Malý pitaval z velkého města - Cyklista (1982) (epizoda)

Libor Krejcárek je doopravdy do práce zažraný. Když je v Libuši zabit cyklista, sražen bílou Škodou 120, udělá absolutní maximum aby dopadl pachatele. Vzbudí bývalého zloděje aut (Roman Skamene), aby zjistil co je to za blinkr z místa nehody. Je ochoten projít kartotéku 2000 bílých Škodovek 120 registrovaných v Praze. Zkoumá každou přestříkanou nebo lehce havarovanou 120. Jedna z akčních honiček je jak vystřižena z kriminálek s Belmondem, kterého Krampol často dabuje. Krejcárek je prostě neúprosný a leze tím Kubátovi na nervy. V epizodě se objevují hezké hlášky na téma uplácení v prodejnách náhradních dílů. Také zjišťujeme, že jakékoliv přelakování vozu se muselo hlásit, ale občané na to kašlali. A jako vždy přidávám postřehy z reálií 80.let. Objevují se první dětské motokáry. A hlavně poprvé v seriálu vidíme dva Fordy Granada. Zelený a modrý. Ford Granada byl vyráběn v tehdy Západním Německu mezi lety 1972 - 1976 a vylepšená verze v letech 1977 - 1985. Bylo to první západní auto co jste si mohli koupit v Tuzexu V 1.polovině 80.let ho měl skoro každý vedoucí řeznictví, zeleniny a restauračních podniků. Prostě ti co nás "trochu" okrádali (vozidlo se vyskytuje např.ve filmu Vrchní prchni. Na začátku filmu je Abrhám odvezen do Prahy zelenou Granadou a číšník musí přeparkovat svoji modrou Granadu) a v mnoha dalších filmech, kde byl potřeba vůz západní výroby. Jinak díl je pro mě lehce nadprůměrný a dávám mu dva a půl hvězdičky.

Druhý dech - Seno a stáj (1988) (epizoda)

Ve druhé části seriálu Vydra pracuje pro JZD pod vedením Františka Husáka. I zde kritizuje způsob jak se zachází s telaty a systémem kravína. V díle se více objevuje řidič Stehno. (Marek Vašut) Hrubián, alkoholik, naprostý parchant. Vašut ho hraje báječně. Mezi manželi Víchovými je velmi krásný vztah, který vrcholí na konci dílu milostnou scénou, kdy Naděžda Konvalinková odhalí jedno ňadro.

Malý pitaval z velkého města - Včelař (1982) (epizoda)

