Stav obležení (1998)

S odstupom času a teda po 9/11 naberá tento thriller úplne iné dimenzie. Hlavná premisa filmu je zaujímavá a ukazuje, ako ďaleko sú krajiny, resp. tí, ktorí ich riadia, ochotné zájsť v záujme ochrany svojich občanov/ideálov/potrieb. Samozrejme ukazuje klasické protipóly, ktoré pri takýchto situácií vzniknú a dostávajú sa do konfliktu. Možno preto aj škoda toho záveru, ktorý vyznieva celkom čiernobielo. Finále s nejednoznačnejším koncom by možno patril do topky žánru. Ale rozumiem tomu, že tá látka je (aj vtedy bola, hlavne po Oklahoma City bombing, podľa ktorého sa Zwick zrejme aj inšpiroval) veľmi citlivá. Washington super sympatický, pre mňa viac ako momentálne.A Willis má vlasy! Staré dobré deväťdesiate roky.

Moje povstanie.sk (2014) (TV film)

Forma víťazí nad obsahom. To nie je výtka ale fakt. Poviedky sú určite zaujímavé, žiaľbohu krátke. Funkciu akejsi šírenia osvety o osudoch obyčajných ľudí v SNP ale plnia dokonale. Páči sa mi štýl filmárov, po technickej stránke je Moje povstanie slovenská filmová špička. Výber hercov/celebrít treba zrejme len ticho rešpektovať. Pritiahnuť cieľovku k takejto látke ide asi len týmto smerom. Hanbu si ale naše hviezdy určite neurobili. Chválim projekt, slovenské dejiny obsahujú mnoho námetov na sfilmovanie, snáď podobných formátov bude len pribúdať a snáď sa niekedy dočkáme aj celovečerných filmov na minimálne rovnakej úrovni.

Angel Heart (1987)

Super noir snímok s výbornou atmosférou a skvelými hercami. De Niro ťaží z minima maximum, sexi Lisa Bonet dáva zabudnúť na Bill Cosby Show a Rourke je extrémne sympatický. Zrejme tomu prihráva fakt, že tu ešte vyzerá a rozpráva ako človek. Škoda, že sa tak doriadil... Dej sa postupne stupňuje, všetko to pekne odsýpava a graduje, tajomno funguje a záver šokuje. Super.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Prv treba napísať, že aj predošlé diely tejto série postrádali v mnohých smeroch kvalitu a vsádzali na nostalgiu, vyhasnuté akčné hviezdy a nereálnu "zinéhodesaťročia" prepálenú akciu. Po tretikrát ma to ale už vyložene štve, akú mienku má Stallone a spol. o svojich divákoch, ktorým ponúka to isté béčkové digitálne peklo doplnené o stále lacné dialógy, nefungujúce vtipy a otrepané hlášky. No a samozrejme monotónnu neoriginálnu akciu a nezaujímavé nové postavy (až na Banderasa a Gibsona). A to sú dve veci, na ktorých su tieto snímky postavené. Už nestačí pridať ďalších dôchodcov. Chce to poriadny príbeh, vyriediť "postradateľných" (však sa tak sakra aj volajú), s tým sa dostavia emócie a menej strhávania pozornosti na Stalloneho. Je to predsa len teamovka. Inak dopadne štvorka rovnako ako niektorí herci zo série - v novinových stánkoch. A prosím žiadne Expendabelles a Young Expendables - nikoho to nezaujíma.

Želvy Ninja (2014)

Po zhladnutí trailerov som si povedal, že to bude sračka, na ktorú ale do kina určite pôjdem. Nakoniec sa z toho vykľula zábavna, klišoidná sračka, v druhej polovici so super akciou. Prvá polhodinka je síce pomalá a nezáživná s hroznými úvodnými titulkami, Megan sa naozaj sympaticky snaží utiahnuť film sama, ale žiaľbohu na to nestačí a hlavným rolám by sa mala vyhýbať. Po nástupe korytnačiek sa dej zrýchli, všetky vtipy fungujú skvele a akcia je nápaditá a hlavne tá na zasneženom svahu vyniká aj v rámci celého leta. Postavy a charakter hlavných hrdinov je napísaný presne tak ako si ich pamätám. Teším sa na dvojku, chce to ale lepší scenár a menej ťarbavý Schrederov look.

