali tvorcom preklad, v podaní M. Holého, J. Zenáhlíkovej, M. Steinmasslovej a ďalších. Réžia Kateřina Březinová.

Fotr je lotr (2000)

Dodnes nechápem, ako sa táto recyklovaná holly šablóna mohla stať úspešným filmom, aj keď finančná návratnosť neznamená apriori aj kvalitný film a takisto naopak. Bol som v šoku, keď sa do tejto roly dal De Niro. Paradoxné je, že práve on bol producentom tohto výplachu. A keďže tento film zarobil viac ako sa očakávalo, "dočkali" sme sa aj pokračovaní. Bohužiaľ. Je to tak na 50-55%.

M*A*S*H (1972) (seriál)

Skvelý seriál, ktorý sa dá skutočne pozerať dookola a to aj v dnešnej pre nás modernej dobe. Je to aj tým, že je točený autenticky, mali poradcov a nevymýšľali si zbytočne svoje chobotiny a herci hrali doslova naživo. Samotné operačné zákroky boli tak zakomponované, že ich človek skoro ani nevnímal, pritom boli nosnou témou. Dnes by to takto nikto nenatočil, stačí sa pozrieť takmer na ktorýkoľvek seriál s nemocničnou tématikou - nemusia byť všade hektolitre krvi a vidieť každý orgán, aby divák pochopil, že operujú. Uzatvorený priestor v deji, čím je samotný tábor, dodáva seriálu punc, keďže všetci protagonisti sú na jednej lodi. Okrem dobového pozadia, prečo tento seriál vznikal a ako vznikal, je to kvalitné dielo na večné veky. Veľké mínus pôvodnej US verzie je nanútený smiech v pozadí (laugh track), ten sa skutočne pre danú tému nehodil, lenže bol to sitcom a v US je toto štandard. Chválim české znenie, kde tento smiech nie je, spravili tak aj v iných krajinách. Rovnako dabing a hlasy v českom znení sú brilantné (ak odmyslím niektoré epizódne postavy a čas, kým Klingera nedaboval L. Potměšil), pohrali sa s tým. Jediné, čo mi na seriáli vadilo, okrem odchodu Radara, bola 2-hodinová záverečná časť. Tá vôbec nemala mať 2 hodiny, ale max jednu a pred ňou mali byť úplne nezávislé 2 epizódy. Bolo jednoducho citeľné a viditeľné, že je to záver a všetko možné chceli napchať do posledných 120 minút. Vadilo mi aj to, že epizóda začínala tým, že Pierce (zrazu) skončil v nejakej psychiatrii. Bolo to čudné, keďže dovtedy každé psychické zrútenie sa riešilo na mieste a navyše epizóda časovo nenadväzovala na predchádzajúcu. Záver mal skončiť jednoduchou rutinou počas dňa, povinnosťami, ohlásením mieru, zbalením, rozlúčením a finíto.