Barbaři - Otcové (2022) (epizoda)

fantasticke, blahozelam si. konecne sa mi to po mesiacoch podarilo dopozerat. hoc s bolavymi ocami obarenym mozgom. dospel som vsak k dych berucemu poznaniu. germanicus a dido su s najvacsou pravdepodobnostou upiri, ktori ziju minimalne 180 rokov. vzhladom na malickost, ze v dobe deja uplynulo od padu kartaga okolo 160 rokov...

Barbaři - Ztracení (2022) (epizoda) odpad!

jeden wtf-moment strieda druhy. najnesympatickejsia postava (folkwin) sa meni na krizenca ramba a chucka norrisa a sam v navale spravodliveho hnevu zmasakruje cely oddiel rimanov. a rimania poslusne spolupracuju a trpezlivo cakaju, kym pride na nich rad. este aj asterix ponuka autentickejsi pohlad na rimsko-germanske dejiny ako tento ejakulat zufalstva.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

bolo to napokon lepsie ako ocakavania a nepostrehol som ani "one" mnohe vycitane nekonzistentnosti, mozno mi az tak nebili do oci. pobavilo akurat, ako batmanovi slovicko "martha" vyvolalo v mozgu podmieneny reflex a tym nahlu a zasadnu zmenu celej jeho osobnosti. potesilo, ze superman konecne chcipol, pretoze mi tento superhrdina liezol na nervy uz od detstva najviac zo vsetkych a cely zivot som len cakal, kedy ho niekto zvesi z oblohy. affleck znesitelny, pokial neotvoril usta ako bruce wayne. prijemne zabudnutelny snyderov vizualny komiks s ulavou, ze batman neutrpel dalsiu hanbu.

Batman začíná (2005)

akosi neviem prist nolanovmu batmanovi na chut. prekaza mi skostnatenost pribehu, zbytocne namocena do nepresvedcivej vazne sa tvariacej psychologicko-filozofickej omacky. nieco, comu sa majster burton s brilantnou lahkostou vyhol. holt, nolan nie je burton, bale nie je michael keaton. a baleovo hrdelne chrochtanie mi dost lezie na nervy... PS: liam neeson ako zaporak nula bodov.

Battle Royale (2000)

nebyt vyvrazdovacky (ktora bola miestami hyperbolicka az smiesna), mal by clovek pocit, ze pozera japonsky bollywood. nulova atmosfera, tony neuprimneho citoveho patosu a zopar vrcholne nevydarenych scen (ucitel rozstrielany samopalom sa odrazu postavi jakbysmet, aby zdvihol telefon, podebatoval si a dal si kolacik. az potom otrci kopyta. what the fuck...?). toto ma byt ta slavna predloha pre hunger games? tri hviezdicky s odrenymi usami za originalnost nametu.

Bernský zázrak (2003)

tento film nie je len o futbale. je predovsedkym o vstavani z popola znicenej krajiny, o prekonavani vojnovej i povojnovej traumy. titul majstra sveta bol pre nemcov neporovnatelne viac ako len zisk futbalovej nike. ako mnohi sucasni politologovia i sociologovia konstatuju, bol to zaciatok letopoctu noveho povojnoveho nemecka, jeho navrat naspat do civilizovaneho svetoveho spolocenstva, kde bolo ako kedysi zname ako narod basnikov a myslitelov. film puta svojimi dobovymi kulisami a predovsetkym sympatickymi a charizmatickymi postavami, ci uz v postave matthiasa, jeho otca alebo obzvlast trenera muzstva, legendarneho seppa herbergera (stvarneneho petrom frankem). za zmienku stoji, ze pre tento film zlozili skladbu peter heppner a paul van dyk "wir sind wir", ktora vsak donho zakomponovana nebola. u mna osobne spada tato snimka do kategorie filmov o ludskosti. "Wir sind wir, aufgeteilt, besiegt und doch schließlich gibt es uns ja immer noch..."

Black Mirror: Bandersnatch (2018)

idealne pre paranoidnych konspiratorov alebo prefetovane mozgy. v istom okamihu to malo skoncit a rozlucit sa s dostojnostou (ked umrel u psychiatricky). potom to uz bola cira kokotina.

Black Widow (2021)

v podstate to bolo cosi ako sex v meste. len s akciou a bez sexu. slepacie dialogy miestami privolavali tuzbu po kome. uz som cakal, kedy sa tema zvrtne na kabelky, lesky na pery a laky na nechty. co vlastne ani neslo, kedze film tocila uvedomela feministicka reziserka a v takom emancipovane zeny nepotrebuju holt ani len maternicu. pribeh v celku picovina, zaporak random evil guy. co chlap, to bud zmrd alebo na smiech. hodnotenie by slo o dost nizsie, nebyt sympatickych hereckych vykonov a kvalitnej volby hercov. bez nich by bola black widow instantna ceckova sracka. tri hviezdicky s odrenymi usami a respektom k scarlett a marvelu.

Blade (1998)

v podstate som ocakaval, kedze sa jedna o film od norringtona, omnoho vacsiu hovadinu. blade je vsak obstojne akcne becko a ked mam byt uprimny, doteraz najlepsi snimok norringtonovej tvorby. ma zaujimavy namet, obstojny svizny dej a bojove sceny nieco medzi budom spencerom a extremnym aerobicom. nenudite sa vsak pri nom. akurat wesley snipes neustale balancuje na tenkom lane medzi temnym tajomnym hrdinom a maneznym kasparom a v niektorych scenach posobi ako mucha topiaca sa v polievke. k dobru mu sluzi, ze nerapuje, ale snazi sa artikulovat dostojne, ako sa na styloveho lovca vampirov patri. napriek vsetkemu jeho ucinkovanie v tomto filme povazujem za jeho najlepsi herecky vykon vobec. all in all, blade je klasicky priemer a nesklame vas, pokial od neho neocakavate cokolvek navyse.

Blade Runner 2049 (2017)

dostojne pokracovanie kultoveho diela. ocenujem pridrzanie sa predlohy - ci uz, co sa tyka dizajnu i spolocenskej fikcie, ktora zotrvala v prijemnom anachronizme a tvorcovia sa ju nesnazili nasilu vtesnat do sucasnych pomerov.