Ona (2013)

Nakoniec nie Skynet, nie opice, nie sentinely ani mašiny z Matrixu ovládnu svet. Budú do stodvadsaťpercentní hipsteri... Klasická romantika s originálnym scenárom (zaslúžený Oscar), nemyslim si ale, že z blízkej budúcnosti. Sorry, ale neverím v takýto druh lásky. Tým pádom sa na film dá pozerať aj z iného uhla ako čisto romantického. A teda ako na príbeh úchyla, tentokrát už z blízkej budúcnosti, ktorý po nociach skúša sex cez telefóns cudzími ľudmi a randí a súloží! s virtuálnou realitou. A prekliato vysoko nohavice po dedkovi. Ale to je len moja interpretácia.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

ASM2 ma vtiahol do deja od prvej minúty a nepustil až do tej poslednej. A napriek možno slabšiemu scenáru, ako správny spidermanofil som ochotný ho tolerovať, film šlape vďaka určitým zmenám, ktorým sa líši od prvého dielu. Kým jednotka bola čistokrvný reboot, ktorého dej sme už pred desiatimi rokmi videli, dvojka prichádza už s novým príbehom s novými antagonistami. Akcia doznala obrovského progresu a je umne vyvážená s dramatickými prvkami. Originálna Zimmerova hudba s prvkami dubstepu dodáva akcii gule a spolu vytvárajú jednu z najlepších akčných scén leta - Electro na Manhattane. Spiderman konečne hláškuje ako v comicse, čo bola asi jediná vec, ktorú som v pôvodnej trilógii postrádal. Som si vedomý, že to nie je dokonalý blockbuster a kvality Raimiho dvojky to nedosahuje, mne to ale k spokojnosti stačilo. Možno by som sa ale zmene režiséra nebránil, čo je po slabom komerčnom úspechu a posunom premiéry trojky asi viac než isté.

Úsvit planety opic (2014)

Najväčším pozitívom pokračovania rebootu je, že je to v prvom rade film o opiciach. Dokonca i absencia hovorového slova, ktoré je mnohokrát nahradené posunkovou rečou, dodáva príbehu na uveriteľnosti a výborne vtiahne divákov to postapokalyptického sveta. Druhým plusom je výborná hudba od Giacchinna, ktorý je opäť verný svojmu rukopisu a strieda pomalé klávesové a pompézne dychové lajtmotívy podtrhnuté pre neho typickými sláčikmi. Tretím pozitívom je dychberúce CGI, ktoré si momentálne určite zaslúži Oscara. K čomu mám menšiu výhradu je scenár, ktorý nie je síce zlý, ale ani veľmi originálny a je to viacmenej variácia na dej, ktorý sme už viackrát videli, tentokrát s opicami. Chýbali mi tam momenty ako napr. Ceasarove No! z prvého dielu a v závere som určite čakal väčšie vygradovanie deja. Každopádne silné štyri, po budúcom druhom zhliadnutí možno aj plných päť hviezdičiek.

Příběh kmotra (2013)

Celkom obstojný kompromis medzi typickou českou drámou a thrillerom z podsvetia, podtrhutý poznámkou "dle skutečných událostí" určite ale prispôsobený potrebám filmu. Herci hrajú úplne v pohode na čele s hlavným duom. Scenár je obohatený presne o všetky tie prvky, ktoré nájdeme v každej, hoci len priemernej a nielen americkej gangsterke. Krátka stopáž nedovoľuje snímku skĺznuť do nudya ubehne celkom rýchlo. Jeden z tých lepších česko alebo slovenských filmov, ktoré sa radia mimo typického domáceho žánru - existenčná dráma zo ČSSR.

Sběratel kostí (1999)

Priemerný thriller s atmosférou New Yorku z 90-tych rokov, kde detektívy nosili dlhé plášte, ktorým šéfoval tvrdohlavý a ambiciózny šéf, internet a domáce počítače boli v plienkach a kde filmový štáb mohol voľne natáčať v uliciach veľkomesta. Celkovo je príbeh štandardný a hlavného záporáka odhalíte v polke filmu vylučovacou metódou hoci jeho motiváciu vám musí odhaliť sám. Jolie je celkom sympatická a Washington ešte neskĺzaval k svojim v súčasnosti trom typickým výrazom tvare a to úsmev, smútok a poker face občas spojený s hnevom.