Léta s Jaromírem Hanzlíkem (2023) (TV film)

Mně se asi nikdo nezavděčí :D Často dokumentům vyčítám příliš krátkou stopáž a zkratkovitost. Tady to bylo naopak. Rozhodně to není špatný dokument, ale dávám 4*, protože se to na můj vkus místy až moc "táhlo".

Bez lítosti (2023) (seriál)

Dokument určitě zajímavý, atraktivní a po všech stránkách dobře udělaný. Ale tak nějak se to ve mně pere... Ačkoli z rozhovorů s tvůrkyní vyplívá, že hlavní aktéry neomilostňuje a snažili se tam dát co nejvíc promluv policistů, podle mého názoru se to úplně nepodařilo promítnout do samotného dokumentu. Sám jsem se přistihl, že občas s některými z nich začínám sympatizovat (aby to nebylo špatně pochopeno, určitě ne s jejich činy, ale spíš jsem si řekl něco ve stylu "to je celkem sympaťák", než mi došlo, co je to za člověka. A stalo se to asi u dvou z nich), což by se určitě stát nemělo. Považuju se za vyrovnaného člověka, takže nikoho zabíjet nepůjdu, ale co když se na tento dokument podívá nějaký maniak, který si řekne "život ve vězení není zas tak špatný a ještě můžu být slavný"... Ono na tom, že by se těmto lidem neměl dávat prostor něco bude... Takže nevím, nakonec dávám 4*. Kdybych se měl dívat pouze na kvalitu, dodržení žánru a podobné věci, tak je to za mě jasných 5*, ale když k tomu přidám ten kontext, tak se dostanu někam mezi 3* až 4*... Největší problém asi bude, že dokument zobrazuje vrahy až moc z lidské stránky a ten "opozitní" názor policistů byl až moc utlačený za osobním příběhem vraha.

Sedm schodů k moci (2023) (seriál)

Seriál podle mě hodně dobrý (oproti ostatním seriálům na Primě dokonce výborný), škoda jen toho konce, který byl strašně uspěchaný... Očekával jsem, že 7 dílů bude 7 schodů a 8. díl nějaké rozuzlení. Osmý díl se nakonec 55 minut odehrával "na vrcholu schodů" (pokud teda ten první nebyl pod schody :D) tak či tak, rozuzlení dostalo čas pouhých 5 minut a !(asi spoiler)! nakonec zůstává závěr otevřený. Nevadí mi ani tak ta otevřenost, ale spíš uspěchanost, kdy v posledních dílech děj graduje a z ničeho nic skončí... Ale i přesto dám 5*, protože ten závěr byl jen jedno z mála slabých míst seriálu.

Deník malého poseroutky 3 (2012)

Co se týče hodnocení je pro mě trojka nejrozporuplnější ze všech dílů. Určitě je to lepší než čtverka (2017), ale slabší než dvojka. Váhal jsem mezi 3* a 4*, nakonec jsem se sice přiklonil ke 3*, ale film to není vůbec špatný... Na odreagování úplně ideální.

Beckham (2023) (seriál)

Výborně udělaný dokument, ale zasloužil by si být o 2-4 díly delší. Poslední díl je celkem zkratkovitý a urychlený, přitom by se i v tomto období našlo více zajímavých věcí z jeho kariéry (reprezentační kariéra po roce 2000 je vynechaná úplně). Na druhou stranu i poslední díl má spád a oproti prvním třem ještě o něco více nahlíží do soukromí. Oceňuji hlavně archivní záběry a velký počet respondentů z okolí Beckhama, kteří mají co říct.

Systém (2022) (TV film)

Robert Záruba a ČT hokejové dokumenty umí. Kvalitní scénář, výběr hráčů, prostřihy záběrů z turnaje s komentářem hráčů, trenéra a vypravěčky... všechno výborné. Trochu mi chyběl hlas Miroslava Táborského, Davida Novotného, nebo Lukáše Hlavici, jako v dokumentech z minulých let, ale Jana Holcová taky nebyla špatná. Celkově to nenudí a po čase poslouží jako hezká vzpomínka.

