Prometheus (2012)

Aj, tak tohle bylo největší filmové zklamání za poslední dobu, které jsem zažil. Chápu pozitivní reakce některých zde přítomných uživatelů, asi záleží komu film sedne a komu ne. Já patřím bohužel mezi skupinu lidí, kteří tento pokus o prequel (dá-li se to tak brát) k sérii Vetřelec raději vytěsnají z mysli a uvrhnou jej v zapomnění. Patřím mezi fanoušky celé "ságy", Vetřelec/ci, Predator, AVP a musím konstatovat, že tohle mě bavilo z onoho sci-fi světa Vetřelec / Predator opravdu nejméně a to i v případě, že započítám nepříliš zdařené AVP 2: Requiem. Myslím si, že jsem pochopil dějovou stránku snímku Prometheus dobře, jediné co jsem si však z kina odnesl je asi toto //SPOILER//: Skupina lidí cestuje lodí a spí. Žije zde roztomilý android, říkejme mu WALL-D-avid, který je robot, přesto však touží po čemsi lidském, kouká na filmy, hraje basketball, snaží se připodobnit k lidskému herci z jeho oblíbeného filmu (nemá city, ale má oblíbený film....divné), náš Wall-D je sám a smutný, oddaný jedinému člověku na "Zemi", který naopak hledá nesmrtelnost a ostatní jsou mu jen k ruce jako sluhové - ono hledání nesmrtelnosti je dost možná nynější životní filosofií velkého, 75 letého pana Ridleyeho Scotta. Naše skupinka přistane na planetě, kde světe div se, okamžitě narazí na "budovy" mimozemské civilizace (tohle bych překousl v naprostém klidu, jen jsem si teď vzpomněl), pak jdou dovnitř, pak ven, opět dovnitř, opět ven. Do toho se Wall-D rozhodne pro experiment a tak v podstatě otráví jednoho člena lidské posádky, bum, bum, je tu dítě v podobě face-hugger-chobotničky z druhého patra, která ve finále naroste rozměrů mega-pokemona. Do toho je zde had, něco jako tasemnice, který rád láme končetiny a klouže lidem do žaludku, ti jsou pak agresivní a umějí skládat své končetiny jako roboti z Transformers, záhy však zemřou, tudíž není ani potřeba vysvětlovat, co že se jim to vlastně stalo. No a samotným vrcholem jsou naši stvořitelé, kteří nás nejprve vytvoří, ale díky naší ješitnosti (DOMNÍVÁM se kvůli válkám a našemu chování) nás chtějí nalákat na planetu sloužící jako skladiště biologických zbraní, odstartovat a nakazit celou planetu - vyhubit lidstvo, bohužel z nich nevypadne jediné slovo, tudíž je vše na představivosti diváka nebo na rozšířené verzi (asi). Tímto se dostávám ke zlatému hřebu filmu, kdy se nám vylíhne vetřelec, který je dle tohoto filmu potomkem: 1 fáze - černé hmoty rozkládající emzáky na jednotlivé části DNA a lidské spermie. 2 fáze - face-hugger-chobotničky a našeho stvořitele. To tedy znamená, že je z části Vetřelec člověkem, což je naprosto šokující odhalení pro denník Blesk! Dále mě pak vadí absolutní ne-akčnost, já vím, nemělo se jednat o "akčňák", ale tohle??? Kde sakra byla ta slibovaná akce, kvůli níž byl film sestříhán o takřka půl hodiny. Pak mě také napadá, film měl být (a také je) ocejchován nálepkou Rated R - a z jakého to důvodu? Kvůli jedné zlomené ruce? Nebo toho snad bylo více a já zrovna mrkl na hodinky doufajíce, že bude konec, tudíž jsem onen moment prošvihl...? Takto bych mohl pokračovat i dále, ale už mě nebaví věnovat tomuto snímku tolik drahoceného času. Možná kdybych nečekal od Promethea příliš, možná kdybych nečekal famózní dílo od Ridleyeho (většinu jeho filmů mám v oblibě), kdyby to natočil někdo méně známý, kdyby se nejednalo prakticky o prequel k Vetřelci, pokud by se jednalo o prvoplánované béčko k časopisu za 50,-......pak bych si řekl asi: ,,Dobrá", ale film za X milionů babek a tohle? Fuj! Ty dvě hvězdy jen s nadhledem, nebrat film tak kriticky, spíše jako by byl od nějakého béčkaře.

Iron Sky (2012)

Tohle je tak šílené, až je to v podstatě geniální. V první polovině filmu jsem oceňil hlavně nápad a vizuální stránku filmu, když vezmu v potaz, že se nejedná o Hollywoodský snímek, musím nad kvalitou technické stránky smeknout. V druhé polovině mě pak pobavila především satira na současnou politickou/mocenskou situaci ve světě, což bych shrnul asi tak, že není nutné natočit rádoby intelektuální drama ověnčené kdo ví jakou palmou, kaktusem a podobně, ale stačí se nad věc povznést, pousmát a nebát se vtipně vnést do filmu to, co všichni vidí, ale bojí se to říci otevřeně. Skvěle!

Flash Gordon (2007) (seriál) odpad!

