• Krátkometrážní
  • Sportovní

Who am I - žádný systém není bezpečný (2014)

Who am I je jízda ve velkém stylu. A právě takhle stylový, cool a bez jakéhokoliv ubrání tempa natočený film je pro mě obrovským překvapením. Němci natočili famózní záležitost, jehož zážitek mohou potencionálně zkazit ne zas tak sympatičtí herci, ale koho to zajímá, když jsem právě viděl nejlepší film o hackerství. 5*

Mexická jízda (2001)

"Život je jako mořská pěna, musíte se do ní ponořit." Cuarón je divočák ! Zachytit s takovou přesností a s takovým stylem životy všech mladých kluků, jejich přátelství, o čem přemýšlí a co dělají (nebo by chtěli dělat), to se opravdu jen tak nikomu nepovede. A ještě o to víc si ho cením, že dokázal natočit road movie, které mě ani minutu nenudilo a ještě do toho film, který mě ve svém samotném finále vyloženě a naprosto nečekaně odrovnal, čímž si těch pět hvězd bezpochyby zaslouží. Mexická jízda je něco víc než jenom film, který bude s dalšími uplývajícími roky stárnout jako zralé víno, ona je to vlastně taková hořkosladká příručka ze života. 5*

Návrat (2021)

Já nevím, jak to ti Poláci dělají, ale všechno na co sáhnou se promění ve zlato a podobně jako Francouzi jsou mistři komedií, tak v Polsku se točí filmy, které zobrazují realitu v čisté a reálné syrovosti a tenhle film je toho důkazem. O to větší dopad to na mě mělo, když jsem si film našel na Netflixu bez vědomí toho, co přijde a ani začátek tomu nenasvědčoval, začíná se nenápadně, představovačka postav v klidu, nutno podotknout, že jsou skvěle napsané i zahrané, člověk se v postavě kluka nebo ženy může, řekl bych, i vidět, což je v duchu filmu pozitivní zpráva, která tomu dodává to patřičné ono. Pak ale doslova nastoupil Maciej Stuhr, ze kterého vyplynulo, že to asi nebude jenom cool táta-navrátilec z USA, který přivezl dárečky a spustilo se těžké alkoholické peklo, ale ne nic nepředstavitelného, to je na tom to nejhorší, tohle je peklo, které se může dít teď a tady za jakýmikoliv dveřmi a v tom spočívá největší síla tohohle snímku, v čisté syrovosti a realitě. Nehledě na to, že můj oblíbenec Maciej Stuhr, který už několikrát předvedl svoje herecké schopnosti je tady na Oscara. Pro fanoušky polské kinematografie je tohle naprostá povinnost a někteří diváci budou odbíhat na balkón na cigárko, takovej depresivní fičák je tahle záležitost ! 5*

Hanebný pancharti (2009)

Jedna velká two men show pánů Christopha Waltze, jehož životní výkon dal celému filmu smysl a Quentina Tarantina, který ve svém počátku nejsilnějšího období dokázal vytvořit nezapomenutelný zážitek, ze kterého po celou dobu byla cítit oddanost a láska k filmu.

Alibi na klíč: Den D (2023)

Tohle je momentálně těžko překonatelná komedie roku a jeden z nejlepších letošních filmů. Opět geniální celá herecká sestava, dobře vymyšlená zápletka a vtipnost gagů tady dosahuje vrcholu. Lacheau je borec. 5*

Město (2010)

U prvního Benova režisérského počinu jsem měl výhrady, tady už je to vypilováno k dokonalosti. Herecky je film absolutně napěchovaný jmény, kteří jsou na vrcholu svých kariér a Ben z nich opravdu vymáčkl všechen um, co mají, vloupačky jsou chytré a zároveň parádně akční s čím souvisí i fakt, že s každou další vloupačkou, kterou můžeme vidět, je všechno daleko intenzivnější a velkolepější, čímž mluvím i o celém filmu, The Town jednoduše umí chytit za srdce více způsoby (soudržné město, blízká parta přátel, Ben s Rebeccou) a po celých 150 minut jsem si užíval kus po kousku víc a víc až jsem měl ve finále pocity, které bych si přál mít po zhlédnutí každého podobného i nepodobného snímku. 5*

Terminál (2004)

To si takhle naladím na televizi můj starý dobrý Terminál a koukám, že tu ani nemám komentář, který si film jistě zaslouží, takže jdeme na to. Tom Hanks nám tu po bezchybném Catch Me If You Can opět potvrzuje svoje herecké kvality a jakožto člověk, co Hankse moc nemusí je pro mě tady za sympaťáka a právě tahle jeho role je nejspíše mojí nejoblíbenější. Film má dokonalou atmosféru, která ve vhodných momentech funguje na diváka, tak jak má, s tím si Spielberg tradičně vyhrál. Lidé tu údajně dělí film na dvě poloviny, kdy ta první je bezchybná a ta druhá, kdy se nám objevuje záporák a love story, už horší, ale za mě to objevování letiště a poznání charismatických vedlejších postav na začátku je to, díky čemu jsem si právě později naprosto vychutnal příběh s letuškou a šéfem letiště. Lehká komediální a emoční podívaná, vyšperkovaná jedinečným příběhem, netradičním odehrávajícím místem a zároveň jeden z mých nejoblíbenějších filmů, který můžu kdykoliv naladit a vždycky si ho užiju stejně. 5*

Silo - Season 1 (2023) (série)

Takhle kvalitní Sci-Fi postapo jsme tu hodně dlouho neměli, začátek se pro někoho možná může zdát pomalejší, ale všechno postupem času chytá svůj spád, správně poznáme všechny hlavní i vedlejší postavy, což se zužitkuje v posledních třech dílech, které člověka nechají v tom největším napětí a gradují opravdu ve velkém. Poklonu musím poslat taky režisérům a kameramanům, už dlouho mě takhle v minisérii neuchvátil vizuál a styl vyprávění. A ani nemluvě o Rebecce Ferguson, pro niž by postava Juliette Nichols s klidem mohla být její životní rolí. Apple TV+ trefil další jackpot a já teď slavím, protože jsem si nic nezjišťoval o knihách, díky čemuž se mi vyhnulo tohle (ne)porovnání a jednoduše mě tenhle svět pohltil. Další série musí být banger ! 1. série - /95%/

Silo (2023) (seriál)

Milionář z chatrče (2008)

Opět se mi potvrdilo, že v Indii se točí ty nejokouzlující filmy a tady v trošku nečekané spolupráci s Danny Boylem z toho vzniklo magické dílo, které nejspíše vůbec nikdo nečekal, což dalo prostor filmu překvapit a ten náležitě překvapil ve velkém. Nejvíc mě na tom uchvátilo to tvůrčí využití celosvětově známé show, k samotnému vyprávění celého příběhu, na to se krásně koukalo. Ona je to taková nenápadná, ale unikátní záležitost v mnoha ohledech, ať už kamerou nebo skladbami, to jsou dva velké faktory proč si Slumdog Millionaire drží takový úspěch. A jsem fakt rád, že i takovýhle snímek "ze života" dokázal prorazit a zaslouženě získal mnoho Oscarů. Potěšil mě také Irrfan Khan ve vedlejší roli, na jehož herecké umění se vždy kouká dobře. 5*