Strážci - Watchmen (2009)

O komiksy se ani moc nezajímám, tudíž jsem k Watchmenům přišel jako slepý k houslím. Vlastně bych se na ně ani nepodíval, kdyby je nenatočil inovátor Zack Snyder. Jeho skvělé režijní vlohy se projevily hned od prvních minut, kdy nás při úvodních titulkách provázejí našlapané obrázky Studené války a života v Americe, to vše navíc s písní The Times Are Changin od Boba Dylana. Lepší komikové intro budete těžko hledat jinde. Podobně našlapanými momenty je celý film doslova prošpikován. Za všechny budu jmenovat tyto: pohřeb Komedianta a vzpomínky jednotlivých hrdinů na něj, zrození Dr. Manhattana či absurdní porada prezidenta Nixona s generály o jaderném útoku na Rusko. Akce ve filmu moc překvapivě není, což bych u rozpočtu, jaký měl Snyder k dispozici, nečekal. Ze skupinky hrdinů největší prim hraje Rorschach („Never Compromise“ zní z jeho úst dokonale) a potom Hedvábný přízrak II, v podání krásné Molin Akerman. Je vidět, že se na filmu vyřádil opravdový fanoušek předlohy. Svým vytříbeným stylem musel spousty diváků uhranout. Jen od toho zakončení bych s ohledem na průběh filmu čekal bombastičtější podívanou. Jeden z nejlepších komiksáků to ale je, to bych lhal, kdybych tvrdil něco jiného.80%

Symptom Pandorum (2009)

Na spočítání dobrých hororů, co se za celý rok natočí, postačí náročnému diváku prsty jedné ruky. Pandorum, odehrávající se na zdánlivě opuštěné vesmírné lodi, kde se z hibernačního spánku probouzí dva astronauté a na nic si nepamatují, sem ale určitě musím počítat. Tématem a zpracováním je film v mnohém příbuzný s Horizontem události, Pádem do tmy či Vetřelcem a atmosféru má vybudovanou dost slušnou. Existencionální příběh lidstva je působivý a to mám na mysli i jeho vyvrcholení v posledních minutách. Ben Foster v hlavní roli hraje možná až překvapivě přesvědčivě a ostudu nedělá ani matador Dennis Quaid. Jisté pochybnosti ale asi nastanou v postupně se objevujících vedlejších rolích, které filmu zbytečně srážejí procenta dolů a zbytečně ho ženou do béčkové kategorie. Povedených pasáží je však i tak dostatek. Pro české publikum je asi nejvíce příjemným šokem samotný úvod, v němž nakrátko zazní naše mateřština. District 9, Moon, Pandorum... doufám, že následující rok nám přinese také několik takových sci-fi překvapení.70%

The Crypt (2009)

Jelikož se řídím heslem “neohodnocených blamáží není nikdy dost“, horor The Crypt byl na dlouhý večer velkou výzvou. Je vidět, že tady šel někdo na věc s obrovským elánem. Jakýsi Craig McMahon totiž nejenom že film režíroval a napsal scénář, ale i k němu hudbu složil a s kamerou si vyhrál. Nutno však dodat, že se mu z toho nepovedlo vůbec nic. Tolik nepřesností, chyb a nelogických jednání hlavních postav se jen tak nevidí. Parta zlodějíčků, rádoby frajer s pěti ukňápanými slepicemi, co by z fleku mohly šlapat chodníky, se rozhodne si přivydělat krádeží šparků ze starých hrobek. Sestoupí do podzemí, když v tom se najednou nad nimi zavře poklop a překvapivě se začínají probouzet duchové pohřbených. A to je tečka! Slaboučkému ději nasazují korunu ještě ubožejší dialogy a kdoví odkud odkoukané lekací momenty. Lacinost je cítit na každém záběru kamery a není se vlastně čemu divit, když byl rozpočet něco přes milion dolarů. I když je to místy docela zábava, adept na nejhorší film roku to je určitě…10%

