Domek z karet - 26. kapitola (2014) (epizoda)

Tak ten kanec to dokázal. Trošku škoda, že poslední díly byly dost předvídatelné, co se Francisova postupu týče, ale i tak jsem spokojený. Závěr druhé série jak má být.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Promarněná příležitost, ale u Ridleyho Scotta si na to už pomalu začínám zvykat. Promarněný zde není jen scénář, ale i herecký potenciál, takže nám zbývá jen tupě zírat na obří vlnu, která se na nás valí a ničí vše co jí přijde do cesty. No zase tak špatný to nebylo, ale nemám rád, když mě někdo jako Ridley zklame a zrovna u něj to už je poněkolikáté. Jinak je to takový průměr, takže ok. Ach jo.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Pro mě je toto nejhorší film ze světa Středozemě. Pamatuju si to moje nadšení, když jsem před lety zjistil, že Petr natočí Hobita. Říkal jsem si, že to bude stejně super jako Pán Prstenů, akorát s lepšími efekty. No byl jsem naivní. Efekty jsou skvělé, ale CGI Uruk Haiové nikdy nenahradí namakaný hovada namaskovaný tak, že potkat je na ulici, tak si nadělám do gatí. No bohužel Bitva pěti armád je pouze a jen o CGI efektech. Příběh zde není skoro žádný a kvůli CGI zmizelo i kouzlo opravdové přírody a postav. Herci před zeleným plátnem hrají spíše divadlo, než opravdové filmové role a kdo by se jim divil, ono se někde v ateliéru nejde zrovna snadno vcítit do mohutných bitevních scenérií, že. Ale abych jen nehledal negativa. Poslední Hobit nabízí spoustu nápadů v soubojích a unikátních potvorách, a když už je vše CGI, tak je to dotažené do maxima, takže když zapomeneme na velkolepost Pána Prstenů, můžeme se celkem v klidu kochat malým Hobitkem.

Interstellar (2014)

Pro mě to byl jeden velký filmový zážitek. Kdo se nechá unést Nolanovo velkolepým stylem, bude zatraceně spokojený. Kdo v něm bude hledat manipulace s divákem nebo astrofyzikální bludy, bude méně. Ovšem každý ať chce nebo ne, musí uznat Nolanovo genialitu a výjimečnost jeho díla.

John Wick (2014)

I když tomuto filmu hodně lidí vytýká jeho jednoduchost, já ji vidím spíše jako klad. Jednoduchost je zde něco jako čistota a té není ve filmech lehké dosáhnout. John Wick je natočený se zájmem k filmu a dává jasně najevo, o co v něm jde. Takže nečekejte žádný epický příběh, ale hlavně dynamickou akci a sympatickou...no prostě akci.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Konečně film, který si jde vlastní cestou a nekopíruje tisíckrát omleté scénáře plné klišé. Například v takových Marvelovských kravinách si vždycky můžete být jistí, že se nějaký trapný portál nebo co uzavře dřív, než dojde k jedinému úmrtí z řad civilistů, nebo že se ukáže nějaká debilní slabina hlavního záporáka a naši hrdinové opět zachrání vesmír a to bez jediné ztráty na životech. To v Kingsmanech si tímhle jistí být nemůžete, ba naopak, můžete se těšit na úplný opak. Zkrátka - Kingsman: Tajná služba není ten druh filmu.

Noe (2014)

Já jsem velice otevřený divák a dokážu skousnout ledacos, takže Darrenovo vizi bych klidně přijal, ale v dobrém jen z poloviny. Myslím, že Noe měl skončit přibližně v půlce, když se rodinka nalodila a započal chcanec. Pak už následuje jen jakési podivné rodinné drama, na které je asi málokdo zvědavý. Jinak chválím za zobrazení lidí jako těch největších prasat, to vždycky potěší a to myslím vážně.

Transformers: Zánik (2014)

Takový blbosti jsou ztráta času i peněz. Nebo je to vlastně farma na prachy a volnej čas? No jak pro koho.

Zmizelá (2014)

Nebýt nudnějších pasáží, které první polovinu filmu dost shazují, bylo by to možná na plné hodnocení. Takhle je to pouze nadprůměrný thriller se skvělou ústřední dvojicí (nechápu, jak někdo může být znechucený výběrem Bena Afflecka na post Batmana, ale to si povíme jindy). Největší silou na mě působil závěr, který je velice citlivě vygradován do absurdního manželského dramatu, jenž ve mně vzbuzoval silné napětí, a já si jen přál, ať to skončí podle mých představ. Tady nastupuje mírné protahování, ale nakonec odpovědi přijdou a vy můžete být spokojení, tak jako já, že to skončilo, jak jste chtěli - absurdně, ale krásně.