Pařba v Bangkoku (2011)

Pokračování na sebe dlouho čekat nenechalo a není se čemu divit, když jednička v kinech vydělala takový ranec peněz. Přesunem do Asie tvůrci neprohloupili, exotika a ústřední herecké trio se k sobě docela hodí. Philova hláška na začátku, "Už je to tu zase", exkluzivní. Už to ale celkově nemá ten správný říz a moment překvapení jako tomu bylo před dvěma lety. Nicméně zábava je to pořád solidní a na další pokračování se už teď upřímně těším.

Sanctum (2011)

Klaustrofobnost z Pádu do tmy Sanctum tolik nedosahuje. Škoda. Kde víc ji očekávat než ve filmu o zatopených jeskyňářích. Nemůžu říct ale, že bych se nudil. Snímky o přežití v jeskyních je jako šafránu. Můžeme být rádi alespoň za tohle. Nějaké to napětí si film přece jen udržoval. Po dokoukání filmu jsem se přistihnul, že o zdejší jeskyni hledám nějaké bližší informace... A nalákáním Jamese Camerona v úvodních titulcích člověk nesmí začít věřit na zázraky.

Válečný kůň (2011)

Bezkonkurenčně nejhorší Spielbergův film. Dvě a půl hodiny plné patosu a klišé, až jsem se chvílemi smál. Superkůň Joey přes noc zorá kamenité pole, při zteči proti německým kulometům nemá ani škrábanec, nepojde ani několikaletým taháním vojenské techniky. Ba co víc, nedělá mu ani problémy proběhnout skrz ostnatý drát. Prostě komedie. Hudba je přehnaně pompézní, až je to místy legrační. Výplach mozku graduje na konci, kdy jsem si už vážně připadal jako v románu od Danielle Steel. Spielberg se asi zbláznil, jinak si to nedokážu vysvětlit.

Věc: Počátek (2011)

Carpenterova klasika si o prequel určitě říkala. Otazníků kolem norských polárníků bylo dost. Výsledek mě příliš nepotěšil, ale ani nepřekvapil. Atmosféra a napětí žádná sláva. Všechno takové očekávatelné a bez šťávy, ale snad ještě v mezích průměru. Mrzí me, že se herecké obsazení tentokrát neobešlo bez ženské přítomnosti Ještě že tu a tam zazněla ta norština. Dojem mi vylepšila závěrečná scéna, na kterou tak dobře navazuje verze z roku 1982.

Warrior (2011)

Ze sportovních dramat mě ještě nic tolik nezasáhlo. Vážně. Warrior nabízí doslova emocionální žně. Grandiózní závěrečné minuty s písní, u které mě mrazí ještě teď. Herecké trio je famózní. Daleko lepší zážitek než u Fightera a Wrestlera. Na porovnání s prvním Rockym si troufnu až po čase, ale tenhle film má na to, stát se v novém miléniu jeho následovníkem.

Avatar: Stvoření Pandory (2010) (TV film)

Dokument o natáčení mě dokázal uchvátit stejně jako film v kině. Po jeho vidění mi přijde až neuvěřitelné, že se něco takového mohlo natočit. Nejlepší film o filmu, jaký jsem doposud viděl!

Dluh (2010)

Zpočátku je Dluh dobrý špionážně-psychologický thriller. Herecké obsazení navíc nadstandartní. Po jeho zhlédnutí jsem se ale nemohl ubránit smíšeným pocitům. Odehrávat se celý snímek za Studené války, dopadlo by to daleko lépe. Události ve Východním Berlíně mi připomínaly Mnichov nebo televizní Hon na zločince. Tam jsem vyloženě problém neměl. Ten nastal až v posledních patnácti minutách, které tak trochu degradují všechno to dobré.

Rande naslepo (2010) (pořad)

Shánět si svého partnera do televizního pořadu může jen exibicionista a ještě k tomu zoufalec, říkám si. Moderátor Miloš Knor ale hláškuje, co to jde, a to je také důvod, proč už ten díl dokoukám do konce.

Rychlejší (2010)

Nablýskané béčko a zároveň jeden z nejzbytečnějších filmů za poslední roky. Takový je přesně Faster. Přitom ze začátku to bylo celkem nadějné. Ale bohužel jen ze začátku. Rockovi jsem nevěřil nic, na to mě až příliš nudil. Billyho Boba Thorntona jsem ještě vyčpělejšího snad neviděl. Závěrečná pointa je výsměch. Úplný průšvih to není, ale už se na to nikdy nepodívám.

Saltová (2010)

Ideální film na vypnutí a odreagování. Nedostatky ve scénáři a v (ne)uvěřitelnosti akčních scén sice přehlédnout nelze, ale podívaná je to vskutku svižná. Angelina je dobrá, s kvérem jí to sluší, a líbil se mi i Liev Schreiber. Málokterý film mi utekl tak rychle jako Salt. Škoda těch posledních 15 minut, které už začínaly hraničit se žánrem sci-fi. Tak dobře vycvičenou agentku bych chtěl tedy vážně vidět.