Ocelová pěst (2011)

Hollywood stále dokazuje, že malí sopliaci z Ameriky sú inteligentnejší ako ktokoľvek na svete a majú toho toľko odžité, že radami do života nás môžu obdarovávať častejšie ako majster Yoda. Klasický predvídateľný dej o zblížení otca so synom na pozadí super robotích zápasov (občas nelogické) plný klišé so zlým ujom, ktorý nášho hrdinu škaredo zbije ale potom aj tak prehrá všetky svoje peniaze. Pre rodiny ok, pre ostatných priemer. A dúfam že Dakota Goyo už nebude nikdy tancovať (ani žiadny iný robot vo filme) a že ostane pri hraní polminútových rolí (Thor). Veľmi nesympatické decko. Jackman nech už natočí poriadnu akciu!

Očista (2013)

Veľmi zaujímavý námet, s ktorým by sa dal natočiť super thriller. Žiaľbohu, využitý je minimálne a ustupuje v prospech nezaujímavého deju a klišovitým výjavom z kamier... Fakt, že 3 ľudia sa nevedia nájsť vo svojom vlastnom dome len podčiarkuje slabý scenár. A keď vo finále si film môže polepšiť o nejaké to percento, nenájde gule a nenechá vo vás žiadny šok. DeMonaco by si mal pozrieť Hanekeho Funny People US (žeby podobnosť antagonistov z oboch filmov náhodná?). A Ethana Hawka chcem vidieť v akčnom filme alá Taken.

Oldboy (2013)

Už od ohlásenia remaku som vedel, že tento film bude zbytočný - pre ľudí, ktorý videli originál. Pre tých ostatných, určite zaujímavý snímok, herci sa fakt snažia, hudba obstojná... ale nechalo ma to chladným. Snaha o realistické vykreslenie brutálnych scén je, ale príde mi smiešne, že autori nenašli gule na tú najodpornejšiu a minimálne pre vegetariánov najhoršiu. Ak by som lístky do kina nevyhral, počkal by som si na blu ray verziu. Jackson je vo filme zrejme len kvôli "motherfuckovaniu".

Ona (2013)

Nakoniec nie Skynet, nie opice, nie sentinely ani mašiny z Matrixu ovládnu svet. Budú do stodvadsaťpercentní hipsteri... Klasická romantika s originálnym scenárom (zaslúžený Oscar), nemyslim si ale, že z blízkej budúcnosti. Sorry, ale neverím v takýto druh lásky. Tým pádom sa na film dá pozerať aj z iného uhla ako čisto romantického. A teda ako na príbeh úchyla, tentokrát už z blízkej budúcnosti, ktorý po nociach skúša sex cez telefóns cudzími ľudmi a randí a súloží! s virtuálnou realitou. A prekliato vysoko nohavice po dedkovi. Ale to je len moja interpretácia.

Osamělý jezdec (2013)

Žiaľbohu po vynikajúcom Rangovi, Verbinski už nedokázal natočiť rovnako dobrý western. Určite je to prepálenou stopážou a nevýrazným až prehrávajúcim Hammerom. Technicky je film dokonalý a cítiť z neho atmosféru Divokého západu, jednotlivé obrázky pláni a špinavých cowboyov pri západe slnka fungujú, lenže celé je to také natiahnuté, ukecané, málo akčné, chýba tomu spád a tempo. Casting je podarený (až na toho Hammera), záver zábavne šialený. Čo ma trošku zamrzelo bola nevýrazná Zimmerova hudba, zrejme si toho na plecia zobral až moc. Ale až po vypočutí samotného OST som bol prekvapený, aký vydarený je soundtrack, v kombinácii s Rangom výborný feeling Divokého západu. Preto je škoda, že vo filme ju ťažko registrovať a počuť len nejaky guláš a William Tell Overture (čo je kúsok fail, na finále filmu neskomponovať nič originálne). EDIT 09/2013: The Finale z OST a teda William Tell Overture po zimmerovsky ma neskutočne opantal a ovládol celý môj tracklist. Je to song rovnako zábavný ako záver tretích pirátov (I dont think now is the best time) a rovnako energický ako supermanovský Flight.

Osvícení (1980)

Päť hviezdičiek za Nicholsona.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Je to klišé od prvej do poslednej minúty, ale je to dve hodiny sakramentsky zábavné a čo do epickosti s prehľadom prekonáva supermana i transformerov. Hunnam je sympaťák, Kazinsky správne dobrá sviňa, Elba ako vždy kvalitný, Perlman rovnako vždy geniálny (potitulková scéna!) a som rád, že del Toro udržal prehrávajúce herectvo a vysokú intenzitu hlasu Charlieho Daya na nízkej úrovni. No a Rinko Kikuči s modrými pramienkami vlasov a ladnej kombinéze mi učarovala ako už dlho žiadna herečka vo filme :) Verím v pokračovanie! Djawadi žiaľbohu ako vždy slabý, ale hlavný, často sa opakujúci, lejtmotív dodáva scénam patričnú energiu.

Pád Bílého domu (2013)

Fuqua s Butlerom nechávajú v roku 2013 oprášiť akčný žáner 90-tych rokov a darí sa im to celkom dobre. Film rýchlo šlape podľa zavedenej šablóny, nechýba prezident, vlajky, tvrdohlavý generál, atómové zbrane, hromada pátosu, predanie policajného odznaku decku, hlášky, hlupučký dej a hromada eRkovej akcie (celkom som bol prekvapený kadenciou popráv). Butler ale postráda charizmu či už Willisa alebo Schwarzeneggra, a sám film nedokáže utiahnuť. Celkovo je taký nejaký opuchnutý. Unavený Morgan Freeman v posledných filmoch ani nehrá, len odriekava svoje repliky. A pani ministerka je tiež oscarová herečka??? To vážne? :D Ona za scenár ale fakt nemohla... Celkovo herecké osadenie mohlo byť možno o niečo lepšie. Napriek tomu podarený akčňák. Som zvedaý na Emmerichov prepad Bieleho domu

Pařba na třetí (2013)

Priznávam, voči tejto trilógii som zaujatý. Na trojke oceňujem to, že Galifanakis už nie je debilom celý film, len v prvej polke. Na 120 % ho ale nahrádza otravný Jeong, ktorého "herectvo" robí z dopozerania do konca peklo a pochováva celý film. O to horšie, že strávi na obrazovke asi najviac času zo všetkých hercov. V podstate tento diel je o ňom. Phillips ponúka celkom cool obrázky, podtrhnuté veľkolepo akčnou hudbou (neviem síce prečo). Možno by mohol skúsiť čistokrvný akčňák. Záver mi pripomenul dvojku Wolverina - nachádza sa tam totižto to najlepšie, čo film obsahuje. Verím, že trilógia je ukončená, hoci táto kravička by kľudne mohla byť dojená ešte pár rokov.

Pařba v Bangkoku (2011)

Chvalabohu som lístky do kina získal zadarmo... Už prvý diel bol pre mňa po toľkom nadšení okolia menším sklamaním a pre mňa bol len priemernou komédiou, kde na tri hviezdičky to vytiahli až záverečné fotky. Pri pokračovaní platí to isté, len s tým rozdielom, že fotky to tentokrát vytiahli na dve. Tých 5 momentov, čo som sa zasmial, je pramálo. A Zach Galifanakis je podľa mňa najpreceňovanejší komik súčasnosti; strašne mi liezol na nervy a vôbec som nerozumel zmýšľaniu jeho postavy.