"Pustil jsem do něj dvě včely". Velmi dobrý díl, kdy se vyšetřuje série loupeží obchodů s elektronikou a zbraněmi. Případu se ujímá Rudla a za parťáka dostane mladého Otradovce. Pekař je ze staré školy a jeho metody jsou byrokratické. Navíc odmítá nosit zbraň, což se mu málem stane osudné, když je napaden v obchodě Elektra. Vlastimil Hašek se pro postavu policisty před důchodem výborně hodí. Kolegové k němu často chodí pro radu a je vlastně takovým tatíkem pro své kolegy. Rudla si myslí, že krádeže provádí skupina frajerů, proto poprosí o radu frajera týmu kriminalistů Kamila. (Pavel Zedníček). Protože je ukradeno více střelných zbraní přebírá vyšetřování Státní bezpečnost pod vedením Divíška (Josefa Abrhám) V této epizodě se objevuje příslušník StB Divíšek nejčastěji (podle tehdejších zákonů musela být při krádeži zbraní, jedů, omamných látek, narkotik a, při podezření z emigrace, informována StB) To znamená, že postava šéfa kriminálky Kubáta (L.Frej) ustupuje do pozadí. Celá operace, sledování možných pachatelů,kterou Divíšek řídí vysílačkou, je zábavná tím, že na dotazy policistů, co mají dělat s podezřelými Divíšek odpovídá "Seberte ho", "Sebrat" atd. Abrhám je nejsympatičtější estébák v dějinách televizních seriálů. Ale je to právě Pekař, jehož letité zkušenosti, pomůžou dopadnout pachatele bez použití střelných zbraní. Opět zde mám pár postřehů ze socialistických reálií 80. let minulého století: Zraněný Pekař krvácí z hlavy před knihkupectvím na Národní třídě vedle pasáže Viola. Ve výloze vidíme několik turistických průvodců. Po Moskvě, Leningradě a Sovětském Svazu. Pekař obchází prodejny Elektra a Kovoslužby. Poprvé v seriálu vidíme na dveřích Elektra reklamu. Jedná se o přenosný černobílý televizor Satelit, který jste si mohli pořídit na splátky za 67 Kčs/měsíčně včetně servisu. I v 80.letech byl nedostatek sekuriťáků. V opravně Kovoslužby, kterou vede Ivo Niederle, visí informace, že podnik hledá noční strážné. (Podle statistik VB docházelo ke krádežím obchodů Elektra a Kovoslužby průměrně devětkrát za měsíc.) Díl se odehrává v oblasti stanice Leninova (dnes Dejvická). Na rozdíl od předchozí epizody "Benjamínci", jsou při výslechu pachatelů (kouzelný Stanislav Fišer) použity tradiční kotoučové magnetofony. V exteriéru se nám mezi auty objevují poprvé polské Fiaty a Moskviče. A jen jedno prokazatelně západní auto. Bílý Citroen.

Malý pitaval z velkého města - Benjamínci (1982) (epizoda)

Ve třetím díle "Benjamínci" dostává svoji šanci vyšetřovat velký případ Jiří Otradovec (Michal Pešek). Když je vykradeno kožešnictví, benzínová pumpa a sklad ze zbraněmi, je jasné, že se jedná o něco velkého. Zkušený detektiv Rudla ale tvrdí, že to není práce profesionálů. Jeden z možných pachatelů je však dopaden.Student čtvrtého ročníku Kalvoda Při obědě s Otradovcem vymyslí Ladislav Frej výslechovou strategii jak od podezřelého získat informaci o dalších spolupachatelích. V epizodě vidíme docela slušnou honičku po střechách pražských domů, kdy se Otradovec zraní. V díle se také mihnou první hrací automaty, které byly v Československu umístěny pouze v lepších motorestech. (Podobně jako ve filmu "Pumpaři od Zlaté podkovy"). Při výslechu Kalvody vidíme velký kazetový magnetofon Tesla A3. Opět se v exteriérových záběrech neprojede žádné západní auto. A na závěr jen dodávám, že se filmaři dopustili jedné chyby. V kanceláři kožešnictví visí kalendář z roku 1980 a na benzínové pumpě visí v kanclu kalendář z roku 1981.

Malý pitaval z velkého města - Milenec (1982) (epizoda)

V druhé epizodě si autoři vzali na mušku rozkrádání v bytovém družstvu. Hamřík (Pavel Zedníček) vyšetřuje zdánlivě lehký případ ukradené výplaty na staveništi nových bytů. Když ale začíná dostávat anonymní telefonáty, že se v družstvu krade, začíná se případem zabývat. Epizoda patří k těm slabším. Soudruzi museli nechat natočit agitku proti rozkrádání socialistického majetku. Já mám rád kromě děje to pozadí, ty reálie. Např. Hnědé šálky na kávu, ze který pijí Zedníček a Frej,museli fasovat snad všechny socialistické podniky. V regálech v hospodě vidíme na výběr cigarety CLEA za 12 Kčs a KENTKY za 20 Kčs.Objevuje se nejpopulárnější hlavolam 20.století Rubikova kostka. V díle se neobjeví jediný západní automobil. Čenda (Josef Dvořák) má na své pracovní skřínce samolepku maskota Letních olympijských her v Moskvě.

