Training Day (2001)

Mladý policista Ethan Hawke touží pracovat v protodrogovém oddělění. Záhy je přidělen ke zkušenému detektivovi Denzelu Washingtonovi, aby v následujících 24 hodinách zjistil, zda je schopen práci ustát ... Film, který staví na skvělých dialozích obou hlavních postav, přičemž čím více se příběh odvíjí kupředu, tak zjišťujete, že ani drsný polda Alonzo není tak úplně svatý a mnohdy pochybujete, jestli je víc policistou nebo zločincem (jeho pocit, že je mocipánem a může dovolit témeř všechno bez přihlédnutí k zákonu, atypické vyšetřovací metody nebo zapletení s ruskou mafií)... Především je nutno na snímku vyzvednout herecký výkon Denzela Washingtona, který zaslouzeně získal Oscara. Neméně dobrý je i Ethan Hawke, který mě ale zaujmul už méně ... Sice děj někdy mírně pokulhává, ale díky již zmíněným hereckým výkonům, originálnímu scénáři, zajímavému vyobrazení zločinecké komunity a dobré hudbě si jistě film nezaslouží negativní ohalsy a zcela záporně zaujatou recenzi, jakou stvořila na filmpub tady známá KevSpa. To totiž nebyla recenze, ale pouze výčet autorových nesympatií k uvedenému filmu. Rozhodně bych nic nenamítal, kdyby takto založená recenze směřovala k jistému propadáku, ale Training Day propadák není, jak již dokazují i nadprůměrné hodnocení tady v csfd. Milá KevSpa, když se ti něco nelíbí a přitom víš, že objektivní názory jiných zprůměrované čísílkem nad 70% napovídají, že to zas tak neoriginální, nezajímavé, plytké a tuctové. Tímto rozhodně nechci poůsobit tak, abych někomu bral svůj vlastní pohled a třeba i negativní pohled na snímek, ať už je jakýkoliv. Každý má nárok myslet si, že i Shawshank je sračka, ale když už si to myslí, nemá jeho recenze vypadat pouze jako výčet všech záporů filmu. Člověk může vyjádřit své nesympatie, ale rozhodně ne tak, aby si prostřednictvím recenze šířil svůj negativní postoj k problému, aniž by zschoval jistou objektivitu a nadhled ... Samotný film by byl za 4*, ale protože bych mu nepřál křivdu, jaká mu byla udělena v recenzi na filmpub, která snad ani nebyla recenze (KevSpa podívej se třeba an recenzi ke Kill Bill, ať vidíš, jak se rozebírá film se zachovanou dávkou objektivity), tak dávám za 5*.

Lid versus Larry Flynt (1996)