Ano, gratuluji tvůrci tohoto veledíla, nic horšího už jsem dlouho neviděl. Jak mohl někdo sprznit takový kultovní snímek....

Ocelová pěst (2011)

Jednoduše atmosféra! Přiznám se s klidem, že jsem brečel jako malá holka, nikdy bych neřekl, že za to bude moci film o robotech.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Dle reakcí ostatních spolubydlících na ubytovně csfd jsem očekával opravdový průšvih a vlastně tomu už napovídala samotná 4 za názvem....teď nevím jestli náhodou nespím nebo vidím špatně, ale 65% a nejhorší díl ze série? Je to pár okamžiků co jsem film dokoukal a už teď vím, že se podívám minimálně ještě jednou a to se mi zatím nestalo u žádného z dílů této série. Pro mě (pokud pominu určitá klišé a nepřesnosti ve scénáři a dějové zvraty) jednoznačně nejvtipnější, nejzábavnější a nejlépe hudebně doprovázený díl celé ságy, kam se hrabe jednička - něco podobného se vidí z řídka, pamatuji snad jen na Terminatora 2. Asi záleží na vkusu každého, na náladě při sledování....nevím.

Transformers 3 (2011)

Ajajajaj, tohle mě mrzí, moc mrzí. Naprosto nevydařené pokračování, které mi připadá spíše jako slepenec nějakých vystříhaných scén ze dvojky nebo jako slepenec televizních reklam. Příběh postrádá tak nějak hlavu a patu o scénáři nemluvě. Ano, efekty jsou skvělé, tedy až na gumového Kennedyho, ale pro zmlsaného diváka, který očekává opět perfektní biják, je to málo.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Naprosto úžasná akční jízda od začátku do konce. Je velice zajímavé kam tato série směřuje a musm říct, že novodobá akční koncepce je daleko zábavnější než sledovat partu japonců driftujících v tuningových autech. Kombinace Diesel x Johnson je vražedná, daleko lepší než směska akčních hrdinů ve filmu Expendables. Jen tak dál!

Hlavně nezávazně (2011)

Jako ze života, chvilkami mi přišlo, že se dívám na svojí biografii :). Dokonalý scénář, excelentní herecké výkony, ketré nevypadají uměle. Nečekal jsem nic, dostal mnoho.

Sucker Punch (2011)

THIS IS FU*KING AWESOME! Asi takhle bych vyjádřil pocity z tohoto mistrovského snímku. Snyder má evidentně stejné dětské sny jako já a za tento film bych mu nejraději osobně poděkoval. Chápu, že se snímek nejspíše nebude líbit lidem jenž jsou svojí povahou tak nějak realističteji založení a lidem, kteří hledají ve filmech filosofická jsoucna. Tito lidé by zvedly svá hodnocení v případě, pokud by byly odstraněny veškéré efekty, režisérem nebyl Snyder, ale nějaký český režisér, děj by se odehrával v socialistické éře našeho národa a hlavní hrdinka by bojovala místo s nestvůrami znázorňujícími zlo a své pocity proti bolševikům nebo například komunistickým mocnostem. Pak by byl snímek i při zachování dějové linie oceňován a označován jako revoluční. Takže nejlépe nějaký mix filmů jako Requiem pro panenku, Pelíšků a možná i Václava, prolog by pak mohl vyplodit například Václav Havel a celé by to režíroval Renč. Sucker Punch vyčnívá hned v několika aspektech. Za 1. příbeh - ten je velice originální a nápadítý, nebo jste snad někdy viděli něco podobného? Óóó ano, někteří vidí podobnost s filmem Inception....ale prosím vás, to myslíte vážně? Za 2. kamera - to je asi nejsilnější stránka. Kamera je naprosto fantastická, zpomalené záběry, ve kterých dominují detaily a zase detaily, ještě jsem nikdy nic podobně propracovaného neviděl! Za 3. hudba - hudba je k jednotlivým pasážím šitá na míru a dodává jednotlivým scénám opravdu solidní drive. Tak například Úplný začátek filmu, mix hudby s kamerou, zpomalenými záběry, použitými kamerovými filtry a hereckými výrazy (nemusejí nic říkat a člověk přesně ví co se děje) je naprosto brilantní a tak emotivní, že jsem v kině skoro nedýchal. Za4. akční scény - Nevím zda jsem někdy viděl lépe zvládnuté a propracované souboje s naprosto dokonalou choreografií, stříhem a hutnou atmosférou - Matrix by mohl závidět. Takže pokud si to přeberu, musím říci, že jsem nadšen. Samozřejmě je tu pár věcí, které tak úplně nehrají, občas to v příběhové linii zaskřípe a film opravdu připomíná po nějaké chvíli počítačovou hru kde hrdina postupuje po levelech směrem k cíly, ale myslím, že o to právě šlo. Nechci se tímto komentářem nikoho dotknout, ale opravdu to hodnocení nechápu - pokud chcete filosofické drama, jděte na jiný film, to se samo sebou dalo čekat...Pak mám ještě teorii, že mnozí tento film neviděly v kině, nýbrž v podobě nějakého kino ripu, pak ono hodnocení chápu, jelikož vše co jsem tu psal pak postrádá smysl.