Malý pitaval z velkého města - Narkomani (1986) (epizoda)

Problematikou narkomanie se zabývá 14.díl populárního seriálu. Když jsou z veterinární laboratoře ukradeny narkotika, ale i jedy, ujímá se vyšetřování nejzkušenější vyšetřovatel (Vlastimil Hašek). Stopa vede k bývalému studentu chemie Postlerovi. (Absolutně vynikající Viktor Preiss.) Mezitím kriminálka dostává anonymní telefonáty, že když nebude Postler propuštěn,bude použit ukradený jed na otrávení pražských vodáren. Jednou z vyšetřovaných je Zlata Adamovská. V dílu se mihne i bývalý televizní hlasatel Jiří Ptáčník v roli veterináře. A zase si neodpustím komentář k reáliím konce osmdesátých let 20.století. Za zmínku stojí starý poštovní Trabant, kterým byly rozváženy telegramy. A podobně jako v epizodě Kasař vidíme pouze jeden západní automobil. Je to bílý Ford Sierra ( auto řezníků a zelinářů ) zaparkovaný před domem feťáků.

Malý pitaval z velkého města - Kasař (1986) (epizoda)

Ve 13.díle, podobně jako v prvním, hýří Libor Krejcárek (Jiří Krampol) nápady. Tentokrát jak dopadnout spolupachatele loupeže v samoobsluze. Několika násobný recidivista Kořán, (jako vždy vynikající Rudolf Hrušínský) nechce prozradit identitu svého parťáka a lže jak když tiskne. Z toho, že byl zatčen si nic nedělá a svými kasařskými historkami baví zaměstnance nemocnice a policisty. Když je ale vyhnán z domu své družky (Věra Galatíková) situace se mění...Dobrá oddechovka z roku 1986. A zase ty reálie... Staré telefonní budky, vyblitě zelené telefony, budova Centrotexu na Pražského povstání, poprvé se objevuje Škoda 120 jako policejní vůz VB. Na ulicích jezdí opět samé embéčka, škodovky a východní značky. Většinou červené barvy. V celém díle uvidíte pouze jedno západní auto a sice starý Renault 16, který se objeví v díle dvakrát.

Malý pitaval z velkého města - Aranžér (1982) (epizoda)

Jiří Krampol je horlivý policista co má geniální nápad jak dopadnout "aranžéra" co vykrádá po Praze obchody. Hezký oddychový první díl populárního seriálu. Kromě děje také rád sleduji okolní reálie jak si je pamatuji z 80.let minulého století. Ty samá auta, policejní Volhy a Lady. Stará embéčka. V regálech ty samé lahve od octu a ovocných šťáv. Vedoucí zeleniny ( báječný Josef Bláha) se přizná jak trošku okrádá zákazníky. Ke krádežím dochází o hodinové polední pauze, kdy se provozovny tehdy na hoďku zavřely. Pro dnešní mladé něco neslýchaného. V pozadí vidíme krámy, co dávno neexistují ( Prodejna průmyslových hmot) V ulicích Prahy skoro žádný provoz. Na zdech vylepené plakáty na koncert Marie Rottrové.Staré oprýskané baráky bez žádných bilboardů. Všichni jsou příšerně vyblitě oblečení.Zkrátka nostalgie.

M*A*S*H - Radarova zpráva (1973) (epizoda)

Má oblíbená scéna je když Radar dá napít svému plyšovému medvídku a pak napíše na stroji, že vsIchni jsou tu blázni...

Sbohem a amen (1977)

Tradičně italsky uřvané a uječené. Za celý film se nedozvíme proč se rozhodl, vyhozený agent ze CIA , střílet lidi z luxusního hotelu. Anebo jeho vyhození byl ten důvod.? Nevíme.. Damianovi filmy mám rád, ale tento patří rozhodně k těm slabším. Pokus udělat špionážně teroristický thriller se nepodařil. Nejzajímavější je finále s převodem rukojmích k helikoptéře... Zajímavý způsob jak se zbavit štěnice v CIA. Za zmínku stojí i hudba od De Angelisů.