Penny Dreadful (2014) (seriál)

Za 1. naprosto úchvatné herecké výkony. vyzdvihnu zejména Evu Green, která by si zasloužila Oscara (kdyby se dávaly za role v seriálech) a Olly Alexandera, který se objevil je v pár dílech, ale zanechal ve mě velkolepé pocity. Nutno vidět!

Chuť lásky (2007)

(2 minuty po skončení filmu.) Těžká depka :-(

Revival (2013)

Velmi vtipné. Krobot nás úplně rozsekal a celé letní kino se smálo.

Nebraska (2013)

Milá, dojemná, rodinná road trip komedie s poučením, zadostiučiněním a velmi propracovanou kamerou. K tomu první černobílý film, co jsem kdy viděl ve Full HD a přímý konkurent Jasmíniných slz v boji o Oscary v kategorii originálních scénářů.

Gravitace (2013)

Mistrovsky vizuálně zpracovaný film. Pokud chcete být svědky prvotřídní filmařiny, pokud se chcete vrátit do dětských let, kdy vám ve snu nešlo utíkat, protože tam nefungovala gravitace, pokud chcete vidět film, který získá Oscary minimálně za kameru, ozvučení a speciální efekty a pokud chcete vidět, jak bez gravitace (ve vesmíru) fungují živly - voda a oheň, pusťte si Gravitaci. Co si budeme říkat, z letošní Oscarové nominace - na tomto filmu je vidět největší kus práce a dle mého nezůstane "jen" u tří sošek. Cuarónův nejlepší film a jeden z nejlepších filmů roku. Mimochodem, Sandra Bullock v životní roli a druhá soška na spadnutí (po čtyřech letech). Že já to vynechal v kině! V Imaxu to muselo být velkolepé.

Kapitán Phillips (2013)

Už od roku 2006 patří Greengrass k mým nejoblíbenějším režisérům. Teď je ještě výše. Film Kapitán Phillip je přesně jeho parketa - skutečná událost z posledních let (stejně jako Let 93 a Zelená zóna - taky od Greengrasse) - víte jak to dopadne, ale přesto vás film dokáže strhnout do neuvěřitelného napětí a v posledních chvílích si říkáte, že to možná skončí jinak. Tak silné emoce u mě dlouho žádný film nevyvolal a tohle je vážně silný kandidát na Oscara, bude to boj. Jinak vůbec netuším, proč Tom Hanks není nominován za hlavní roli. Protože tohle je jeden z jeho nejlepších výkonů vůbec! A nakonec - Barkhad Abdi ve vedlejší roli byl tak dobrý, že má zlatou sošku takřka v kapse.

Špinavý trik (2013)

Největší omyl z Oscarových nominací. Cival film ve své recenzi na moviezone potopil - tak jsem si řekl, že to bude fajn, protože jsem se s jeho názory nikdy moc nestotožňoval. Nyní ale ano. Naprostá ztráta času, film jsem nedokoukal (po hodině a čtvrt jsem ho vypnul). Něco tak nezáživného jsem dlouho neviděl. Dialogy snažíc se napodobit Tarrantinovský styl se nezdařily, pokusy o vtip taky neúspěšné a stále jsem měl tendenci kontrolovat čas (jako by stál). Jen snad výkon výborného Ch. Bala stojí za zmíňku. Obrovský omyl.

12 let v řetězech (2013)

Naprosto úchvatný životopisný film, který může reálně konkurovat Vlkovi z Wall street na Oscarech. Neuvěřitelně dobrá práce režiséra - úchvatné statické záběry (podobné jako ve Funny Games, ale nespomalené a smysluplné!), výborné herecké výkony. Po shlédutí filmu máte chuť kouknout se na Djanga, jak naopak černoch postřílí ty bílé zmetky. Naví podle skutečnosti. Mimochodem - kde jinde uvidíte Brada Pitta ve vedlejší roli? Povinně shlédnout.

Ona (2013)

Exkluzivní film k zamyšlení, právem nominovaný na mnoho Oscarů. Jen škoda, že chybí nominace pro skvělou Scarlett Johansson - možná proto, že ve filmu vůbec nebyla. Přesto byla skvělá. A o tom je tento film - o mezidruhových vztazích - tedy vztahu člověka k člověku bez těla (umělé inteligenci). Když se vám partner "kurví", vadí vám to, že? A když ne, argumentuje "jsme jen přátelé". Ale umělá intelignece nemá tělo - nemůže vás fyzicky podvádět. Vadila by vám "mentální polygamie"? Dodíval jsem se před 5ti minutami a chce se mi rozskočit hlava, když nad tím vším poemizuji. Opravdu skvělý film s Oscarovým scénářem, poutavý od začátku do konce. Doporučuji shlédnout - jen v originále prosím (né že byste teď měli na výběr).

Klub poslední naděje (2013)

Dobrý životopisný film. Velmi dobrý. Chybělo mi ale grandiósnější vyvyrcholení - jak jsme zvyklí u Formanových, či Scorseseho filmech. Každopádně Matthew McConaughey vinikající a bude na Oscarech DiCapriovi vážným konkurentem. Taktéž Jared Leto byl vinikající a pro mě je hlavním adeptem na Oscara za vedlejšák.