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Přestože jsem byl před časem z jedničky nadšen, za ty dva roky to už ze mě dávno spadlo a na druhé Transformery jsem se tak podíval jen z povinnosti. A pro začátek můžu s klidem říct, že Pomsta poražených je o třídu horším filmem. Příběh je nastavovaný a už vůbec ne tak zajímavý, momentky se Samovými rodiči už tentokrát nejsou vtipné jako spíše trapné a celý film je totálně přerobotován. Ten jediný roztomilý dravý robůtek působil v jedničce ještě mile, ty desítky mrňousů jsou ale ve dvojce příliš. Ano, asi bych měl ocenit nadstandardní vizuální efekty, viděné v akčních scénách po 80% délky filmu, ale člověk si říká, jestli toho má zapotřebí tolik vidět. Jon Voight mi ve dvojce scházel, Josh Duhamel tu zase vyloženě přebýval a Shia mě už přestal bavit. Na druhou stranu, John Turturro tady docela dokázal oživit uvadající atmosféru a Megan Fox určitě splnila očekávání. Je dobře, že se na soundtracku opět podíleli Linkin Park, ta jejich hudba opět skvěle zapadla. Z těch všech pro a proti se mi dvojka jeví jako čistě průměrný film. Michael Bay už zkrátka neměl čím překvapit jako minule a i když se dalšímu pokračování těžko ubráníme, doufám, že mezitím natočí i film z jiného soudku.60%

VIP Poker Show (2009) (pořad) odpad!

Raději si stokrát zahrát pokera na Facebooku, než marnit čas u téhle šarády s "celebritami" v hlavní roli.

2012 (2009)

Emmericha v lásce nějak zvlášť nemám, ale zánik celé naší civilizace podle mayské předpovědi, to už si tu pozornost zasloužilo. 2012 je takovým dalším jeho typicky charakteristickým filmem, plným otravných a nesympatických postav, patriotistických velkohubých keců, ale také i digitálních triků, které si zaslouží uznání. U hlavních hrdinů mám problém, protože pisálek Cusack, bláznivý vědátor Harrelson ani humanistický úřada Ejiofor mě prostě vůbec neoslovili. Když už, tak ruský magnát Yuri mě dokázal rozesmát, a Danny Glover jako americký prezident také nebyl špatnou volbou. Jakmile přijde na onu zkázu planety, je na co se dívat. Zhroucení katedrály v Římě je trikově okaté, až běda, ale zbytek, ať už jde o destrukci amerických měst nebo o obří vlnu zaplavující vrcholky Himalájí, to už je bomba. Oceňuju ten nápad se záchrannými archami i ty podmínky, za jakých se tam člověk mohl dostat. Ten celý mezinárodní projekt mi přišel celkem dost reálný a proveditelný. Závěrečné dění mi nevadilo, naopak. Na pointu z Proroctví nebo Pandora to sice nemělo, přesto jsem nad filmem cítil jakési uspokojení. 2012 můžu s klidem označit za dobře provedenou práci...60%

Bathory (2008)

Od rok odkládaného Jakubiskova Bathory se čekalo hodně, možná že až příliš. A není se čemu divit, příběh krvavé Čachtické paní a nálepka "nejdražší film střední Evropy" dokáží lidi pořádně nažhavit. Že budu ale po jeho skončení z kina odcházet tak rozpačitý, to jsem nečekal. Přitom první ze tří částí filmu, přibližující hraběnčinu osobnost a její problematický vztah s manželem, na pozadí války uherské šlechty s Turky, vypadala více než zdařile a status evropského velkofilmu jasně splňovala. Úvodní vyprávění starého mnicha o čachtické legendě, které se prolíná s válečnými scénami, zní velice poutavě. Akce patří dost možná k tomu nejlepšímu a trochu mi připomněla polské Ohněm a mečem. Diváka musí jistě potěšit dobrý výběr českých i zahraničních herců, z nichž jich většina odvedla na place dobrou práci. To platí především o Anně Friel, která si s náročnou rolí Alžběty Bathoryové zkušeně poradila. Nelze si nepovšimnout ani výborných dobových kostýmů, na naše poměry nevýdané výpravy, místy podmanivé hudby nebo vizuální stránky vůbec. Kámenem úrazu se ovšem ve druhé a třetí části stala dvojice mnichů v podání Polívky a Mádla! Ty jejich hračičky typu kolečkových a motorových lyží, jsem stejně jako Mádlovy pubertální výlevy vážně nežral! Z historického filmu se díky nim rázem stala nechtěná parodie, čímž mě Jakubisko nesmírně zklamal. Jak film postupně spěl do finále, byl čím dál méně přesvědčivý. Vytvořit z postavy, ke které už neodmyslitelná pověst krvavé vražedkyně zkrátka patří, úplnou světici a oběť intrik na mně ani trochu nezapůsobilo. Najde se určitě mnoho důvodů, proč vidět Bathory. Milovníci žánru budou ale z jeho výsledku patrně zklamáni. Investované miliony jsou na filmu hodně vidět a už kvůli tomu mu ten úspěch přeju, v ústech mi po něm ale na dlouho zbyla taková nepříjemná nahořklá pachuť.60%

