Uteč (2017)

Mám rád horory. Proto, když jsem poprvé četl, že někdo, kdo už dlouhodobě dělá skvělé skeče připravuje horor... no co si budem moc jsem tomu nedával. A díky bohu, že jsem tomu moc nedával, protože... prostě wau. Já osobně bych to moc hororem nenazýval, ale napětí by se dalo krájet. I když jsem herecké tváře viděl ve filmu poprvé, opravdu jsem byl moc mile překvapen a možná jsem i do budoucna našel své nové favority, které budu ve filmovém světě vyhledávat, ale teď už se přesunu k filmu. Opravdu originální námět, který jsem tu ještě neměl. Příběh má celkem příjemné tempo a divák vlastně až do půli filmu neví co očekávat (tedy aspoň já ne). Moc příjemné prostředí (i když možná již v léto době okoukané), ale v kombinace s tímto příběhem celkem sedne. Možná chvílemi nerozumné chování hlavní postavy + v 21. století i ta historie (abych nespoiloval příběh, tak tímto hloupým způsobem popíšu) toho, co se v minulosti v příběhu stalo a nikdo to vlastně neřešil (což si myslím, že je až nesmyslné), ale v tu chvíli to při sledování neřešíte. Long story short moc příjemné překvapení a na sobotní večer ideálka (i když se pravděpodobně bát nebudete).

Trojí hranice (2019)

Docela zajímavé překvapení a takový... pro mne průměrný akčňák, ale s velice zajímavým hereckým obsazením a (pro mne) ještě zajímavější zápletkou. Jsem rád, že Charlie Hunnama začínám častěji vídat v popředí větších filmů a ne jenom jako hlavní postavu seriálu či v malých roličkách. A tedy teď doufám, že se zase nevzdálí, ale teď k filmu. Tentokrát (kupodivu) nekouzli Netflixovský algoritmus s promováním filmu, ale facebookový článek se zmínil o nové "pecce", kterou Netflix natočil. Jakoby zas taková "pecka" to pro mne nebyla (určitě každý musí uznat, že zvládají i lepší filmy), ale k zahození to také není. Film má akčně rychlý nástup, ale také konec. Po krádeži přichází natahování cesty "za svobodou" a ta akce tak nějak zmizí. Přišlo mi to pomalu jako takový "walking simulator". Samozřejmě zápletky pěkné, ale pořád takové natahování "pojďme to do těch 2 hodin nacpat, ať mají zábavu na celý večer". Zábava to zas taková není, ale na celý večer ano. Long story short... příběh zajímavý, postavy sympatické, prostředí hezké a Charlie Hunnam. Zabaví, ale ne každého potěší.

Kosti a skalp (2015)

Na film jsem narazil úplnou náhodou. Kouknu na hodnocení na csfd "Červená čísla, tak proč na to nekouknout?". A otázka zní pořád "Proč na to nekouknout?". Pokud jste fanoušky Kurt Russella a lehkého gore, tak rozhodně nebude zklamní. Originálnější námět jsem ještě neviděl. Skloubit divoký západ s hororem? Mě by to teda vůbec nenapadlo (možná jsem ještě neznalý a ne takový odborník na filmovou tvorbu jako celek, ale opravdu si nepamatuji takovou kombinaci žánrů). Rychlé seznámení s dějem, skoro okamžitá akce a zápletka. Prostě taková ideálka. Vlastně po celý průběh filmu jsem si neřekl "Aha, režisér začíná děj natahovat", což u kterého z dnešních filmů můžeme říct. Kurt Russell, jako hrdina westernu? Proč takový druh filmu nenatáčí častěji? Vždyť mu ty role padnou jako ulité? Jedinou (pro mne) otravnou věcí v příběhu bylo, když se Arhur zranil, ale co si budem... Hrdinové přeci tu cestu musí mít trochu ztíženou... Long Story Short na sobotní odpoledne (večer ne, určitě nalezneme náročnější filmy) takový nadprůměr. Prostě příjemné překvapení.

Král psanec (2018)

Film, který jsem docela dlouhou dobu odkládal s tím, že me nebude bavit (myslel jsem si, že po tom, co jsem viděl Krále od Davida Michôda mi tento snímek vubec nesedne). Hodně jsem se zmílil. Skvělé herecké výkony, vynikající dobové stvárnění jak bitev, tak života na panském dvoře, krásné exteriéry a interiéry. Přes to vše to pro mě stále nebylo na 5 z 5. Pouhé zmínky na konci filmu, jak to bylo dál mi nestačily a po skončení filmu jsem se zkrátka cítil nenaplněn. Long story short komu se líbil Král s Timothée Chalametem, tak Král psanec určitě nebude sáhnutí vedle.