Survivor Česko & Slovensko - Série 2 (2023) (série)

Spoiler! Zlepšení a nedostatky - Už samotný začátek vypadal dobře a nadějně. Minimálně po technické stránce velké zlepšení oproti první sérii (zkrácení stopáže, střih, titulky,...). Hra samotná měla spád a casting taky nevypadal nejhůř (to se později potvrdilo). Drobné nedostatky sice zůstaly (například to, že při soutěžích nebyla vidět časomíra, neodhalení toho, kdo jak hlasoval (na konci dílu), nebo informace o tom, proč někdo nehraje, nebo co se mu stalo (Vašek, Martin)). To jsou sice jen "kosmetické" maličkosti, které nijak neovlivní hru samotnou, ale jako divák bych je chtěl vidět. Výborné byly i některé zajímavé drobnosti, jako třeba grafická ukázka místa, kde je zakopaná skrytá imunita. To se mi hodně líbilo. Zajímal by mě názor lidí (těch, kteří československý Survivor srovnávají s Americkým a nedokážou se přenést přes ty rozdíly) na díly, ve kterých došlo k výměně hráčů nebo použití skrytých imunit. Ty totiž podle mě měly "americký nádech" a rozhodně to byly skvělé a napínavé díly. Pokud tito lidé neocení ani toto, tak už je to spíše komplex a potřeba hledat to špatné. Finále a spoilery - Víc mi sedí, když se všechno první natočí a až s odstupem času vysílá (jako v Robinsonově Ostrově, nebo americkém Survivoru). Možná ani americká verze finále, kdy se odhlasuje na ostrově, ale hlasy se přečtou až po kompletním odvysílání živě by nebyla špatná. Letos jsem se spoilerům dokázal více vyhýbat, ale bohužel třeba u Švanciho, se tomu asi ani vyhnout nešlo. Určitě by se to dalo ještě nějak lépe pošetřit, aby informace neutíkaly ven 2 týdny před vysíláním v Tv a týden před Voyem. Pochopil  bych spoiler s týdenním předstihem (dívám se na Nově, ne na Voyo - takže by to vlastně ani nebyl spoiler. Toto Nově nebudu vyčítat, protože každý má možnost si Voyo předplatit a když se rozhodnu sledovat v Tv a nechci toho moc vědět dopředu, musím být opatrný.) Co jí ale vyčítat budu je to, že v ukázkách z následujícího dílu jasně dají najevo, kdo získal individuální imunitu. Obzvlášť, když je to už v závěrečné fázi, kdy zbývá 7 lidí... Gender pravidlo... Na začátku jsem byl hodně naštvaný a absolutně to nechápal. Úplně v pořádku je, že jde proti sobě do souboje stejný počet mužů a žen, ale zakázat na kmenové radě psát ženy a říct "dnes musí jít muž" je s prominutím (nebo možná bez prominutí) sr*čka. Sra*ka, na kterou bohužel mají tvůrci právo, protože je v oficiálních pravidlech (takže nic nevyčítám tvůrcům a produkci. Prostě použili to, co použít mohli). Bohužel to pro mě celkově popírá smysl celé hry. Přestože tady casting chválím, tak si myslím, že ten ženský byl o něco slabší. Kvůli tomu vypadávaly ženy tak brzo a nutno říct, že drtivá většina žen (5/6), co vypadly na začátku, měly špatnou, nebo žádnou strategii a vypadly zaslouženě... Zajímalo by mě, jestli by se to samé stalo i s muži, pokud by byli v menšině (což by samozřejmě bylo taky špatně, toto prostě ve hře nemá co dělat.) Souboje - Jako velké zlepšení vnímám to, že bylo více týmových soutěží a ne jen individuální jeden na jednoho jako vloni. Letos to dokázali dobře vyvážit a soutěže nebyly pořád dokola to samé. U soutěží po sloučení se mi hodně líbilo, že často byly "vyřazovačky", kdy se souboj konal v několika kolech, ze kterých vyšli 3 finalisté souboje o imunitu. Obzvlášť po sloučení, kdy je soubojů méně a jsou kratší, je to určitě výživnější, než souboje, které trvají 5 minut a hráči jen stojí a něco drží. Ty byly po sloučení taky, takže to opět bylo skvěle vyvážené). Takže vyváženost, pestrost a zajímavost soubojů taky dobré. Oblíbení hráči: Johanka, Švanci, Martin, Andrea, Pepa. Na Survivoru je nejzajímavější to, že může vyhrát kdokoli a že i nejlepší hráč nemusí vyhrát. To se tady přesně stalo. Podle mého názoru jasná vítězka Johanka, která měla hru téměř od začátku pod kontrolou a postupem času ji zcela ovládala. Na druhou stranu z posledních sedmi mohl vyhrát kdokoli, což taky potvrzuje o dost lepší casting, než v první sérii. Vítěz asi ok, ikdyž jsem to přál jiným. Rozhodně si to i on zasloužil. Podtrženo sečteno jsem spokojený. Jde vidět velké zlepšení oproti první sérii a hlavně je zřejmé, že se nad tím někdo zamyslel a snažili se vyhovět přáním a připomínkám divákům. Na duel jsem si zvykl a (už) ho vnímám pozitivně. Změna soubojů i zkrácení stopáže + další už zmíněné zlepšení a především lepší casting taky super. Ondra Novotný jako moderátor tradičně skvělý a i on dělá Survivor cz/sk lepším. Když neberu drobné nedostatky, které jsem už taky zmiňoval, tak jediná věc, která mi vadí je gender pravidlo, ale na to bohužel tvůrci mají právo. Dám 4*, ikdyž jsem stejně hodnotil i některé americké Survivory, které pořád považuju za lepší a dynamičtější, ale tato série vůbec nebyla špatná a doufám, že se můžeme těšit na další pokračování.

