2 zbraně (2013)

Kormákurov Contraband sa mi páčil - bol to podarený, zručne natočený, svižný a maximálne priemerný akčný thriller. Proste oddychovka. 2 Guns mala byť teda možno ďalšia priemerná oddychovka, tentokrát v štýle buddy filmu. Prostučký dej, postupne odkrývajúci identity všetkých zúčastnených. Po zistení, kto je kto, už žiaľbohu nemá scenár čo ponúknuť. Slabá akcia, jeden cool spomalený moment z plagátu a hlavný hrdinovia hláškujúci a tváriaci sa tak cool, až to prestáva byť cool (rovnako ako Pearce v MS One: Maximum Security). FIlm do tv na sobotné popoludnie, určite nie do hlavného vysielacieho času.

Millerovi na tripu (2013)

No komédia roku určite nie. Pár humorných situácii sa nájde, ale prevažuje viac tých nevtipných, vyslovene trápne momenty tu nie sú (až na ten striptíz, hoci je Aniston kočka). Väčšina vtipov je postavená na zvulgarizovaní normálnych viet, čo možno fungovalo pár rokov dozadu, keď sa eRkové komédie začali točiť vo veľkom. Proti klišoidným záverom nič nemám, ale tu bolo tej hry s logikou viac než dosť. Na druhej strane, tie dobré vtipy sú naozaj vydarené.

Jdi a dívej se (1985)

Prvá polovica filmu bola pre mňa utrpením, pretože som vôbec nerozumel dialógom a neskôr ani motivácii a chovaniu postáv. Neviem, či som mal zlé titulky alebo čo. Druhá polka už bola ľahšie stráviteľnejšia (ale iba čo do filmového rozprávačstva). Pre mňa osobne je tu asi jedna z najmrazivejších scén vo vojnovom filme (útek z dediny). Záverečná trištvrte hodina je rovnako odpudivá a odstrašujúca a patrí k vrcholu tematiky druhej svetovej vojny vo filme. Človek si fakt povie, že ako je možné, že také zverstvá sa diali len pred 70-timi rokmi (a niekde inde sa ešte stále aj dejú). Škoda tej prvej polovičky.

Tenkrát v Americe (1984)

Ja viem že je to Leoneho sen. Mňa tento film ale vôbec nebavil, pri tom pomalom tempe a enormnej stopáži som mal fakt problémy s vnímaním. Priznám sa, že ani poriadne neviem o čo tam išlo a tuším som ani záver nepochopil...

47 róninů (2013)

Námet a teda legenda je fakt sľubná. Fantasy prvky a celkovo béčkové, klišoidné poňatie tiež berem (hoci sa z toho dal určite urobiť aj krásny poetický epos o samurajoch, cti atď. atď.). Ale keď je už scenár slabý, k tomu sa pridá neschopný režisér, tak ani celkom slušní herci (Sanada a Kikuči, naproti tomu nevýrazní Reeves a Asano) nevytiahnu film k vyššej kvalite. Škoda, celkom som sa tešil po ohlásení filmu. Čo ma asi najviac iritovalo a bilo do očí bol strašne slabý strih a hudba - po každých 10 minútach 3-sekundový prestrih na nejaký chrám/sídlo/les s nevýrazným hudobným doprovodom. Hoci výprava bola pekná, nepodarilo sa vybudovať atmosféru starého Japonska. Nebyť celkom slušnej akcie, tak by to bolo aj za menej ako dve hviezdičky.

Noe (2014)

Biblický príbeh o Noemovi poznám. Ale len v skratke. Teda že postavil loď a zachránil zvieratá a nezachránil dinosaurov. Nič viac. Aronofskeho spracovanie som teda prijal so všetkými možnými kúzlami a fantasy prvkami. A pravdu povediac, páčilo sa mi to. Dobrodružno-akčný blockbuster sa v poslednej polhodinke zmení na nečakanú rodinnú(?) drámu, ktorá na mňa celkom zapôsobila - od osudu potenciálnej nevesty, cez výborné vykreslenie vzniku sveta a hlavne originálne poňatá agresia skrývajúca sa v ľuďoch, až hororové výjavy zúfalstva po Noeho rozkol primárnych hodnôt. Možno sa mohlo ešte viac pritlačiť na pílu v rámci vzťahu otec-synovia. Inak výborní Crowe a Winstone. Celkovo mi film kúsok pripomínal Fontánu a nebolo to len neutíchajúcou a výbornou Mansellovou hudbou.