Tento film, kterým se Miloš Forman vrátil k režii po celých sedmi letech by se dal asi nejjednodušeji nazvat „Velmi provokativní snímek“ nebo třeba ještě „Velmi kontroverzní snímek“ ... Divím se, že když producentem filmu je Oliver Stone, že jej také sám nerežíroval. Určitě by se téma a pojednání tohoto díla k němu skvěle hodily (viz např. JFK) ... Ale Stone jej sám nenatočil, ale povolal k tomuto úkolu Miloše Formana, který se úkolu zhostil velice dobře. Dokázal skvěle zkloubit soudní drama, tak i zachytit osobní život Larryho Flynta ... Film nabízí vlastně jedinou otázku k zamyšlení, a to zda je americká demokracie, tak demokratická, jak nám Amíci podsouvají na každém rohu a zda má člověk možnost obhájit své zájmy, které jsou zcela se souladem zákona, i když je mu celá společnost obrácena zády. Dále film obsahuje jeden problém, problém, jestli je porno opravdu tak špatné, jak se hodně lidí domnívá a jestli je dobré ho jednoznačně odsuzovat. Za toto celé vypovídá snad nejvíce scéna, při níž se Larry Flynt ptá, co je pro “dětičky“ horší vídat každý den ve stáncích s trafikou. Ženu s odhaleným ňadrem nebo člověka s utrženou hlavou, který se válí v potocích krve? ... Jediný zápor, který by nemusel každému, zvláště staršímu spoluobčanovi, vyhovovat je fakt, že ve filmu se opravdu mluví hodně sprostě, taky, že v jednu chvíli se takřka ukazuje pornozáběr (myslím, že ten ale není na škodu, narozdíl od těch zvrhlých Kubrickových náznaků) ... Lid versus Larry Flynt se jistě zařadil mezi nejkontroverznější snímky, jaké kdy vznikly, ale přízeň kritiky si nevydobyl, nebo snad ano? :-) Zatímco na MFF v Berlíně získal Zlatého medvěda a na Zlatých Glóbech vyhrál v kategorii nejlepší režie a nejlepší scénář a byl nominován za nejlepší mužský výkon v HR - drama a za nejlepší film - drama, tak na Oscarech propadl a dostal jen 2 symbolické nominace v podobě nominace za režii a mužský výkon v HR. Ale vy se divíte? V byste dali cenu filmu, který kritizuje “největší demokracii na světě“, kdybyste byli nějaký Bushovský fanatik? ... Asi ne ... ! ... Vedle provokativního a zajímavého tématu je na filmu třeba vyzdvihnout herecký Woody Harrelosona, který předvedl to nejlepší ve své kariéře. Také zručnou režii Miloše Formana a slušný „zfetovaný výkon“ Courtney Love jako oddané a milující manželky Bosse Larryho, dobrý je i scénář, kde ku..y jenom lítají :-)) ... Jediný zápor, jaký vydím je snad v tom, že postupem času (hlavně na konci) se Lid versus Larry Flynt začne trochu motat ve stereotypu a může i trochu nudit, ale mě rozhodně nenudil, protože moje uznání k Formanovi je tak velké, že bych si to asi nikdy ani nepřipustil ... Poslední detaily, co můžou aspon trochu potěšit spočívají v malé, ale velmi důležizé roli Jana Třísky jako atentátníka, přítomnost pravého Larryho Flynta jako soudce nebo to, že o kostými se staral Theodor Pištěk ...

Muž na Měsíci (1999)

Někomu (a znám takových lidí několik) se může jevit Muž na Měsíci jako nevtipná směsice trapných vystoupení pitvořníka Jima Carreyho. Ano, film nemusí nikomu přijít vtipný a vkusný, protože pouze zobrazuje život komika Andyho Kaufmana, a právě když se vám nelíbí humor filmu, nebo si myslíte, že je to nevkusný úlet, tak chyba nebude ve filmu, ale asi v Andy Kaufmanovi, který už nějaký byl. Prostě někomu přišel geniální, někomu jako ubohý blbeček, který nebyl vůbec vtipný. A od toho se odvíj, jestli se vám bude snímek líbit nebo ne. Mně osobně nepřišel Kaufman ani geniální ani trapný, proste zvláštní. Nikdo neví, co si opravdu myslí, lidi asi ani nechce bavit, spíš je využívá pro své vlastní pobavení, humor velice agresivní, ale nenapodobitelný (jakýsi pokus o napodobování byl zřejmý ve filmu Zamilovaný profesor, kde se snažil napodobovat černosšský komik v klubu, ale v tomto případě šlo o sled vulgarismů bez jakéhokoliv smyslu ... ale ten podle mého soudu nejokatější pokus dělat ze sebe druhého Kaufmana byl k vidění při předávání cen Český lev u moderátora letošního klání - to byl hnus a nic jen hnus, a jestli by to Kaufman viděl, tak by musel asi umřít podruhé, Kaufman byl všelijaký, ale zkušet ho napodobovat je hrozné, navíc když napodobování nemá žádný umělecký výsledek, ale alespon to dokazuje, jaká významná osobnost Kaufman byl, to je jediné mne na tom těší) A stejně zvláštní je i Kafmanova biografie v podání Mistra Miloše Formana. Vedle toho, že film ukazuje životní příběh jednoho z nejkontroverznějších umělců své doby, tak velice dobře ukazuje, jak je těžké prosadit se ve světě umění a televize ... Film dopředu posunuje především výkon Jima Carreyho, který v něm mohl uplatnit, jak jím dobře uvládané ksichty a lá "Lhář, Lhář" nebo "Maska" a na druhé straně zvládl přesvědčivě i vážné chvilky. Dále je vidět, že Miloš Forman je i v důchodovém věku velice dobrý a vůbec neztrácí dech . Hlavní podíl na tom má, že nikdy neváhá uchopit kontroverzní téma a udělat z něj vždy dobrý a hlavně rozpoluplný snímek, který plno lidí chválí a plno si o něm myslí svoje. Má také velice dobrý smysl pro Mystifikaci (Amadeus - sice je to biografie, ale o životě Mozarta nám to moc nepoví, protože plno scén je vymyšlených a určitě nadsazených nad rámec skutečného života Mozarta ... ale u Muže na Měsíci nemusel Forman mystifikaci a nadsázku moc vymýšlet, protože Kaufman tou nadsázkou a řádkou mystifikací žil i ve svém skutečném životě takřka naplno). Skvělě působí i herci ve vedlejších rolích: Danny DeVito coby producent Shapiro, stará známá oblíbenkyně Miloše Formana "feťačka" Courtney Love, nakonec dobrý je i Paul Giamanti a všimňete si i Vincenta Schiavelliho, ne tak pro jeho roli, ale spíše kvůli tomu, že se vyskytuje v každém Formanově filmu, tedy myslím, že v každém, pokud někde chybí asi musel být na smrt nemocný, že nenastoupil :-) ... jako další velké plus filmu jsou REM a jejich píseň Man on the Moon, která je jejich určitě nejzdařilejší a patří i k mým nejoblíběnšjším vůbec ... Co víc dodat, snad jen, že Muž na Měsíci je pro mě jedním z nejlepších filmů všech dob a to hlavně pro své neoriginální pojetí. ... Ale mám dojem, že průměrného diváka snímek asi nezaujme, však také docela divácky propadl :-( Ale myslel jsem, že aspoň ta Akademie na Oscarech by mohla mít větší pochopení pro Muže na Měsíci ...