Cesta do středu Země (2008)

Tak vůbec by mě nenapadlo, že se mi tahle dobrodružná taškařice s Brandonem Fraserem bude ve finále více líbit než jeho mnohem ambicióznější Mumie 3. Knižní předloha Julese Vernea je pro mně už od malička takřka srdeční záležitostí, tak možná proto jsem byl dopředu raději skeptický. Nevím proč, ale od filmu jsem čekal asi tolik jako od stejnojmené televizní slátaniny z roku 2001 s Treatem Williamsem v hlavní roli. Z očekávaného průšvihu se ale nakonec vyklubala příjemně strávená hodina a půl, plná zábavy a dobrodružství. Fraser je docela dobrým komikem, což předvádí i zde, a dobře se doplňuje s oběma svými parťáky, Hannah průvodkyní a rozmazleným synovcem Seanem. Samotná cesta pod povrch a zpět je bláznivá, až se to někdy chvílemi zdá směšné. Kdo ale na druhé straně v takovém filmu očekával jakýkoliv smysl pro realičnost? Po trikové stránce je to docela zajímavý snímek, který tu my bohužel neoceníme tolik, jako jinde na západě. Vidět ho v normálním 3D kině, moje hodnocení by šlo ještě o něco výše. Jsem zvědavý na chystané pokračování...60%

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Od tohoto snímku jsem neočekával nic jiného než výborné zakončení roku, stejně jako v případě loňska u I Am Legend. Daný vědecko-fantastický děj mi totiž opět přesně kápnul do not, a tak pro mě byla povinnost, zajímat se blíže o film. Zázrak se ovšem nekonal. Kdo se domníval, že Scott Derrickson ze slibného námětu něco pořádného vytluče, se asi trochu spálil. Výsledek je totiž v mnoha ohledech i srovnatelný se Dnem nezávislosti, na dnešní poměry tedy žádný šlágr. Neříkám, že bych snad litoval peněz za lístek v kině, ale pár věcí mi na filmu dost vadí. Především je to fakt, že se mimozemšťan Klaatu rozhodl zachránit Zemi před zničením jenom na základě toho, že ho dokázala přesvědčit jediná žena s dítětem. Dále jsem zde hodně postrádal jakékoliv informace o té údajné mimozemské rase, které prý nesaháme ani po kotníky. Z toho happyendu v závěru jsem také nebyl extra odvázaný. Film mě ve finále nějak neurazil, třeba ze začátku si drží solidní tempo a po vizuální stránce vůbec není nač si stěžovat, ta očekávání byla ale velká. Po lehkém zklamání se tak otevírá cesta ke zhlédnutí původní filmové verze z roku 1951.60%

Dvaasedmdesát jmen české historie (2008) (seriál)

Zajímavý projekt České televize, kde si každý fanda historie najde své. Profesor Charvát, jenž mě učil na vysoké starověk, moderuje skvěle. Jen se obávám, že 12-timinutová stopáž je pro nás historiky zoufale málo a z pořadu se tak stává obyčejná vlastivědná pomůcka pro základní školy.