Vlasy (1979)

Je to vtipné, hravé a milé. Čiší z toho láska, krása a spontánní touha po svobodě. Co je to? Ano, Vlasy! Éra hipies je mi blízká, svou nadějí, solidaritou a láskou k bližnímu. A ač nemám muzikály příliš v lásce, Forman mě opět dostal. A konec? Safra, tak úzko mi z filmu již dlouho nebylo.

Město (2010)

O chloupek horší než Gone baby gone, přesto v dnešní době velmi svěží a chytrý film. Ben umí, vybírá si zajímavé látky a i z provařeného tématu bankovních loupeží dokáže vyrýžovat velmi intenzivní divácký zážitek. Celou dobu jsem si lámal hlavu, jak zvládne závěrečnou pointu. Aby nebyla proflákle tragická, ale ani uslzeně patetická. A Ben to dokázal na jedničku. Bravo!

Tlukot srdce (1980)

Povedený film o Kerouacovi. Dává nám ojedinělou možnost nahlédnout do zákulisí, do soukromí jednoho literárního velikána, jenž změnil svět. Jack neustále něco hledal, nedokázal žít spokojeným životem, bojoval se svou vnitřní dualitou... Věděl, že buď bude trpět a stane se výtečným spisovatelem nebo bude šťastný a upadne v zapomnění... Jak by jste se rozhodli vy?

Pád (2006)

Že je to příliš jednoduché a naivní? Ale kde že! Možná, že příběh není kdo ví jak komplexní a originální, ale o to větší sílu a podmanivost do něj režisér vložil. Však tady jde o něco tak samozřejmého a "profláklého", ale zároveň cenného a krásného jako je přátelství. Kdy se dva lidé mohou o sebe opřít, v dobrém i zlém. A ač to není vždy jednoduché, mohou najít cestu, jak spolu fungovat, projít katarzí, nalézt nový smysl...

Nekromantik (1987)

Bez mučení se přiznávám, že jsem film nedokoukal. Protože samotný film je mučením! Sled více či méně nechutných scén, násilně naroubovaných na jakousi parodii na příběh. Smysl mi uniká. Jako studie lidských úchylek to selhává na plné čáře, jako horor to selhává též, postrádá totiž jakoukoli strašidelnost, jako umění... Umění mě nemusí šokovat, aby mě zaujalo. Spíše naopak.

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

V kontextu dnešní doby velmi zajímavý film. Dalo by se říci, že co si američané upekli, to si také snědli. Ach, jak ten život dokáže být někdy ironický!

Pohřben zaživa (2010)

Opravdu? Opravdu může člověka bavit hodinu a půl dlouhý film, který se celý (úplně celý!) odehrává v uzavřené rakvi? Ano, může! To, co již načala Telefoní budka, je zde dohnáno do extrému. A až na jeden nehorázný kiks s hadem, se jedná o pořádně napínavý film.

Krtek (1970)

Ve skrze dosti prázdný film. Ona parafráze na Bibli a celkově křesťanství by mohla být zajímavá, ale není. Režisér předestírá myšlenky spíše jen povrchní, jenž v intelektuálně zdatném divákovi nedokáží a ani nemohou příliš rezonovat. Něco jiného je vizuální stránka filmu, která je zajímavá a některé obrazy jsou opravdu surreálně působivé. Bohužel, ani surrealismus není mým šálkem čaje. Subjektivní hodnocení je proto takové, jaké je.

U konce s dechem (1960)

Zajímavě pojaty film o jakémsi prázdném rebelství, jenž musí skončit tak jak končí. Protože pro mě rebelství, jenž nemá žádný účel, žádné směřování, je jen lacinou a prázdnou pózou. Jakési nesmyslné vzepětí vůči společnosti, nekonstruktivní a spíše tedy povrchní. A přesně takový je i hlavní hrdina. Naopak hrdinka a její podnětný přístup, jakési hledání sama sebe, toho co cítí, čím je, mi obzvláště imponovalo. Hodně mě zaujala i scéna s interview s autorem jakési knihy, jenž měl snad patent na pravdu. Jeho prázdné, avšak pěkně znějící odpovědi mě pobavili. Nevím, do jaké míry se můj výklad setkává s autorovým záměrem, ale to je snad i jedno...