Gangy New Yorku (2002)

Príbeh nic moc, ale ta atmosféra, výprava, hudba, záverecná pisen (Hands that Built America - jedna zmých nejzamilovanějších písní), skvelé kostými, skvelý Day-Lewis a Mistr Scorsese, který zkomponoval jedno z nejnádhernejsích bitev, co sem videl (myslím bitku na začátku) ... myslím, že klady převyšují zápory, a proto mou dávat jednine plné hodnocení.

Smrtící bumerang (1996)

Snímek mé TOP5, Billy Bobje mu jskoro nejoblibenjsí herec a tady podává skvělý výkon (nevím jestli na Oscara,nevidel sem totiz Záři - až uvidím, tak srovnám), k tomu skvěle režíruje a napsal brilantní scénář, jen mě štve, že konec snad každý inteligentní divák předvdal skoro na amém začátku. Ale to vubec nevadí, protože snímek je veru lidský a pritom to není tipická sladkobolná americka dráma. I když je film smutný ani na okamžik z něj nevyprchá dávka citlivosti. Snímek je hlavně o životě a ukazuje,jak bychom se měli a zárove neměli chovat ke svému okolí i k sobě samému .... škoda jen že si to Billy Bob dost pokazil dalsím rezijním počinem a to Krásou divokých koní :-(

Mulholland Drive (2001)

Nevím,jestli se sem snímek pochopil dobre , ale urcitý názor na tenknec mám, ale kdoví ... Lynch je Lynch ... 5 * dávám za originalitu, v které je Lynch mistrem.

Ranaři (2001)

Docela pěkná gangsterská komedie, která ale není ničím zajímavá. Charakterový rozpor mezi oběma hlavními postavami působil jako klišé (neustále blbý Ricky, keterý všechno kazí, a slušný Bobby, který kámošovi furt nadává působí pořád výchovně). Kladně naopak působila přítomnost Petera Falka rappera P. Diddyho. Bylo by to za 2 **, ale protože je to nezávislý snímek, jednu * přidám.

Anatomie vraždy (1959)

Na dobu, kdy film vznikl, tak polde mne predbehl dobu. Podobné soudní drama by určitě obstálo i v dnešní době. Za mínus považuji jen málo zvratů v ději a rádobyvtipné výstupy hlavního představitele v soudní síni. To ale nic nemění na faktu, že dávám plné hodnocení