Čarodějky (1990)

"Pohádka" mého dětství. Pamatuji si, jak jsem na to koukal jako malý, ale nikdy mi to nepřišlo tak "creepy", jako teď v dospělosti. Už asi vím, kde se vzala má vášeň pro horory. Zvláštním způsobem (pro mě chvílemi až amatérsky (omlouvám se za tento výraz)) natočený film, ale něčím mě upoutal. Naprosto skvěle zpracované masky i efekty. Nepřirovnal bych to úplně k rodinnému filmu, možná chvílemi ani ne k dětskému filmu, ale příjemné na odpolední odreagování a zavzpomínání, tento snímek stojí. Možná to bude tím, že k tomuto filmu mám citový vztah z dětství? Kdo ví? Ale určitě se na tento skoro už legendární film alespoň jednou podívejte.

Polar (2019)

Velice příjemné překvapení a Mads Mikkelsen, jak jsem ho ještě neznal. Opět kouzelný algoritmus Netflixu čaroval a snímek mi byl doporučen. Trochu to musím srovnávat s Johnem Wickem, kde vidím lehce podobnost, ale na druhou stranu Polar si jede po vzoru původního komiksu. Jak moc se film drží předlohy netuším, neboť jsem neměl tu čest ji číst, ale snímek mě na její koupi celkem nalákal. Nesympatičtějšího záporáka jsem ještě ve filmu neviděl. K té postavě je snad nemožné získat sympatie na rozdíl od skoro bezcitného Duncana, který jak časem zjistíte, nějaké city chová (snad to nespoiluji). Film měl skoro všechno, co od akčňáku čekáte... akci, krev, vtip, krásné ženy... prostě takový fajn oddech. Popravdě je to občas trochu natáhnuté, ale akcí se to trochu srovná. Jen ten konec by přeci jen mohl být naopak trochu "natažený". Každopádně pokud hledáte něco nenáročného... směle do Polaru.

Slunovrat (2019)

Film, který jsem měl v povědomí od prvního vydaného traileru (asi 2 roky), ale nějak jsem se k němu nedostal. Díky Netflixu (všichni chvalme ó mocný Netflix) jsem se k němu měl šanci dostat. Vyplatilo se čekání? Odpověď - já vlastně ani nevím. Nevím, jestli je ten film pro mě tak dobrý, nebo tak divný... Po grafické a hudební stránce je to slast. Kamera, efekty... vše v naprosté špice, ale děj... netuším, jak to popsat. Příběh a téma, který film nabízí v posledních letech není příliš používaný, takže velice příjemná změna. Vzbudil ve mně nepříjemné pocity a dostal jsem vlastně i to co jsem po spíše mysteriózním film, než po hororu požadoval. Některé postavy mi přišly trochu přihlouplé a popravdě jsem měl k hlavní hrdince spíše nesympatie, než abych s ní soucítil. Když se nad tím teď na konci psaní komentáře zamýšlím, tak jsem byl vlastně spokojený. Dostal jsem, co jsem požadoval? - ano. Vyplatilo se čekání? - pořád nevím.

Král (2019)

Film, od kterého jsem nic neočekávala a dostal jsem HODNĚ. Velmi příjemné překvapení. Do hledáčku se mi dostal (opět jak jinak v téhle době) díky Netflixu, který ho (překvapivě) vyzdvihoval. Nezklamal. Na Timothée Chalameta jsem narazil poprvé (pravděpodobně kvůli jeho první velké roli) a byl jsem jeho hereckým výkonem příjemně překvapen. Film opravdu hezky zobrazuje strasti doby, ve které se odehrává. Intriky, převraty, překvapení... všeho dostatek. Za celou dobu filmu jsem se ani na chvíli nenudil. Nečekal jsem, že se v dnešní době dočkám podobného historického dramatu.

Pokrevní bratři (1999)

Další z filmů, které byly v mém hledáčku delší dobu, neboť jsem měl představu o tom, že se jedná o akční kultovní film... nebyl jsem vedle. Film je kromě svým výborným obsazením (ne jen Willem Dafoe) a akčními scénami láká i na docela zajímavý děj a zápletku. Po většinu děje filmu jsem si kladl stejnou otázku, která zazní i na konci a to "Je to, co dělají správné? Čím se vlastní liší od těch, kterým do dělají?". Long story short... film výborným překvapením . Vyplatilo se mi na něj (co jsem zapomněl) celé ty roky čekat. Je škoda, že jsem Normana Reeduse neviděl ve více podobných filmech a vlastně mi utkvěl v paměti jen díky Walking Dead.

Training Day (2001)

Film, který jsem měl v hledáčku delší dobu, ale nějak jsem na něj časem úplně zapomněl do chvíle, než jsem si ho všiml v televizním programu. Vyplatilo se na něj čekat. Děj mě hned pohltil a nemohl jsem se od celého příběhu na chvíli odtrhnout. Zvraty, překvapení... prostě docel "wau" efekt. Od začátku jsem nevěděl, co si o Alonzo Harrisovi myslet. "Je to jen jeho plán, jak ho ozkoušet, nebo to dělá za jiným účelem?" to se asi musí každý přesvědčit sám. Ethan Hawk v takové roli opravdu mile překvapil. Asi zkusím vyhledat další filmy, kde podobné role ztvárnil.