Volha (2023) (seriál)

Líbí se mi, jak přesně dokázali tvůrci přiblížit tehdejší dobu (nejen) v televizi (zákaz chození do televize bez spodního prádla, "rebelská" publicistika, odkaz na Landovského v Takové normální rodince, čistky, "externí pracovníci", přeřazování do redakce dětské zábavy a mnoho dalších detailů, kterých si asi normální divák, který o nich neví, nevšimne).  Herecké obsazení taky super. Možná by neuškodila menší redukce těch přiblblých vtípků. Chápu, že to mělo sloužit na dokreslení charakteru postavy, ale i pro mě tam toho bylo až moc, přestože mi takové věci nevadí. Občas mi přišlo, že seriál úplně neví, co přesně chce... Jestli pobavit, "vyprávět" o televizi, přiblížit dobu, nebo být drama... Jakoby chtěl úplně všechno a tyto funkce se navzájem občas trochu přebíjí (hlavně v prvních dílech). Ale spousta hlášek se i povedla a celkově se mi seriál určitě líbil.

Láska je láska (2012)

Hodně milé překvapení. Povedený film se skvělými hereckými výkony, ze kterých vyčnívají především Petr Nárožný, Ondřej Vetchý a Simona Stašová. Jediná věc, na které film trochu pokulhává je scénář. Ten je sice slabší, ale určitě bych o něm neřekl, že je vyloženě špatný.

Vůně ženy (1992)

Herecký koncert Al Pacina, kterému hodně dobře sekunduje Chris O'Donnell. Všechno důležité už tady bylo napsáno (neskutečně uvěřitelné ztvárnění slepého člověka, emoce,... a tak dále), takže nemám co dodat. 5*