Ať žijí duchové! (1977)

Úsměvný a kouzelný příběh nejen pro děti, ale i dospělé. Mimo jiné i jedna z prvních rolí Tomáše Holého, která mu přinesla účast v nejznámějších filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Za trnkovým keřem. Nepřekonatelně udělaná kouzla s trpaslíky, která i po třiceti letech nemají chybu. Zábavné písničky, které se nesmazatelně navždy vryly nejednomu člověku do mozku a půvabně zakomponované reklamy na Alpu a Pribináčky. Taky ale možná i prazáklad populace sádrových trpaslíků blízko našich státních hranic... No prostě film, který se v mnohém proslavil. Co více dodat... Snad jen, že pramen zdraví z Posázaví.

Lesy (2006)

Jakožto milovník hororů jsem po zhlédnutí traileru měl Lesy za naprostou povinnost. A nezbývá než říci, že jsem si tuto povinnost splnil s opravdovou chutí. Hlavní deviza filmu spočívá v atmosféře, která je navozována ponurou sklíčeností prostředí dívčí školy. Ta stojí osamoceně uprostřed hlubokých lesů, o nichž panují strašidelné pověry. Hlavní hrdinka, která je sem rodiči díky své nezvladatelnosti odvezena, je postupně tvrdě konfrontována s ostatními studentkami, profesorkami i sama se sebou. Ale ještě tady také číhají i zákeřné stromy... V tomto hororu oldschoolového ražení se navíc mihne i hrdina Smrtelného zla Bruce Campbell, což asi potěší nejednoho pamětníka této legendy. Pokud mám vše shrnout, pod drsnou kůrou potemnělé atmosféry najdete i pár trikových pasáží a hlavně ucházející napětí a obstojnou zvukovou kulisu. A celé to poměrně dobře funguje. Ovšem jen pokud se chcete opravdu rádi bát...

Já, robot (2004)

Už jen pouhé spojení autora předlohy Isaaca Asimova, herce Willa Smitha a režiséra Vrány Alexe Proyase naznačovalo, že by v případě filmu Já, robot mohlo jít o velice dobrou podívanou. A výsledek mé očekávání ještě předčil. Až neskutečně technicky dokonalé zpracování, které se jen tak nevidí, mě doslova katapultovalo do víru akčních scén, které ohromně šlapou a v podstatě nemají chybu. Samozřejmě může někdo třeba postrádat košatější příběh a více emotivního splynutí s postavami, nicméně myslím, že to z vysokého hodnocení snímku zase až tak mnoho neubírá. Za vizuální, technickou a výtvarnou stránku dávám maximum, Willa Smithe mám hodně rád, nenáročný děj sice nepatrně ubere, ale nemůžete po mně chtít méně jak 90 procent.

Bokovka (2004)

Bokovka je nesmírně pohodový film, který se nese ve znamení loučení se svobodou jednoho z aktérů – mimochodem hraje ho Thomas Haden Church, který se má stát jednou z hvězd trojky Spidermana – na pozadí ochutnávky vín a debat o jeho kvalitách. Už jen pohled na hlavního hrdinu, který poutavě o vínu vypráví, mě donutil nalít si také trochu dobrého vínka... Nicméně jsem byl odhodlaný dát filmu po zhruba dvou třetinách tak maximálně 70 procent, ale poslední třetina mě zcela dostala, čili nemohu jinak než za 85.

King Kong (2005)

Na tenhle film jsem se docela hodně těšil, ale bohužel ani zdaleka nesplnil mé očekávání. Dokonce se bez rozpaků dá hovořit přímo o zklamání. I když dokázal maximálně zabodovat například geniálním soubojem Konga s T-rexy, kde se nad digitálními orgiemi opravdu tajil dech, v jiných částech zase totálně propadl. Třeba neuvěřitelně – tedy myslím tím na takovýhle velkofilm – nezdařenými kompozicemi, kde je až nečekaně vidět rozdíl mezi reálně nasnímanými herci a dodělaným pozadím. Rovněž do očí bijící nelogičnosti práci Petera Jacksona zbytečně srážejí. Jako kupříkladu fakt, že ačkoli tělo mrtvého opičáka padá z obrovské výšky na ulici, po dopadu nejenže není kolem žádná krev, ale ani silnice nevypadá jakkoli poškozená, což při předpokládané váze Konga je opravdu absolutní nesmysl. A podobných kiksů by se našlo rozhodně víc. I přes to všechno ale Jackson opět prokázal, že pravděpodobně ani neumí natočit vysloveně špatný film a proto ho mám rád. P.S. Docela by mě zajímalo, kde vzal ty lidi, co hrají domorodce na Skull islandu a ze kterých fakt tuhla krev v žilách. Že by jen a pouze geniální práce maskérů???