300: Vzestup říše (2014)

Druhá 300-vka stráca tam, kde prvá dominovala na plnej čiare. A to pri hlavnej postave (tak ako si každú scénu pre seba kradne Green, tak si každú scénu so Stapleton-om kradnú jeho krivé zuby, ktoré keď som si všimol, už sa ich nedalo prehliadnuť; porovnávať s Butlerom ho ani nejdem...) a akčných scénach (ktoré sú zvládnuté, len raz sme to už videli a na druhýkrát je to už okukané). Pokračovanie sa teda vyrovná originálu len záporákom a celkovým vizuálom, ktorý ponúka opäť pekné, vačšinou spomalené alebo takmer statické obrázky. Potešili camea postáv z prvého dielu aj celková prepojenosť (prequel i sequel) a mocne burácajúci soundtrack.

Loft (2008)

Thriller, kde som sa spočiatku bál dlhej stopáže. Je to ale veľmi slušný film, ktorý ide podľa zabehnutých pravidiel žánru a vystačí si s jedným bytom, výbornými hercami a pár flashbackmi. Záver bol možno komplikovanejší, než by bolo potrebné a mohol skončíť o 15 minút skorej, ale i tak som nadmieru spokojný. Niekedy rozmýšlam, prečo niekto niečo podobné nenakrúti aj v našich končinách. O holandskom a hlavne americkom remaku sa ani netreba baviť...

Pelíšky (1999)

Po niekoľkoročnom tlaku okolia som si konečne pozrel tento kultový a ževraj geniálny film. Už podľa počtu hviezdičiek vidno, že spokojný asi nie som. Prvá polovica je síce výborná, vtipní a geniálni Kodet a Donutil, jednotlivé scénky sú fakt zábavné. Druhá polovica sa už nesie v znamení drámy a úsmevná situácia je tu tuším len jedna - lyžičky. A to mne osobne nejak nesadlo, to zdramatizovanie bolo na mňa až príliš tvrdé - a možno aj to je tá pointa filmu, ktorá mi uniká. Neviem. Môj vkus je asi niekde inde... a možno, ako mi bolo povedané rodinným príslušníkom žijúcim už pár rokov v Prahe, že českej mentalite a hlavne jej zmyslu pre humor nerozumiem... Snáď sa to raz zmení...

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Zmiešané pocity. Už hneď druhý záber fanúšikov nadchne a ja som sa tiež pousmial a potešil, že film bude výborný. Ale... To isté čo pri prvom Hobbitovi. Doslovné a kompletné prenesenie knižnej predlohy na plátno roztiahnuté na takmer tri hodiny. Čo pre fanúšikov knihy nemôže vadiť. Napriek tomu som bol fakt sklamaný, a tie 4 hviezdičky sú asi už len zo zotrvačnosti a vernosti Stredozeme. Prvých 40 minút úplne super, únik v sudoch je určite vrchol filmu, elfovia sú strašne cool (určite viac ako trpaslíci), Tauriel je super a hoci v knihe nebola, obhájila si svoju pozíciu, akcia je vynikajúca, na dialógoch a v scénach v pokoji ale vidno, že tej vaty je fakt príliš. Najslabší Jakcson v rámci Stredozeme, verím, že po druhom zhliadnutí si napravím názor, jednotka sa mi páčila viac. Ono keď dva dni dozadu dávali v telke Spoločenstvo, zistil som, že to čaro toho Nového Zélandu a celkovo tej fiktívnej mytológie nejak chýba. CGI-čka je tam fakt veľa. Pripomína mi to problém nového Indyho, kde som mal rovnaké pocity. Plus sa deje aj to čoho som sa obával, Shore-ove soundtracky oproti pôvodným nestoja za nič. Tento je už lepší ako prvý, ale aj tak už to nie je ono. Žiaľbohu.